Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie organu administracyjnego jest prawidłowe. Z przedstawionego pytania wynika, że organ, po otrzymaniu wniosku zbadał, czy jest Pan osobą uprawnioną do złożenia wniosku. Postępowanie wznowieniowe może być wszczęte, jeżeli wniosek pochodzi od osoby mającej status strony. Jeżeli wniosek pochodzi od osoby nie będącej stroną, organ nie może wszcząć postępowania na wniosek. Organ nie może przed wydaniem postanowienia badać, czy strona nie brała udziału w postępowaniu z własnej winy, czy też nie było tu winy strony. Nie oznacza to jednak, że organ nie bada, czy dana osoba jest czy nie jest stroną. Dopiero pozytywna odpowiedź na to pytanie będzie skutkowała wszczęciem postępowania na wniosek i wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania (w przeciwnym wypadku zostanie wydana decyzja odmawiająca wszczęcia postępowania). Na decyzją odmawiającą wszczęcia można się zażalić, a jeżeli zażalenie nie zostanie uwzględnione, można złożyć skargę do WSA.
W przedstawionej sytuacji, postępowanie zostało wszczęte z urzędu, a więc już ten fakt świadczy, że Pana wniosek, mimo, że formalnie nie został uwzględniony, tak naprawdę zainicjował postępowanie wznowieniowe (organ zajmuje się sprawą i będzie ją jeszcze raz rozpatrywał). Jeżeli chodzi o podstawy wznowienia to organ nie mógł podać podstawy polegającej na przesłance nie brania przez stronę udziału w postępowaniu bez własnej winy, gdyż postępowanie z urzędu nie może być wszczęte z tego powodu.
Ponieważ postępowanie zostało wszczęte z urzędu, nie otrzymał Pan postanowienia o wszczęciu, a nawet jeżeli otrzymałby Pan takie postanowienie, zażalenie na niego wydaje się być bezcelowe. Jeżeli Pana zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania będzie uwzględnione to zostanie Pan dopuszczony do postępowania jako jego strona.
Jeżeli uważa Pan, że niesłusznie Pana pominięto jako stronę w postępowaniu, naszym zdaniem, można złożyć wniosek o jej uchylenie poprzez stwierdzenie jej nieważności z powodu rażącego naruszenia prawa.