ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia jest prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przykładem takiej (...)
W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od paru miesięcy trwają prace nad projektem ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo (...)
Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście (...)
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może (...)
Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana, (...)
Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)
Wizyta u notariusza to ostatni etap procedury zakupu mieszkania i etap konieczny - przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważne. Przy dokonywaniu czynności (...)
Pomiędzy sąsiadami nieruchomości bardzo często dochodzi do napięć, które powodują, że mieszkanie w danych warunkach staje się uciążliwe. Spowodowane jest to niejednokrotnie tym, że właściciel (...)
Miejsce zamieszkania to oprócz zwrotu funkcjonującego w życiu codziennym także pojęcie prawnicze. Miejsce zamieszkania reguluje przepis artykułu 25 kodeksu cywilnego, który stanowi, (...)
Mogą Cię ukarać, ale nie możesz ugryźć kontrolera.
Ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego weszła w życie 1 stycznia 2007 roku. Dzięki niej od nowego roku właściciele mieszkań (...)
Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. Wyróżnia (...)
Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem (...)
Zgodnie bowiem z art. 10 kodeksu cywilnego, człowiek (osoba fizyczna) osiąga pełnoletność z mocy samego prawa z chwilą, a ściśle rzecz ujmując, z dniem ukończenia osiemnastego roku życia. Klarowne (...)
Zakupiłem od gminy działkę budowlaną w granicach, której sąsiedzi wcześniej urządzili sobie ogródki działkowe zajmując część mojego terenu swoimi ogrodzeniami, altankami i uprawami. (...)
W 1973 r. na podstawie ustawy z 26 października 1971r. o uregulowaniu własności państwowych gospodarstw rolnych naczelnicy powiatów wydawali AWZ na tzw."grunty bezpańskie" znajdujące się (...)
Czy jest możliwość prawnego wpłynięcia na sąsiadów słuchających bardzo głośno muzyki, co jest niebywale uciążliwe. Dotyczy to czasu poza cisza nocną.
W sprawie o naruszenie posiadania Sąd Rejonowy wydał wyrok, a następnie Sąd Okregowy wyrok ten utrzymał w mocy. Oba te wyroki obarczone są jednak wadą, na tyle istotną (załóżmy, że tak jest), (...)
Czym jest zasiedzenie własności nieruchomości? Ile trwa zasiedzenie własności nieruchomości? Jakie są przesłanki? Czym jest dobra wiara?
Jak zmusić sąsiada do zabezpieczenia własnej nieruchomości przed wytwarzaniem immisji? Czy można bronić się przed immisjami powstałymi na skutek zaniechania sąsiada?
Jestem współwłaścicielem domku z działką w którym mam udziały 50%, zaś pozostałe 50% udziałów ma druga rodzina. Dom jest dwupoziomowy, ze wspólną klatką schodową i piwnicą. Jako współwłaściciele (...)
Sąsiad prowadzi działalność gospodarczą - zaraz przy moim ogrodzeniu - polegającą na świadczeniu usług lakierniczych. Zakład ów emituje czasem nieznośny hałas. Dodatkowo, część oparów (...)
Mój udział w samochodzie wynosi 50%. Chcę przepisać auto na drugiego współwłaściciela i oddać za darmo swój udział. Ta osoba jednak tego nie chce. Jak można ją zmusić?
Mam kłopotliwych sąsiadów, którzy w ciągu dnia zachowują się bardzo głośno i z lubością korzystają ze słownika wulgaryzmów. Czasami na działkę przyjeżdżają znajomi z dziećmi i wtedy (...)
Kiedy można wejść na grunt sąsiada w celu usunięcia zwieszających się gałęzi?
Czym różni się posiadanie samoistne i zależne?
Czym jest posiadanie?
W jakiej formie powinna być zawarta umowa o podział nieruchomości do wyłącznego korzystania przez poszczególnych współwłaścicieli?
Na czym polega umowa quoad usum w odniesieniu do nieruchomości budynkowej?
Czy posiadanie różni się czymkolwiek od własności?
Na czym polega prawo własności, jak je zdefiniować?
Jak odzyskać posiadanie nieruchomości, którą zawładnęła osoba trzecia?
Czy posiadacz nieruchomości, który uzyskał posiadanie na podstawie umowy bez formy aktu notarialnego, jest posiadaczem w złej wierze?
Czym różni się posiadanie od własności?
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.