Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Już sama definicja ustawowa działalności gospodarczej wskazuje na cechy. Cecha zarobkowości działalności gospodarczej oznacza, iż działalność ta jest prowadzona odpłatnie. Warto przy tym wskazać, że nie jest to równoznaczne z faktycznym osiąganiem zysków.
Cecha zorganizowania jest trudniejsza do jednoznacznego zdefiniowania. O zorganizowaniu działalności może świadczyć przede wszystkim dochowanie pewnych obowiązków rejestracyjnych – zarejestrowanie działalności, zgłoszenie do ZUS, GUS, US, choć nie tylko. O posiadaniu przez działalność cechy zorganizowania może też świadczyć pozyskiwanie kontaktów z kontrahentami, potencjalnych klientów, zatrudnianie pracowników. Ta cecha pozwala na wykluczenie z zakresu działalności gospodarczej, działalności przypadkowej, okazjonalnej, przy czym nie chodzi tu o działalność sezonową. O czym niżej.
Z cechą zorganizowania wiąże się cecha ciągłości. Chodzi tu głównie o zamiar stałego wykonywania działalności gospodarczej, a także, jeśli zachodzi taka sytuacja, o osiągnięcie konkretnego celu gospodarczego. Cechę ciągłości posiada także sezonowa działalność gospodarcza.