Droga konieczna o szerokości 4,5 m

Pytanie:

Według rozporządzenia MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zmianami). Jego § 14 w ustępie 3 stanowi: "Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m". Droga dojazdowa wytyczona przez działkę sąsiednią nie posiada tych parametrów .Gdzie powinienem złożyć pozew o ustalenie dojazdu zgodne z tymi ustaleniami?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Przepisy te związane są z planowaną inwestycją budowlaną i uzyskaniem pozwolenia na budowę czy dokonaniem odpowiedniego zgłoszenia. Rozporządzenie to nie znajduje zastosowania do sytuacji, w której konieczne jest ustalenie służebności drogi koniecznej (a zakładamy, że takiej sytuacji dotyczy pytanie). W takim bowiem wypadku następuje ingerencja w prawo własności sąsiedniej działki. Właściciele nieruchomości sami mogą ustalić w drodze umowy służebność przejazdu i przechodu, a w braku porozumienia między nimi właściciel działki bez dostępu do drogi  może żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Przy ustalaniu przebiegu drogi koniecznej powinno się oczywiście dążyć do usytuowania drogi w sposób jak najbardziej zgodny z zasadami techniki budowlanej, nie oznacza to jednak, że droga ta musi spełniać warunki określone przez rozporządzenie. Droga powinna pod tym względem spełniać w zasadzie jeden warunek – dać odpowiedni w danej sytuacji faktycznej dostęp do drogi. Jest to z drugiej strony miarkowane zasadą, zgodnie z którą służebność powinna w jak najmniejszym stopniu ingerować w prawa właściciela nieruchomości obciążonej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (8)

harczek

5.2.2020 12:0:48

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

do Pana Antoniego: mam podobny problem który ma Pan Paweł

Sławek

10.10.2017 13:15:42

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

Posiadam działki do wytyczenia,gmina żąda drogi o szerokości 10 metrów,oraz położenia doprowadzenia wody i odpływu nieczystości.Czy to jest słuszne?

Antoni

27.9.2017 12:36:32

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

Do Pana Pawła. Jeżeli z uwagi na upływ czasu przeczyta Pan moją odpowiedź, to chyba mógłbym pomóc. Wystarczy odpowiedzieć na dzisiejszy wpis. Będę tu zaglądał.

staszek

22.12.2016 16:2:16

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

Mam identyczną sytuacje "jestem właścicielem dzialki i drogi dojazdowej ,. dodam żedroga dojazdowa jest drogą prywatną 4 m szer . i prowadzi do 3 dzialek . . i tu problem chciałbym na dzialce" Starostwo upiera się powinno być 5 m Jakie mam możliwości?

Paweł

26.5.2016 19:42:19

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

witam wszystkich chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli mam droge służebność 2,5m.a nie może wjechać karetka ,straż pożarna czy żaden inny większy samochów bus jest starsza babcia,i dwie inne osoby chore co karetka nie moze dojechać czy mogę starac się o 3m.albo 3,5m ??? czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi co mogę w tym przypadku zrobić? Z góry dziekuje

Maryla

28.7.2014 21:11:41

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

A czy przez taką wspólną drogę dojazdową do posesji o szer. ok. 4,5 m gdzie środkiem przebiega granica może jedno z użytkowników postawić środkiem płot i zostawić drugiemu 2 m szerokości drogi ?

rr

7.4.2012 8:50:35

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

jestem właścicielem dzialki i drogi dojazdowej ,. dodam żedroga dojazdowa jest drogą prywatną 4 m szer . i prowadzi do 3 dzialek . . i tu problem chciałbym na dzialce postawic budynek gospodarczy ale starostwo twierdzi ze droga za waska powinna miec 4,5 m szer /.czy można w jakiś rozsadny sposób zinterpretowac , zmienic . postanowienie starostwa . doedam ze na pozostałych dzialkach znajdują sie juz budynki mieszkalne i w niczym nie przeszkadza to w uzytkowaniu w/w drogi

Kamil``

28.6.2010 21:36:22

Re: Droga konieczna o szerokości 4,5 m

Jeśli mój sąsiad z naprzeciwka odstąpił ze swojej strony 2,5 m na dojazd do posesji, czy ja też mogę odstąpić 2,5m co razem daje 5 metrową drogę wspólną po której każdy mieszkaniec będzie mógł dojechać do posesji.

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY