Własność ogrodzenia

Pytanie:

"Działka budowlana została ogrodzona z czterech stron płotem metalowym. Następnie własność działki została przeniesiona na inną osobę. Czyją własnością jest ogrodzenie, które zostało wzniesione przed przeniesieniem własności i stanowiło zewnętrzne granice działki, a po przeniesieniu własności stanowi z dwóch zewnętrznych stron granice drugiej działki powstałej w wyniku przeniesienia własności? Czy osoba, która wzniosła płot może go rozebrać bez zgody i wiedzy właściciela drugiej działki?"

Odpowiedź prawnika: Własność ogrodzenia

Działka budowlana została ogrodzona z czterech stron płotem metalowym. Następnie własność działki została przeniesiona na inną osobę. Czyją własnością jest ogrodzenie, które zostało wzniesione przed przeniesieniem własności i stanowiło zewnętrzne granice działki, a po przeniesieniu własności stanowi z dwóch zewnętrznych stron granice drugiej działki powstałej w wyniku przeniesienia własności? Czy osoba, która wzniosła płot może go rozebrać bez zgody i wiedzy właściciela drugiej działki?Ogrodzenie jest urządzeniem trwale związanym z gruntem i jako takie stanowi część składową nieruchomości. Oznacza to ogrodzenie objęte jest prawem własności działki, czyli nabywca działki stał się także właścicielem ogrodzenia. Jeżeli ogrodzenie jest usytuowane na samej granicy dwóch działek, to należy pamiętać o zasadzie, że obowiązek utrzymywania, konserwacji urządzenia należy do obu sąsiadów. Trzeba to jednak odnieść także do ewentualnej budowy ogrodzenia (dotyczy to oczywiście tylko ogrodzenia na samej granicy dwóch działek) – sąsiedzi powinni ją uzgodnić i ponieść koszty po połowie. Jeśli jednak ogrodzenie postawił tylko jeden z właścicieli działek sąsiadujących, należałoby uznać, że ma on prawo rozebrać ogrodzenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marian 2013-11-22 13:06:07

    To jest bełkot prawniczy. Czytam tyle tych opinii i dalej nie wiem, kiedy płot będzie moją własnością. Piszą, że wtedy, jak żaden element płotu nie przekracza linii granicznej działek. Ale co to znaczy? Czy chodzi o widoczne (nadziemne) części, czyli np. słupki ogrodzeniowe i siatkę? Czy fundament betonowy (wywiercony dołek, a w nim beton, całość przykryta ziemią), w którym osadzone są słupki, też ma nie przekraczać linii granicznej? Bo jeśli i ten element ma nie przekraczać, to ja stracę dużo działki, bo wtedy po stronie sąsiada będzie mój pasek ziemi, ale w sumie "ziemi niczyjej", o szerokości równej połowie średnicy dołka na fundament. Wyjdzie na to, że sąsiad będzie miał ogrodzoną działkę na mój koszt, a jeszcze stracę jakąś część posesji, bo przezież na tym pasku nie będę uprawiał (za płotem) np. kwiatów. O wspólnej budowie płotu z sąsiadem mowy niem, bo jego nigdy nie będzie stać na taką inwestycję. No to jak to z tym jest?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika