Prawo cywilne: Nieruchomości - Porady prawne (strona: 11)

Ograniczenie w rozporządzaniu nieruchomością

Komornik wszczął egzekucja z nieruchomości. W księdze wieczystej oprócz informacji o wszczętej egzekucji pojawiła się informacja "o ograniczeniu w rozporządzaniu nieruchomością". Czy powyższy (...)

Zwrot bonifikaty za mieszkanie

Miesiąc temu wykupiłam z mężem mieszkanie kwaterunkowe od gminy. Oczywiście z bonifikatą. Wiem, że nie mogę go sprzedać przez 5 lat bo będę musiała zwrócić gminie udzieloną zniżkę. Jest (...)

Przeniesienie rekompensaty za mienie zabużańskie

Moja mama jest w trakcie załatwiania spraw związanych z otrzymaniem uzupełnienia rekompensaty za mienie zabużańskie jako jedyny spadkobierca po nieżyjącym dziadku. W chwili obecnej występuję (...)

Udział w mieszkaniu a zwrot bonifikaty

Teściowa wykupiła 4 lata temu mieszkanie komunalne z bonifikatą. Zgodnie z ustawą z 24 sierpnia 2007 r. o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie (...)

Akt notarialny sporządzony za granicą

Strony chcą dokonać za granicą (w kraju UE) transakcji kupna sprzedaży polskiej nieruchomości. Czy można to zrobić u zagranicznego notariusza i czy taki akt jest w Polsce honorowany na równi z (...)

Zasiedzenie a rozgraniczenie nieruchomości

Ojciec kuzyna kupił dom z działką 28 lat temu. Kuzyn posiada tylko i wyłącznie własnoręcznie sporządzony akt kupna z podpisami świadków. Za dwa lata kuzyn może według informacji jakie posiada (...)

Podział quoad usum a zasiedzenie

Rodzina upiera się, że góra i dół pewnego domu stanowią odrębną własność. Góra była swego czasu przekazana na zasadzie darowizny, później odsprzedana. Dół miał od pewnego czasu trochę (...)

Udział w odrębnej własności lokalu

Jestem wdową. Po stwierdzeniu nabycia spadku po moim zmarłym mężu stałam się współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz moją córką. Mój udział (...)

Rozwiązanie umowy dożywocia

Starsi małżonkowie umową dożywocia przeniosło ustawową współwłasność małżeńską zabudowanej nieruchomości na siostrzenicę żony. Po pewnym czasie mąż umarł, a żona wystąpiła przeciwko (...)

Egzekucja z hipoteki a sprzedaż nieruchomości

Jestem wierzycielem Pana X; wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką na jego nieruchomości. Pan X sprzedaje swoją nieruchomość Pani Y. Sprzedaż nastąpiła jeszcze w chwili, kiedy nie miałem (...)

Wpis roszczenia z umowy przedwstępnej do kw

W najbliższym tygodniu chcę podpisać notarialnie przedwstępną umowę sprzedaży mieszkania własnościowego z terminem na lipiec 2008 roku. Aktualnie zamieszkuje pod tym adresem i chcąc być objęta (...)

Pełnomocnictwo a zabezpieczenie wierzytelności

Pewna osoba jest winna mojemu mężowi sporą sumę pieniędzy. Na dzień dzisiejszy nie ma z czego oddać. Osoba ta jest właścicielką działki budowlanej, wartej więcej, niż jest nam winna. Dogadaliśmy (...)

Sprzedaż nieruchomości przez syndyka

Została sprzedana nieruchomość przez syndyka masy upadłości przedsiębiorstwa budowlanego na podstawie zatwierdzenia oferty przez postanowienie sądu dla spraw upadłościowych i naprawczych. W księdze (...)

Obowiązek opieki nad zbywcą nieruchomości

Rok temu wraz z żoną kupiliśmy od znajomej (84 lata) zabudowaną nieruchomość składającą się z trzech działek. Mamy umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego, a w księdze wieczystej jesteśmy (...)

Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę

Przyjaciółka kupiła mieszkanie na rynku wtórnym. Jednocześnie zameldowana jest w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą jest jej ojciec. Niedługo ojciec zostanie na stałe umieszczony (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika