Warunki formalne wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości

Pytanie:

"Jakie warunki formnalne przewidują przepisy na złożenie wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Warunki formalne wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości

Zgodnie z art. 617 kodeksu postępowania cywilnego:

We wniosku o zniesienie współwłasności należy dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności.

Dokładne określenie nieruchomości polega na podaniu miejsca jej położenia (miejscowość, ulica, numer), oznaczenia przypisanego w księdze wieczystej (zbiorze dokumentów) i ewidencji gruntów, obszaru, części składowych (w tym praw związanych z własnością) oraz przeznaczenia gospodarczego. Jeśli w skład nieruchomości wchodzą budynki, należy wskazać ich położenie, przeznaczenie, funkcje użytkowe oraz - w miarę potrzeby - ogólne dane techniczne.

Gdy wniosek o zniesienie współwłasności jest zgodny i zawiera plan podziału, projektowany sposób podziału nieruchomości na części powinien być zaznaczony na planie sporządzonym według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych (art. 621 kodeksu postępowania cywilnego). 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • krisek 2015-09-12 17:04:01

    A nie zapomniano czasami o uczestnikach ( wszyscy czyich praw dotyczy wynik postępowanie) oraz w.p.s.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika