Prawo budowlane: Zagospodarowanie przestrzenne - Artykuły

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?

5.2.2021

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy określa między innymi przeznaczenie terenu oraz zasady kształtowania zabudowy na objętych nim obszarach. Nie wszystkie tereny są jednak objęte zakresem obowiązywania planów miejscowych. Jakie kroki powinien wówczas podjąć potencjalny (...)

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – o co chodzi?

5.2.2021

Nieodłącznym elementem związanym z zamiarem zakupu nieruchomości jest analiza jej stanu prawnego. W szczególności istotne jest ustalenie czy obszar nieruchomości objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w związku z tym z jakimi ograniczeniami w zagospodarowaniu (...)

Zasady ponoszenia kosztów w Prawie budowlanym – wybrane zagadnienia

19.7.2016

W artykule niniejszym omówiona zostanie zasada ponoszenia kosztów wykonania decyzji dotyczącej rozbiórki obiektu budowlanego albo jego części, doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego, zaniechania kontynuacji robót budowlanych, wykonania określonych robót (...)

Zmiany w prawie budowlanym 2015

6.2.2015

Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.

Zakup działki pod budowę domu

23.8.2011

Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)

Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

7.5.2010

Procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uregulowana została w ustawie z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Procedurę tę stosuje się, zgodnie z art. 27 wskazanej ustawy, także do zmiany planu miejscowego. Zmiana planu miejscowego polega (...)

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

6.10.2009

Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą: (...)

Zabudowa siedliskowa - opinia prawna

19.10.2006

Po uchyleniu dotychczasowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wiele gmin nadal nie uchwaliło nowych planów. Do czasu sporządzenia planów miejscowych dopuszcza się użytkowanie terenów według stanu istniejącego. W związku z brakiem planów przed uzyskaniem pozwolenia na budowę (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika