Prawo cywilne: Zasiedzenie - Artykuły

Jak ustalić prawo do nieruchomości ? opinia prawna

7.3.2024

W trybie procesu o ustalenie, że określone osoby są w chwili obecnej właścicielami działki, jako spadkobiercy osób błędnie ujawnionych w dokumentach hipotecznych (nie mających już waloru księgi wieczystej) można powoływać wszelkie dowody: ze świadków na tę okoliczność, że na niej (...)

Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej

7.12.2023

Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przykładem takiej służebności jest służebność (...)

Jak stwierdza się zasiedzenie nieruchomosci?

27.11.2023

Jeżeli minęły już terminy posiadania przewidziane prawem (dla nieruchomości - 20 lub 30 lat nieprzerwanego posiadania, dla ruchomości - 3 lata posiadania w dobrej wierze), można wystąpić z wnioskiem do sądu o stwierdzenie zasiedzenia. Wniosek taki należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym (...)

Jak liczy się termin zasiedzenia?

27.11.2023

Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może być modyfikowana w drodze czynności prawnych, ulegają one zawieszeniu oraz przerwaniu w razie spełnienia określonych (...)

Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

21.11.2023

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) oraz każdej rzeczy ruchomej. Można zasiedzieć także służebność gruntową oraz w pewnych (...)

Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

30.3.2021

Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Natomiast po upływie lat (...)

Czego dotyczy zasiedzenie?

7.9.2020

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do dania (...)

Zasiedzenie nieruchomości

4.4.2016

Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje swoich zaniedbań. Tytułem przykładu, można wskazać na konsekwencje nieinteresowania się nieruchomością (...)

Czy możliwe jest zasiedzenie udziału spadkowego? - opinia prawna

13.3.2009

Instytucja zasiedzenia uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Zgodnie z postanowieniem art. 172 § 1 k.c., posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika