Dotyczy stosowania skonta. sygn: ZP-II/443-52/04

Dotyczy stosowania skonta.

Naczelnik Kujawsko Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 17 maja 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku, Spółka dokonuje zmniejszenia podstawy opodatkowania (obrotu) o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych skont w momencie wystawienia faktury eksportowej. W wystawionej fakturze Podatnik umieszcza dwie kwoty przed skontem i po skoncie z adnotacja o jej udzieleniu. Zdaniem Spółki nie ma ona obowiązku wystawiania faktur korygujących w przypadku , gdy strony porozumiały się wcześniej co do udzielania skonta. Takie porozumienie zostało zawarte z głównym odbiorcą firmą ?...? GmbH Co. KG ... w umowie dostawy zawartej na czas nieokreślony z dnia 20 grudnia 2000r. Ponadto Spółka w momencie sporządzenia deklaracji podatkowej CIT- 2 za dany okres zna już terminy wpływów środków na konto , upoważniające ją do zastosowania skonta.

Porady prawne

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji, skont) i o wartości zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także wynikających z dokonanych korekt faktur. Rabaty pomniejsza obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Rabaty udzielone z tytułu i w okresie gwarancji lub rękojmi pomniejszają obrót, nawet gdy zostały przyznane po upływie roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usług.

Ponadto art. 32 ust. 1 ww ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. oraz § 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) nie zabraniają wystawiania ww faktur w wyżej opisany sposób.

Jednocześnie tut. organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76, poz. 694), przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły , dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów , w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym , uważa się także należne przychody , choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane , po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż stosownie przez firmę skonta w wyżej opisany sposób jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o VAT obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika