Pytanie: Rozpoczynamy współpracę z przedsiębiorstwem z Republiki Czeskiej i chcielibyśmy sprawdzić jego wiarygodność. Czy i jeżeli tak, to gdzie rejestrowane są filie przedsiębiorstw zagranicznych? Czy to zależy od formy prawnej przedsiębiorstwa?
Odpowiedź:
Ustawa o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej przewiduje dwie formy tworzenia „filii” przedsiÄ™biorstw zagranicznych w Polsce. SÄ… to przedstawicielstwo lub oddziaÅ‚. Wybór odpowiedniej formy zależy od przedsiÄ™biorcy zagranicznego i od tego jakÄ… dziaÅ‚alność chce on prowadzić na terytorium polskim.
Przedstawicielstwo tworzy siÄ™ na terenie Rzeczpospolitej Polskiej jedynie w celu promocji i reklamy przedsiÄ™biorcy zagranicznego. Utworzenie przedstawicielstwa wymaga wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiÄ™biorców zagranicznych (tzw. „rejestru przedstawicielstw”) prowadzonego przez ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw gospodarki.
Oprócz przedstawicielstw, przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć również oddziały, w ramach których może przedsiębiorca ten może prowadzić na terytorium RP działalność gospodarczą. Rozpoczęcie działalności przez oddział możliwe jest dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców (KRS).
W zależności zatem od tego czy macie państwo do czynienia z przedstawicielstwem czy też z oddziałem przedsiębiorcy czeskiego, dane o nim można uzyskać odpowiednio albo w rejestrze prowadzonym przez ministra albo w sądzie rejestrowym (Krajowy Rejestr Sądowy).

W jakim celu można tworzyć w Polsce oddziały przedsiębiorstw zagranicznych ?Oddziały przedsiębiorstw zagranicznych mogą być (...)
Jestem zatrudniony w firmie holenderskiej na stanowisku konsultanta - kadrowca, do moich zadań należy między innymi rekrutacja osób (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
ZUS przez internet. Zobacz, co zaÅ‚atwiszBÄ™dziesz mógÅ‚ kontrolować pracodawcÄ™, sprawdzić przyszłą emeryturÄ™ (...) »
Przedsiębiorca reklamuje się rozdając ulotki klientom wchodzącym i wychodzącym z placówki innego przedsiębiorcy, który oferuje (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.