Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Pytanie:

U sąsiada tuż przy granicy z moją posesją rośnie drzewo (klon). Niestety drzewo nie jest już najmłodsze i w dodatku dość sporych rozmiarów. Liście drzewa co roku skutecznie zatykają rynny, a że budynek jest dość wysoki przy jednocześnie znacznym pochyleniu dachu, muszę wynajmować specjalny podnośnik do czyszczenia rynny. Na moją prośbę o zezwolenie na znaczne przycięcie drzewa, sąsiad się nie zgadza, wręcz grozi w przypadku braku takowych zezwoleń zwaleniem mi na kark wszelakich kontroli. Tymczasem nad moją posesją wiszą gałęzie, o które się obawiam, że w końcu wylądują mi na posesji (dodam, że w tej części trzymam auto, nie mówiąc o poruszaniu się). Czy jest możliwość prawnego wymuszenia na sąsiedzie przycinki tego drzewa? Dodam, że chciałem przyciąć je na swój koszt, niestety sprawianie mi kłopotów to chyba ulubione zajęcie mojego kochanego sąsiada.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sąsiad ma prawo wejść na teren nieruchomości w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel tego sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody. Z drugiej strony właściciel gruntu może sam obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. Może też obciąć gałęzie i zerwać owoce, które zwieszają się z sąsiedniego gruntu nad jego działką. Aby zgodnie z prawem dokonać powyższych czynności nie jest potrzebna zgoda sąsiada; nie jest też potrzebne kierowanie sprawy do sądu. Wystarczy, że w takim wypadku właściciel uprzednio wyznaczy swojemu sąsiadowi odpowiedni termin do usunięcia korzeni, gałęzi i owoców.

Należy jednak zwrócić uwagę na pewną kwestię. Otóż w doktrynie prezentowany jest pogląd, zgodnie z którym usunięcie gałęzi, a przede wszystkim korzeni, w sytuacji, w której ich przenikanie nie zakłóca korzystania z nieruchomości sąsiedniej, a może spowodować zniszczenie żywotnego drzewa lub krzewu, byłoby ze strony właściciela nieruchomości sąsiedniej korzystaniem z przysługującego mu prawa własności niezgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.  Jeżeli więc obcięcie gałęzi mogłoby doprowadzić do zniszczenia drzewa, to właściciel nie ma prawa tego zrobić. Sam fakt obcięcia gałęzi nie oznacza, iż drzewo zostało uszkodzone czy zniszczone. Dopiero, gdy na skutek takiego działania drzewo mogło by obumrzeć lub się przewrócić, usuniecie gałęzi może być uznane za niezgodne z prawem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (20)

Dąbrowski Bogusła

17.10.2017 14:59:29

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Gałęzie sąsiada przechodzą na moją stronę utrudnia mi wjazd do garażu i prawie sięgają mi do okien.Odległość drzewa od budynku 3 metry. Proszę o poradę i podstawę prawną.

B.P.

25.9.2017 8:51:53

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

ałęzie i nawet całe drzewa są nachylone na naszą własność (parking.Rysują karoserie a ptaki ich odchody dopełniają reszty.Działki są w strefie ochrony konserwatorskiej.Czy możemy te zwisające w płaszczyżnie pionowej wyciąć .Bolek P

Neron

8.6.2017 21:17:33

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Po co komu prawnicy - skoro prawo jest idiotyczne. Po co komu nieruchomość na własność - jeżeli nic nie można na niej zdziałać. Wróc komuno i kołchożnicy??????????

Mira

21.4.2017 18:40:38

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Ja mam trochę inny problem, droga dojazdowa, jest to droga prywatna (moja) Sąsiad ma prawo służebności, na jego terenie, wzdłuż drogi rosną stare drzewa, maliny, wysokie badyle. Przy większych podmuchach wiatru gałęzie łamią się i spadają na drogę, maliny rysują samochody, nie wspominając już o stercie liści i opadłych owocach. Z grogi korzystają samochody, rowerzyści, piesi, jak i osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku inwalidzkim i o kulach. Mam już dość wiecznego usuwania owoców, liści, bo boję się, że starszy sąsiad przewróci się z wózkiem, czy że dzieci jeżdżące na rowerach też wywrócą się, i nie daj Boże uderzą głową w betonowe obrzeża. Od 5 lat non stop sprzątam cały ten syf na odcinku 50m i mam już tego dość.

Joanna

17.3.2017 10:39:23

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Witam wszystkich na forum, jak szumnie słychać w mediach sytuacja co do wycinki zmieniła się diametralnie i właściciel posiadający pełną własność gruntu może bez konsekwencji wykonać wycinkę na swoim terenie. Jednakże zmianie nie uległy przepisy dotyczące wycinki gałęzi, drzewa znajdującego się po stronie sąsiada. Na przykładzie podanym przez Pana bbb, jeśli gałąź przechodzi na jego teren oczywiście może dokonać jej podcięcia ale po pierwsze nie więcej jak o 1/3 wysokości drzewa. Kolejnego podcięcia może dokonać w roku kolejnym. Większe podcięcie zagraża "żywotności drzewa" szczególnie takiego które jest już minimum 15 letnie. Ponad to przy większej ingerencji konieczna jest zgoda sąsiada. W przypadku kiedy dojdzie do drastycznej ingerencji, ścięcia drzewa bez zgody jego właściciela ma on pełne prawo skierować sprawę na stronę prawną oraz przekazać do wydział ochrony środowiska. A wtedy zrobi się nie przyjemnie... No i najgorzej jak wytniemy część drzewa, która znajduje się już na terenie właściciela drzewa.

bbbb

8.3.2017 15:45:16

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Moim problemem jest brzoza sąsiada ,jest ogromna 3/4 jej korony jest na mojej działce .Rośnie tak blisko płotu ,że jej korzenie rozpychają fundament ogrodzenia .Na moją prośbę o usunięciu drzewa usłyszałam ,że tego nie zrobią a jak my to zrobimy to nas załatwią.Czy możemy sami ściąć gałęzie z naszej działki jak postąpić dalej żeby wszystko było zgodne z prawem.Dodam jeszcze ,ze obawiam się iż przy silnej wichurze drzewo może runąć na moją posesję.Przykre jest to ,że nie można się porozumieć ....

Kornel

5.12.2016 12:37:11

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Witam Drzewo suche w wyniku wichury spadło na moją posesję. Drzewo spadło z lasu miejskiego. Korzeń jest na terenie lasu ale 7/8 drewna jest na mojej posesji Czy mogę je odciąć i zabrać. Jeśli nie kto może i czy należy mi się odszkodowanie ? Czy służby które usuwają mają obowiązek mnie o tym poinformować. ?

autorus

14.10.2016 8:59:45

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Prawo jest całkiem sensowne ale niedoskonałe. Jeśli gałęzie przechodzą Ci na działkę informujesz sąsiada o tym fakcie i jeśli nie reaguje albo nie sprzeciwia się abyś ty je przyciął , bierzesz i przycinasz. Sąsiad mając takie drzewo też ma problem, bo jak przyciąć gałęzie, jeśli one np wpadną do Ciebie na posesje. I co wtedy? Na twoją posesję wejść ci nie wolno chyba, że z policją. Jeśli gałąź spadnie i narobi szkód, ta którą uciąłeś masz problemy bo będziesz mógł żądać odszkodowania. Z drzewami owocowymi jest jeszcze łatwo, ale co z takimi których nie wolno wyciąć? Tutaj też jest problem. Jak się coś drzewu stanie to można pójść z torbami. Odnośnie starych drzew nic się nie da zrobić. Odnośnie nowych nasadzeń powinna być ustalona minimalna odległość od granicy. Najlepiej się jest dogadać.

eltera

20.9.2016 10:30:44

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Ciekawe że mówiąc o ochronie przyrody nie bierze się pod uwagę szkód jakie ona ta ochrona wyrządza innym.Jak można myśleć pozytywnie o sąsiedzie i jego przyrodzie kiedy ma się zapapraną na maksa elewacje, mieszka się w domu gdzie trudno o słońce nie mówiąc o świetle dziennym, gdy podwórze skąpane jest w ścianie cienia, ponieważ tfu, sąsiad lubi przyrodę wszelaką i gałązie jego 20 lip rosnących co 3 m od siebie - sięgają ziemi, a na prośbę ich przycięcia sąsiad pluje śliną i mówi o miłości do przyrody....

magister

12.7.2016 23:36:12

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

u mnie sąsiad w granicy sadzi dęby żeby było śmieszniej, za płotem mam las jego brzuzek, najsmieszniejsze że nic nie można zrobić z tym fantem.

Krzysztof

15.6.2016 14:56:54

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Sebastian. Pomyśl, każdy właściciel ma prawo do swojej własności. Nikt nikomu nie może tego prawa ograniczać, zatem to granice działki (w głąb ziemi, na powierzchni i w powietrzu jednoznacznie wskazują KTO ma prawo własności! Te wszystkie "cudawianki" np. o owocach na gałęzi czy pod drzewem, zbieraniu owoców na mojej działce przez sąsiada, uprzedzaniu o obcięciu konarów drzew, zachwianiu stabilności drzewa, uschnięciu drzewa i dochodzeniu odszkodowania, etc. TO ZWYKŁE IDIOTYZMY !!! Dlatego trzeba je z polskiego prawa usunąć. ... Pozdrawiam Ps. Nie było tak dernego prawa A DRZEWA LUDIE SADZILI, bo po prostu każdy na swojej posesji chce mieć ładnie! Co wcale nie oznacza, że jak ja mam ładnie to sąsiad musi się zgadzać "na przeniknie" gałęzi czy korzeni moich drzew. Każdy z nas będzie dbał o swoje drzewa w całości od korzeni do korony. A jak coś przerośnie poza działkę to sąsiad bez żadnych ograniczeń SKORYSTA ZE SWOJEGO PRAWA WŁASNOŚCI!!!!

Sebastian

10.5.2016 13:36:17

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Krzysztof 2016-05-10 13:05:21 Napisałeś coś bardzo istotnego patrząc na to zagadnienie, które jest niejednokrotnie problemem w spół sąsiedzkim lecz zapomniałeś o jednym, kiedy to "wchodzi" na teren sąsiadujących działek budowa osiedla, a na Twojej rosną drzewa od ponad 30 lat, kiedy w wyniku działań administracji i inwestorów usuwane są połacie zieleni - właściwym jest teraz zadać sobie pytanie, gdzie jest zastosowane prawo o ochronie przyrody... Idąc Twoim tokiem myślenia będziemy skazani na betonowe molochy beż zielonych akcentów i bynajmniej nie mam tu na myśli koloru elewacji budowanych bloków mieszkalnych... Więcej empatii i zrozumienia a będzie się nam Wszystkim łatwiej żyło w tych i tak już nie ciekawych czasach...

Krzysztof

10.5.2016 13:5:21

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Ale mamy głupie prawo w tym względzie! A można prościej. 1. Jeśli właściciel działki sadzi drzewo musi je posadzić tak, by gałęzie nigdy nie wykraczały poza obręb jego działki. 2. Wszystkie gałęzie wyrastające w obręb działki każdy właściciel ma prawo usunąć bez żadnej zgody. Konsekwencje usunięcia oraz koszty ponosi właściciel działki na, której rośnie drzewo! ... Prosto, jasno, czytelnie i o dziwo ile problemów mniej !!!!!!!!!!!!!!!! ... Zastanawiam się tylko czy mamy aby tak logicznie myślących POLITYKÓW, którzy mogliby uchwalić tak przyjazne dla obywateli prawo ????

Jan

13.1.2016 17:39:24

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

W Polsce tak jest skonstruowane prawo, aby w zależności od tego po której stronie barykady jesteś, jeśli tylko mas pieniądze na prawników, to zawsze postawisz na swoim.

Wojtek

27.4.2015 16:27:14

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

mam sytuację odwrotną bo to moje gałęzie przechodzą na stronę sąsiada który chce je za moją zgodą przyciąć , i mam pytanie po czyjej stronie leży obowiązek utylizacji tych gałęzi ?

Basia

18.8.2014 19:38:18

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Witam od sasiada przechodza galezie sliwki mirabelki i rozy pnacej.Dzrewa te posdzone sa ok 1 m od granicy.Utrapieniem sa spadajace sliwki. Jak zmusic sasiada do wyciecia tych przechodzacych galezi? Zaczelam mu przerzucac te spadajace owoce ale wyczytalam ze tak nie mozna. Co robic???????

lesław polowiec

30.4.2013 6:53:16

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

moi znajomi są inwalidami mieszkają nawśi bardzo cieszko sie zyje bo sąśiada gałeńże wchodzą na muj dom to jest jasion durzo lisci gałeze biją o dach co ma zrobic dzienkuję

olivia

4.10.2012 10:10:55

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

Witam, nad moja posesją zwisają gałęzie 4 jesionów sąsiada. Część z nich jest zupełnie sucha. Podczas burzy i wiatru spora część gałęzi ląduje u mnie na placu, o liściach jesienią nie muszę mówić. Ostatnio jednak w słoneczny i bezwietrzny dzień spadł spory konar, który odbijając się od mojego płoty rozpadł się na kawałki, a uderzając o sztachetę płotu wyrwał ją. Powiedziałam o tym sąsiadowi, a on bezradnie rozłożył ręce i powiedział: "A co ja zrobię". Nie przeprosił, ani nie naprawił szkody. Wysłałam mu pismo prosząc o wycięcie gałęzi, które zwisają nad moją posesją i wyznaczyłam termin 14 dni. Sąsiad nie zastosował się do tego. Próbowałam interweniować w Urzedzie Gminy, ale pani delikatnie mówiąc spóściła mnie po brzytwie. Czy jest jakaś instytucja, która może nakazać obcięcie tych gałęzi zanim komuś stanie się krzywda? Ludzie olewają takie rzeczy, a dopiero jak ktoś zginie, albo zostanie kaleką to wtedy tragedia, Ela Jaworowicz i Piotrek Kraśko i pytanie: "Czy moglismy coś zrobić aby zapobiec tej tragedii?" Co zrobić następnym razem jeśli gałąź spadnie i uszkodzi mi płot?

Patrycja

7.10.2011 12:11:48

Re: Gałęzie sosny sąsiada na mojej posesji

Witam! Sosna mojego sąsiada ma ponad 5m. Jest posadzona metr od mojej bramki a jej gałęzie wystają w znacznym stopniu na moją posesję. Czy mogę przyciąć te gałęzie, które wystają na moją działkę? Kiedy mogę to zrobić? Czy trzeba napisać pismo sąsiadowi,żeby obciął gałęzie wystające na moją działkę i podać termin np do 7 dni, a jak nie obetnie to mogę ściąć? Bardzo proszę o odpowiedz. Dodam, że ten sąsiad nie należy do miłych sąsiadów.

pelson1

28.7.2010 20:57:18

Re: Gałęzie drzewa sąsiada nad działką

mam glupiego sonsiada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż wszystkie komentarze (20)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Drzewa przy liniach kolejowych zostaną

  Poza lasami, drzewa i krzewy będą mogły być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 6 m od dolnej krawędzi nasypu albo górnej krawędzi przekopu albo od zewnętrznej krawędzi rowów (...)

 • Trudniej wyciąć drzewo...

  Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody wprowadza przepisy, które będą dawały możliwość weryfikacji, czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością (...)

 • Usuwanie drzew i krzewów z terenów zabytków

  Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ma uporządkować regulacje dotyczące usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości (...)

 • Zmiany w Kodeksie wykroczeń

  Nowelizacja dotyczy zmiany dwóch przepisów Kodeksu wykroczeń, które w obecnym brzmieniu nie spełniają zasady prawidłowej legislacji wskazanej w art. 2 Konstytucji RP. Ustawa (...)

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

NA SKÓTY