Sprzedaż mieszkania

Pytanie:

"Sprzedajemy mieszkanie własnościowe.W mieszkaniu jest zameldowana jedna osoba, mama. Kupujący poinformowali nas, że w dniu sprzedaży, podpisania aktu notarialnego mamy dostarczyć ze spółdzielni zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób.Nadmieniam, że kupujący biorą kredyt pod zastaw tego mieszkania.Czy prawdą jest, że przed podpisaniem aktu notarialnego mama musi się wymeldować, bo mieszkanie nie może mieć żadnych osób zameldowanych?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż mieszkania

Obowiązek meldunkowy jest obowiązkiem administracyjnym. Nie jest bezpośrednio związany z prawami wynikającymi z systemu prawa cywilnego. Warto więc pamiętać o tym, że fakt zameldowania bądź niezameldowania w danym miejscu jest niezależny od tego, czy danej osobie przysługuje tytuł prawny do zamieszkiwania tam.

Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Wymeldowanie możliwe jest także na wniosek właściciela lokalu (który tu traktowany będzie jak strona postępowania) w przypadku, gdy osoba bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego.

Mama ma obowiązek wymeldować się najpóźniej w dniu opuszczenia lokalu. Nie ma to wpływu na możliwość zawarcia w świetle prawa umowy sprzedaży mieszkania. Natomiast jeżeli wymeldowania domaga się druga strona umowy sprzedaży, w celu doprowadzenia do zawarcia umowy należałoby dokonać czynności koniecznych do wymeldowania.

Zaświadczenie można uzyskać ze zbiorów meldunkowych, nie zaś ze spółdzielni. Dane ze zbiorów meldunków udostępnia organ gminy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika