Prawo cywilne: Nieruchomości - Porady prawne

Umowa ustna nabycia części nieruchomości

W styczniu 2004 r. zawarłem ustną umowę w sprawie wykupu 50% nieruchomości, której jestem drugim współwłaścicielem. Została ustalona cena i termin transakcji, jednak bez wpłacania zaliczki. (...)

Kable energetyczne - ustanowienie służebności

Posiadam działkę niezabudowana w granicach której przebiegają sieci energetyczne w ziemi. Na innej działce przebiegają w ziemi rury sieci odprowadzającej ścieki o dużo większej średnicy niż (...)

Sprzedaż - skutek zobowiązujący i rozporządzający

Aby sprzedać nieruchomość rolną, co do której prawo pierwokupu należy do Agencji Nieruchomości Rolnych, należy wpierw zawrzeć notarialnie warunkową umowę sprzedaży, zaś po ewentualnym zrzeczeniu (...)

Przesunięcie płotu

Postawiliśmy ogrodzenie między naszą posesją a sąsiada według mapki, sąsiedzi już po postawieniu przez nas ogrodzenia wezwali geodetę, który stwierdził, że ogrodzenie stoi 15 cm na posesji (...)

Umowa najmu a użytkowanie mieszkania

Chciałbym oddać do używania mojej cioci mieszkanie; mam jednak problem, bo nie wiem czy zawrzeć z nią umowę najmu czy może oddać jej to mieszkanie w użytkowanie (jako prawo rzeczowe) nie wiem (...)

Zrzeczenie sie nieruchomości

Czy w obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwość skutecznego zrzeczenia się nieruchomości na rzecz gminy? Czy gmina ma możliwość nieprzyjęcia takiej nieruchomości?

Wysokie drzewa rosnące na granicy

Czy sąsiad miał prawo posadzić świerki w odległości 0.5 metra od granicy działki od strony południowej? Świerki mają już ok. 4 m wysokości.

Kupno działki obciążonej hipoteką

Jak najbezpieczniej kupić działkę, która w księdze wieczystej jest obciążona długiem? Propozycja sprzedającego jest następująca: Sprzedający przedłoży u notariusza w dniu podpisania umowy (...)

Czy można odstąpić od warunkowej umowy sprzedaży?

Sprzedający w dniu 06 lutego br. zawarł warunkową umowę sprzedaży gruntu z prawem pierwokupu dla ANR. Obecnie chce się z tej umowy wycofać, ponieważ poznał kupca, który daje mu znacznie lepszą (...)

Wpis służebności do księgi wieczystej

Mam zamiar kupić dom (zawarłem już umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego). Jednakże po zbadaniu księgi wieczystej okazało się, że dla działki, na której stoi dom, nie ma zapisów o (...)

Tuje posadzone przy granicy

W jakiej odległości od ogrodzenia działki sąsiada można zasadzić tuje (wysokie rośliny), biorąc pod uwagę, że jest to dla sąsiada strona południowa działki? Obie działki znajdują się w (...)

Prowizja dla pośrednika nieruchomości

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem zamiany mieszkania na większe. Znalazłem odpowiadającą mi ofertę na portalu allegro i zadzwoniłem pod podany nr. Odebrała pani z biura nieruchomości, (...)

Sprzedaż nieruchomości na raty

Właściciel nieruchomości oferuje jej sprzedaż z opcją zapłacenia 50% ceny w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej i 50% w ratach w ciągu roku po jej sprzedaniu. Czy istnieje możliwość odzyskania (...)

Udział w drodze wewnętrznej prawa i obowiązki

Działkę o powierzchni ok 1 ha podzielono na kilka działek budowlanych o różnych /nierównych sobie/ powierzchniach. Dojazd z drogi publicznej do tych nowych działek wydzielono jako oddzielną działkę (...)

Co zrobić z sąsiadem słuchającym głośno muzyki w dzień?

Czy jest możliwość prawnego wpłynięcia na sąsiadów słuchających bardzo głośno muzyki , co jest niebywale uciążliwe. Dotyczy to czasu poza cisza nocną. Sąsiad w mieszkaniu w bloku włącza (...)

Połączenie dwóch działek w jedną, tak aby miały wspólną księgę wieczystą

Nabyłam działkę sąsiadującą z moją posesją. Jak scalić obie działki w jedną , tak aby miały wspólną księgę wieczystą? Jaką procedurę należy przejść aby połączyć dwie działki i (...)

Służebność osobista mieszkania

W 2002 roku moja matka podarowała mi notarialnie swoje mieszkanie, ustanawiając jednocześnie dożywotnią bezpłatną służebność osobistą tego mieszkania dla mojej córki. W akcie notarialnym (...)

Nabycie nieruchomości obciążonej umową dożywocia

Człowiek kupuje nieruchomość, ale zostaje wpisane do księgi wieczystej tzw. dożywocie poprzednich właścicieli oraz prawo pierwokupu także przez byłych właścicieli. Czy może nowy właściciel (...)

Immisje

Mój sąsiad zasadził sobie cztery drzewa nie owocowe - olszyny. Drzewa te, stoją praktycznie w granicy z moją działką. W trakcie próby rozmowy i wycięcia tych drzew rozpętało sie (...)

Rękojmia za wady nieruchomości

Kupiłem nieruchomość komercyjną na kredyt. Po negocjacjach ustaliłem cenę z sprzedającym na 600 tys. zł za 600 metrów kwadratowych. Taki metraż podawał sprzedający. Po spisaniu aktu notarialnego (...)

Prawo do zajmowania lokalu a umowa dożywocia

Ojciec przeniósł na mnie oraz na mojego męża na mocy umowy dożywocia zawartej w formie aktu notarialnego współwłasność 1/4 zabudowanej nieruchomości, w zamian za dożywotnie utrzymanie. (...)

Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

U sąsiada tuż przy granicy z moją posesją rośnie drzewo (klon). Niestety drzewo nie jest już najmłodsze i w dodatku dość sporych rozmiarów. Liście drzewa co roku skutecznie zatykają rynny, (...)

Droga konieczna o szerokości 4,5 m

Według rozporządzenia MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze (...)

Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

W dużej wspólnocie mieszkaniowej właściciel mieszkania zgłasza, że np. z sufitu leje mu się woda, a przyczyną najprawdopodobniej jest awaria instalacji wodnej w mieszkaniu piętro wyżej. Właściciel (...)

Przesunięcie słupa telekomunikacyjnego na działce.

5 lat temu nabyłem działkę w raz ze słupem telekomunikacyjnym. Rok po zakupie postawiłem dom. W tym roku chciałem postawić garaż jednakże uniemożliwia mi to właśnie ten słup. Wysłałem już (...)

Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności

Czy zastrzeżenie stron o zadatku u umowie przedwstępnej stanowi klauzulę umowną? Czy umowa przedwstępna jest zobowiązaniem do zawarcia umowy przyrzeczonej? Czy umowa zobowiązująca do przeniesienia (...)

Zmiana danych właściciela nieruchomości

Nabyliśmy z mężem dom, obydwoje widnieliśmy na akcie notarialnym zakupu domu. Po pewnym czasie mąż zmarł, a ja ponownie wyszłam za mąż. Jak zmienić w urzędzie i księgach wieczystych dane, (...)

Zatrzymanie mebli najemcy

Najemca, który wyprowadził się ok. pół roku temu, zalega z opłatami (odstępne i czynsz). Na poczet tych należności zostały zatrzymane meble, będące własnością najemcy. Pomimo wysyłanych (...)

Warunki formalne wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości

Jakie warunki formnalne przewidują przepisy na złożenie wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości?

Sprzedaż bezprzetargowa nieruchomości

Jestem dzierżawcą części nieruchomości komunalnej o powierzchni 0,1600 ha, którą użytkuję na poprawienie warunków zagospodarowania działki siedliskowej Aktualnie złożyłem wniosek o sprzedaż (...)

Szambo na sąsiedniej działce przeszkadza

Jestem właścicielką nieruchomości. Moi sąsiedzi mają nieszczelne szambo, którego co gorsza prawie nigdy nie opróżniają. Taki stan trwa od kilku lat i mimo, że mam ładny taras i ogródek, praktycznie (...)

Lokal samodzielny

Czym jest lokal samodzielny? Jakie warunki musi spełniać budynek, aby można było w nim wydzielić lokal samodzielny?

Ograniczenia związane z obecnością linii wysokiego napięcia

Odziedziczyłem w spadku dom, nad którym przechodzi linia energetyczna wysokiego napięcia, która była założona jeszcze w latach 60-tych. Silne pole elektromagnetyczne utrudnia działanie sprzętu (...)

Umowa pośrednictwa a małżeństwo

Czy ważna jest umowa pośrednictwa w sprzedaży/kupnie nieruchomości zawarta w formie pisemnej tylko z jednym z małżonków przy istniejącej wspólności majątkowej między małżonkami?

Wydzielenie lokalu użytkowego

Działka jest podzielona na 20 udziałów, znajduje się na niej budynek. Księga wieczysta jest założona tylko na całą działkę. Chcę kupić kilka lokali użytkowych. W jaki sposób wydzielić lokal (...)

Przesłanki żądania zaprzestania immisji

W jakich wypadkach można żądać zaprzestania immisji?

Wypłata udziałów byłemu członkowi spółdzielni

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 26. § 1. stanowi że: Udział byłego członka wypłaca się na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok, w którym (...)

Zasady gospodarowania nieruchomościami publicznymi

Jakie zasady rządzą obrotem nieruchomościami publicznymi?

Administracyjne normy hałasu a udowodnienie immisji

Czy naruszenie administracyjnych norm hałasu jest dowodem na niedopuszczalne immisje z nieruchomości sąsiedniej ?

Służebność osobista mieszkania a umowa dożywocia

Czym różni się służebność mieszkania od umowy dożywocia?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika