Dochodzenie należności od dłużnika solidarnego

Pytanie:

"Czy w prawodawstwie polskim istnieje instytucja ochrony dłużnika przed działaniami wierzyciela? Czy tę funkcję spełnia zażalenie na działania komornika? Jeśli tak, to jakie możliwości pozostają dłużnikowi na skorzystanie z tych praw? Wierzyciel wystąpił do komornika o egzekucję całości roszczeń wobec jednego z trzech solidarnie przez sąd zobowiązanych i to wobec tego o najgorszej sytuacji materialnej. Czy dłużnik w tej sytuacji ma jakieś prawa, poza procesem, przeciwko pozostałym, po spłaceniu całości zobowiązania ? "

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie należności od dłużnika solidarnego

Sensem odpowiedzialności solidarnej jest właśnie to, iż wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Nie ma tu żadnych wskazówek ustawodawcy co do tego, od którego z dłużników solidarnych wierzyciel powinien żądać spełnienia świadczenia w pierwszej kolejności. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż zarówno wierzyciel, jak i komornik postępują zgodnie z prawem. Nie ma tu żadnych podstaw do tego, by złożyć skargę na czynność komornika, gdyż jego postępowanie nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Zgodnie z art. 376 kodeksu cywilnego, jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Jeżeli spełni Pan/Pani świadczenie jako jeden z osób współodpowiedzialnych za dług, będzie Pani/Pan miała/miał tzw. roszczenie regresowe, czyli może Pani/Pan żądać od każdego z pozostałych dłużników zwrotu w częściach równych, tj. takiej części spełnionego świadczenia, jaka wynika z jego podziału przez liczbę dłużników.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika