Pytanie: Dnia 06.09.2004 r. zadzwoniłem do Telekomunikacji pod numer 9393 z reklamacją, by rozliczyli moje faktury korygujące za styczeń i luty oraz by rozpatrzyli faktury za miesiąc lipiec, ponieważ otrzymałem dwie na różne kwoty za ten sam numer z tą różnicą, że jedna była na mnie, a druga na moją firmę (ponieważ było to w trakcie przepisywania). Dnia 17.09.2004 r. wysłali pismo, że zarejestrowali moją reklamację i że odpowiedź przekażą do dnia 05.10.2004 r. Odpowiedź na reklamację dostałem 09.10.2004 r. z datą nadania 07.10.2004 r. - odmowną, ale po odmowie łatwo było się domyślić, że najprawdopodobniej ktoś mojej reklamacji w ogóle nie czytał. Odwołałem się ponownie od tej nieuznanej reklamacji i jeszcze raz tłumacząc dokładnie o co mi chodzi wysłałem wszystkie kserokopie wszystkich faktur dnia 20.10.2004 r. listem poleconym. Dostałem znowu odpowiedź negatywną, ponieważ podobno nie zmieściłem się w terminie 14 dni, bo według kierownika sekcji obsługi klientów oni pismo odmowne pierwsze napisali 28.09.2004 r. (dotarło do mnie 09.10.2004 r.), a moje odwołanie dotarło do nich 22.10.2004 r. Czy mogę moją reklamację uznać za rozpatrzoną pozytywnie, skoro jedyny termin jaki nie został dotrzymany to odpowiedź na moją reklamację?
Odpowiedź:
Wybrał Pan formę postępowania mediacyjnego. Regulowane jest ono w prawie telekomunikacyjnym, które stanowi, że dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest obowiązany do rozpatrzenia reklamacji usługi telekomunikacyjnej.
Zasadą jest, że jeżeli reklamacja usługi telekomunikacyjnej nie zostanie rozpatrzona w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, uważa się, że ta reklamacja została uwzględniona.
Prawo dochodzenia swych praw w postępowaniu sądowym przysługuje użytkownikowi końcowemu po wyczerpaniu drogi postępowania reklamacyjnego.
Roszczenia te przedawniają się z upływem 12 miesięcy od końca okresu rozliczeniowego, w którym usługa została nienależycie wykonana lub miała być wykonana.
Bieg przedawnienia roszczeń zawiesza się na okres od dnia wniesienia reklamacji usługi telekomunikacyjnej do dnia udzielenia na nią odpowiedzi, nie dłużej jednak niż na okres przewidziany do rozpatrzenia reklamacji.
Powstaje pytanie czy doszło do przekroczenia terminu ze strony firmy telekomunikacyjnej? Za dzień zgłoszenia należy uznać 6 września 2004 r. Termin na decyzję odmowną firma świadcząca usługi telekomunikacyjne wynosi 30 dni. Termin ten upływa więc 5 października 2004 r. Otrzymał Pan odpowiedź 9 października 2004 r., jednak decyduje o zachowaniu terminu data nadania 7 października 2004 r. Należy stwierdzić, że firma świadcząca usługi telekomunikacyjne przekraczając termin podjęcia decyzji negatywnej wyraziła zgodę domniemaną na uwzględnienie reklamacji.

Od września ubiegłego roku mam założone stałe łącze internetowe SDI. Do tej pory, pomimo zgłaszania na "błękitną linię", (...)
Dwa lata temu podpisałem z TP SA dwie umowy dla dwóch różnych numerów telefonicznych "Umowę o świadczenie telefonicznych usług (...)
Mam pytanie? Czy Telewizja kablowa ma prawo ściągac urojone zadłużenie od roku 2003 do2011.Placiłem regularnie co miesiąc sumę podawaną przez sieć Vectra.W ciągu 8 lat,kilka razy zmieniałem pakiety.Zawsze pytałem czy mam zadłużenie?Odpowiedz wszystko opłacone.A teraz otrzymałem wiadomośc SMSem że mam do zapłacenia 91 zł.dodatkowo.Nic nie rozumię.Pozdrawiam
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Dowód rejestracyjny. Nadchodzą zmianyOd 7 czerwca zmotoryzowani będą mieli łatwiej. Zniknie jeden z absurdalnych przepisów. Mniej (...) »
W jakich przypadkach organ administracji publicznej zawiesza prowadzone przez siebie postępowanie?an...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.