'Czy przy podanym stanie faktycznym mam obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego?''Czy (...)

  1. 'Czy przy podanym stanie faktycznym mam obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego?'
  2. 'Czy przy podanym stanie faktycznym istnieje podstawa do wydania przez urząd skarbowy decyzji zobowiązującej mnie do zapłaty podatku od spadków i darowizn?'
  3. 'Czy ciąży na mnie, jako spadkobiercy po mojej matce, obowiązek złożenia zeznania dla potrzeb podatku od spadków i darowizn, w związku z postanowieniem z 16 czerwca 2005 roku o stwierdzeniu nabycia przez moją matkę spadku po mojej babce Marii Wandzie S. ?'

Na podstawie przepisów art. 14 a, art. 216 § 1 i art. 217 § 1 i § 2 ustawyz dnia 19 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oraz art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.09.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego podziela pogląd podatnika w złożonym wniosku.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż jest spadkobiercą po zmarłych rodzicach Zygmuncie S. i Wandzie S.-L. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie z 23 września 1991r., sygn. akt INs 1457/91. Natomiast Wanda S.-L. nabyła spadek po swojej matce Marii Wandzie S. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Warszawie z dn. 16 czerwca 2005r., sygn. akt VI Ns 236/05.

Porady prawne

Decyzją z dnia 31 sierpnia 2000r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdził nieważność orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z 5 maja 1949r. na mocy którego zabrano małżeństwu Władysławowi Franciszkowi i Marii Wandzie S. nieruchomość ziemską poł. Cz... gm. L... na cele reformy rolnej. Na podstawie w/w decyzji zostało przywrócone prawo własności tej nieruchomości małżeństwu Władysławowi i Wandzie S. Zagadnienie o jakie zwrócił się wnoszący zapytanie dotyczy sytuacji jaka powstała w spadkobraniu po wydaniu decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdzającej nieważność orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Zapytania podatnika brzmią:

  1. 'Czy przy podanym stanie faktycznym mam obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego?'
  2. 'Czy przy podanym stanie faktycznym istnieje podstawa do wydania przez urząd skarbowy decyzji zobowiązującej mnie do zapłaty podatku od spadków i darowizn?'
  3. 'Czy ciąży na mnie, jako spadkobiercy po mojej matce, obowiązek złożenia zeznania dla potrzeb podatku od spadków i darowizn, w związku z postanowieniem z 16 czerwca 2005 roku o stwierdzeniu nabycia przez moją matkę spadku po mojej babce Marii Wandzie S.?'

    Na prośbę Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach, wnoszący zapytanie w piśmie z dnia 16.10.2006r. doprecyzował swoje stanowisko w sprawie spadkobrania po rodzicach w zakresie stosowania prawa podatkowego.

    Podatnik reprezentuje stanowisko, iż nie musi składać zeznania podatkowego po zmarłych rodzicach Zygmuncie S. i Wandzie S.-L. z uwagi na przedawnienie. Natomiast zeznanie podatkowe po zmarłej babce Marii Wandzie S. winno być złożone wyłącznie przez spadkobierców, tj. Wandę S.-L. oraz Zygmunta S.

    Po przeanalizowaniu opisanego wyżej stanu faktycznego i obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa - Naczelnik uznał stanowisko strony za prawidłowe.

    W niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy art. 59 § 1 pkt 9, art. 70 § 1 w związku z art. 21 § 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oraz art. 5, art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28.07.1983r o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm).

    Zgodnie z art. 6 ust.

    1 pkt 1 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku. Pan Władysław L. nabył spadek po zm. rodzicach Zygmuncie S. i Wandzie S.-L. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie z 23 września 1991r., Sygn. akt I Ns 1457/91. W przewidzianym terminie podatnik złożył zeznanie podatkowe o nabyciu spadku i na podstawie wydanych decyzji zapłacił należny podatek. Na podstawie art 70 § 1 zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem obowiązek złożenia zeznania podatkowego i ujawnienia wszystkich składników majątkowych nabytych w spadku istniał do końca 1996r., a po tym okresie zobowiązanie to uległo przedawnieniu. Zobowiązanie podatkowe przedawnione nie może być skutecznie dochodzone, tym samym wygasa (art. 59 § 1 pkt 9 o.p.) i przestaje istnieć a wykonanie go powoduje powstanie nadpłaty. Po upływie okresu przedawnienia nie można zatem ani dochodzić wykonania zobowiązania, ani też orzekać w sprawie wysokości tegoż zobowiązania, skoro nie ma przedmiotu postępowania.

    W nawiązaniu do zapytania zawartego w punkcie nr 3, zastosowanie mają przepisy art. 5 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm). 'Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych...'.
    Zatem obowiązek podatkowy do złożenia zeznania podatkowego o nabyciu spadku po zm. Marii Wandzie S. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2005r., Sygn. akt VI Ns 236/05 ciążył na Wandzie S.-L., oraz Zygmuncie S. Pan Władysław L. jako spadkobierca po Wandzie S.-L. takiego obowiązku nie ma.

    Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartąw tym postanowieniu.
    Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowychi organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika