Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej; stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości.
Odnosząc się do stanowiska gminy należy zauważyć, iż jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 12 listopada 2009 r. (II SA/Bk 301/2009, http://orzeczenia.nsa.gov.pl), dla możności zbycia nieruchomości w trybie bezprzetargowym nie jest wystarczającym motywem mała powierzchnia działki, która nawet z pewnością nie nadaje się do samodzielnego zagospodarowania przez Gminę. Zgodnie bowiem z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 lipca 2010 r. (IV SA/Po 230/2010, http://orzeczenia.nsa.gov.pl): Bezprzetargowa sprzedaż na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami wchodzi w rachubę jedynie wtedy, gdy tylko jedna osoba może być zainteresowana kupnem. Wtedy organizowanie przetargu nie miałoby sensu. Jeśli jednak zainteresowanych może być więcej i sprzedawana nieruchomość lub część nieruchomości może mieć związek funkcjonalny z więcej niż jedną nieruchomością przyległą, taki tryb sprzedaży jest niedopuszczalny. W konsekwencji, jeżeli nabycie działki może skutkować poprawieniem warunków nie jednej nieruchomości przyległej, ale przynajmniej dwóch, to w takim przypadku powinien być przeprowadzony przetarg. Powyższe stanowisko znalazło również odzwierciedlenie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 2009 r. (II CSK 589/2008, LexPolonica nr 2013932) i w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 lipca 2006 r. (IV CSK 98/2006, LexPolonica nr 412446).
Mając powyższe na uwadze należy zatem zauważyć, iż stanowisko gminy może być prawidłowe, jeżeli zbywana nieruchomość może poprawiać warunki gospodarowania nie tylko Pana nieruchomości, lecz także innych nieruchomości przyległych, a ponadto gdy działka może być uznana możliwą do odrębnego zagospodarowania.