Prawo podatkowe: Podatek od czynności cywilnoprawnych - Artykuły

Składamy deklaracje podatkowe

22.3.2022

Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT.

Jakie są skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC?

5.4.2018

W rocznym zeznaniu PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak np. bitcoin, litecoin czy ether. Sprawdź skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności (...)

Podatek od ustanowienia hipoteki

26.8.2017

Dokonanie czynności cywilnoprawnej wiąże się z obowiązkiem podatkowym określonym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek więc należy zapłacić zawierając m.in umowę sprzedaży, pożyczki czy renty. Podobnym zdarzeniem powodującym obowiązek uiszczenia podatku od czynności (...)

PCC, czy VAT?

12.5.2017

Jedna czynność prawna może zatem spełniać definicję zarówno czynności opodatkowanej VAT, jak też podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak, że będzie ona faktycznie podlegała opodatkowaniu tymi dwoma podatkami. Kiedy czynności cywilnoprawne nie podlegają (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki

12.5.2017

Umowy spółki są jednymi z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Za \"umowę spółki\" w rozumieniu ustawy uznaje się każdy rodzaj aktu założycielskiego, czyli zarówno umowę spółki osobowej, umowę spółki z ograniczoną (...)

Sprzedaż przez internet a podatki

24.3.2017

Podmioty dokonujące transakcji za pośrednictwem internetu muszą liczyć się z konsekwencjami podatkowymi takich czynności.  Wbrew obowiązkowi, niedokonanie zgłoszenia działalności gospodarczej, niewypełnianie obowiązków składania deklaracji, zeznań podatkowych, opłacania należnych (...)

Opodatkowanie działu spadku i zniesienia współwłasności

14.12.2016

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na strony czynności cywilnoprawnych, ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie stanowi przesłankę powstania obowiązku podatkowego znajdują się między innymi: umowny i sądowy (...)

Od czego trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

11.2.2014

Nawet pewnie nie przypuszczamy jak wiele czynności, których dokonujemy podlega obowiązkowo podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wydawać by się mogło, że sama nazwa tego ciężaru wskazuje od czego należy taki podatek uiścić, ale czy na pewno potrafimy określić owe czynności cywilnoprawne? (...)

Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych

14.10.2013

Nie zawsze podatek od czynności cywilnoprawnych musi być uiszczany przez strony czynności. Zwolnienie od podatku należy odróżnić od sytuacji, w której dana czynność lub dany podmiot w ogóle nie podlega obowiązkowi podatkowemu. W przypadku zwolnienia od podatku podmiot, lub (...)

Czy można odzyskać wpłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

28.8.2012

Zgodnie z art. 3 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) obowiązek podatkowy, w zakresie omawianego podatku, powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej. „Dokonania” nie należy jednak mylić z „wykonaniem” tejże czynności - jak podkreśla (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika