ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
W procesie cywilnym możemy żądać ustanowienia dla nas profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, w osobie radcy prawnego lub adwokata. Przede wszystkim może uzyskać go strona zwolniona od kosztów sądowych w całości lub w części. Jednakże nie jest (...)
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć (...)
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. To uregulowanie zawarte w kodeksie (...)
Co do zasady podmioty prawa cywilnego mogą działać przez pełnomocników. Źródłem umocowania jest w tym przypadku oświadczenie woli reprezentowanego (mocodawcy) - tzw. pełnomocnictwo. (...)
W postępowaniu przed sądem cywilnym strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. W artykule wskazemy kto może być pełnomocnikiem (...)
Często podpisując umowę z daną firmą, czy instytucją, nie weryfikujemy, czy osoba podpisująca się za naszego kontrahenta jest uprawniona do jej zawarcia. Jakie mogą być konsekwencje podpisania (...)
Praktyka transakcyjna angażująca podmioty zagraniczne mierzy się z trudnością, jaką jest uzyskanie odpowiednich pełnomocnictw.
Często zdarza się tak, że nie mamy możliwości osobiście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po potrzebne nam wypisy aktów stanu cywilnego i w takich sytuacjach po prostu udzielamy pełnomocnictwa (...)
Zarówno prokurent, jak i pełnomocnik działają w imieniu i ze skutkami dla reprezentowanego, swoim zachowaniem mogą wywołać skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Prokura jest (...)
W sądzie był już chyba każdy Polak. A jeżeli jeszcze nie był - to jest to tylko kwestią czasu. Jest tak, nie tylko dlatego, że lubimy się procesować, lecz również chociażby z powodu niepewności (...)
Pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby, na mocy którego inna osoba staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Innymi słowy, każda czynność wykonana przez pełnomocnika (...)
W sieci pojawił się właśnie pierwszy w Polsce system oceny prawników. Polega on na możliwości wystawiania prawnikom ocen i komentarzy. Część prawników jest jednak sceptycznie nastawionych (...)
W prawie przyjęta jest zasada, iż strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Swoboda stron w wyborze pełnomocnika jest (...)
Na czym tak naprawdę polega przedstawicielstwo? Czy organ spółki z o. o. jest przedstawicielem tej osoby? Nie jest, ponieważ jego działalność nie polega na zastępstwie, lecz na działalności samej (...)
Masz problem z zameldowaniem? Właściciel lokalu w którym mieszkasz nie przebywa na terenie Polski? Chcesz aby udzielono Ci pełnomocnictwa do dokonywania czynności związanych z tym lokalem? Posiadasz (...)
Firma chciałaby udzielić pełnomocnictwa generalnego danej osobie. Jak wyglądałoby takie pełnomcnictwo (wzór). Czy można udzielić pełnomocnictwa dotyczącego tylko spraw organizacyjnych, (...)
Moje pytanie brzmi: jaka jest różnica między pełnomocnictwem a upoważnieniem? Jakie są wyróżniające i tym samym różniące ich znamiona?
Czy odwołanie pełnomocnictwa notarialnego wymaga zachowania formy aktu notarialnego?
Czy jeśli ustanowi się pełnomocnika do jakieś czynności i drugiej stronie określi się, że korespondencja powinna być składana wyłącznie na ręce tego pełnomocnika, to można powoływać się (...)
Jakich czynności nie można dokonać przez przedstawiciela?
Czym różni się pełnomocnictwo materialne od procesowego?
Czy wpis do KRS jest konieczny dla powstania prokury?
Czy różni się prokura od zwyczajnego pełnomocnictwa?
Na czym polega prokura?
Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udzielił pisemnego pełnomocnictwa osobie trzeciej do podpisywania w jego imieniu umów. Jaki tekst powinny zawierać podpisywane przez pełnomocnika (...)
W Stowarzyszeniu na Walnym Zebraniu nastąpiła zmiana władz Stowarzyszenia (Zarządu). Nowy Zarząd podjął uchwały o cofnięciu dotychczasowych upoważnienia oraz wystawił nowe upoważnienie. Bank (...)
Czy umowa zawarta przez osobę która nie miała umocowania jest nieważna?
Czy udzielone pełnomocnictwo można swobodnie odwołać?
Jakie rodzaje pełnomocnictwa wyróżnia się na gruncie prawa cywilnego?
Jakie rodzaje pełnomocnictwa wyróżnia polskie prawo?
Jaki charakter prawny ma pełnomocnictwo?
Jakiś czas temu upoważniłam mojego chłopaka do korzystania z mojego rachunku bankowego. Niestety wyjechał i opróżnił moje konto. Czy mogę go oskarżyć o kradzież, pomimo udzielonego wcześniej (...)
Czy umowa zawarta z pełnomocnikiem, który przekroczył zakres swego umocowania, jest ważna?
Czy pełnomocnictwo udzielone na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego zawsze wygasa z chwilą śmierci mocodawcy?
Jakie są losy pełnomocnictwa procesowego, w przypadku śmierci mocodawcy podczas postępowania cywilnego?
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.