Czy osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, związaną z oprogramowaniem (...)

Czy osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, związaną z oprogramowaniem i usługami informatycznymi może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki (na dojazdy na zajęcia, noclegi oraz zakup materiałów naukowych), związane z dokształcaniem na studiach wyższych o kierunku finanse i bankowość?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2008 r. (data wpływu 13 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami za koszt uzyskania przychodu - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami za koszt uzyskania przychodu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest świadczenie usług w zakresie oprogramowania i usług informatycznych. Wnioskodawca uprzednio ukończył studia wyższe na kierunku informatycznym, a obecnie kontynuuje dokształcanie na studiach wyższych o kierunku finanse i bankowość. W związku z tym Wnioskodawca korzysta z usług noclegowych oraz ponosi wydatki na dojazdy i na zakup materiałów naukowych


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, związaną z oprogramowaniem i usługami informatycznymi może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki (na dojazdy na zajęcia, noclegi oraz zakup materiałów naukowych), związane z dokształcaniem na studiach wyższych o kierunku finanse i bankowość...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego wynika, że podatnik studiujący na kierunku finanse i bankowość w dwojaki sposób wykorzystuje nabytą w trakcie kształcenia wiedzę. Po pierwsze jako przedsiębiorca wyposażony zostaje w wiedzę z zakresu ekonomii i lepiej prowadzi swoją działalność, po drugie wiedza ta przydatna jest w rozpoznawaniu potrzeb klientów, gdyż programy tworzone przez niego związane są z funkcjonowaniem systemów informatycznych w podmiotach gospodarczych. W obu tych przypadkach bezspornym jest, że przyczynia się to do rozwoju jednoosobowej działalności i tym samym zwiększa przychody podlegające opodatkowaniu. Z połączenia tych faktów wynika, że wydatki związane z dojazdami, noclegami oraz zakupem materiałów potrzebnych do kształcenia (tj. podręczników, materiałów piśmienniczych itp.) są podatkowymi kosztami uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.


W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:


  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w art. 23 ust. 1 ww. ustawy, tj. katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.


W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów wyższych nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągniecie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.


Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Pana w związku z podjęciem studiów, a w szczególności: dojazdy na zajęcia, noclegi i zakup materiałów naukowych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

  • czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania i usług informatycznych i jednocześnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe ? studiując na kierunku bankowość i finanse. Dzięki ukończeniu tych studiów - jako przedsiębiorca zostanie Pan wyposażony w wiedzę z zakresu ekonomii, dzięki czemu będzie lepiej prowadził swoją działalność, a ponadto zdobyta wiedza przydatna będzie w rozpoznawaniu potrzeb klienta, gdyż programy tworzone przez Pana związane są z funkcjonowaniem systemów informatycznych w podmiotach gospodarczych.

Zatem, jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych (pomimo, że trudno je przypisać do konkretnych przychodów) mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Przy czym wykazanie związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika