Szerokość drogi wewnętrznej

Pytanie:

"Mam działkę która chce podzielić na 6 mniejszych działek i wydzielić drogę dojazdową do tych działek. Jaką minimalną szerokość powinna mieć ta droga? "

Odpowiedź prawnika: Szerokość drogi wewnętrznej

W sytuacji gdy nadal jedna osoba będzie właścicielem wszystkich wydzielonych działek szerokość dróg dojazdowych pozostaje w gestii właściciela gruntów. W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów nakładających na właściciela żadnych obowiązków. W przypadku natomiast gdy wydzielona działka jest działką budowlaną lub też gdy stoi na niej budynek, szerokość drogi dojazdowej reguluje Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 14 tego rozporządzenia działkom budowlanym oraz budynkom należy zapewnić dostęp do drogi publicznej, odpowiedni do przeznaczenia i zgodny z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Szerokość takiej jezdni nie może być mniejsza niż 3 m, a ciągu pieszo-jezdnego 5 m. Funkcję drogi dojazdowej mogą również spełniać dojścia, nie węższe jednak niż 4,5 m.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam 2012-12-06 09:15:47

    5złotych za tak lakoniczny komentarz??? Wstyd proszę Państwa! Trzeba było uczciwie napisać przed pobraniem opłaty, że artykuł ma tylko sześć zdań!!! Wiedzę, którą przedstawiliście przeczytałem sam w ustawie, a artykuł nie próbuje zupełnie jej interpretować. Zwracam się o zwrot pobranej opłaty 5zł. Pozdrawiam. Adam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika