Alimenty na dziecko przebywajÄ…ce za granicÄ…

Pytanie:

"Znajomy jest ojcem 8 - letniego dziecka. Do końca 2006 roku mieszkał on wraz z dzieckiem i matką dziecka w Polsce(matka dziecka nie jest żoną znajomego). W tym czasie matka wystąpiła do sądu o alimenty na dziecko. Sąd przyznał je i mój znajomy płacił je regularnie. Rok temu matka zabrała dziecko i wyjechała do Niemiec. Czy znajomy nadal ma płacić alimenty na dziecko? Jeżeli matka nie ma konta i często zmienia miejsce zamieszkania nie zawsze zawiadamiając o tym znajomego, w jaki sposób powinien on jej je przekazywać? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty na dziecko przebywające za granicą

PodstawÄ™ do zmiany zakresu Å›wiadczeÅ„ alimentacyjnych stanowi art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego. Stanowi on iż, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczÄ…cej obowiÄ…zku alimentacyjnego. Jest to przepis, który wskazuje w jakich okolicznoÅ›ciach uprawniony czy zobowiÄ…zany do Å›wiadczenia alimentacyjnego może domagać siÄ™ zmiany, a także i uchylenia obowiÄ…zku alimentacyjnego. PodstawowÄ… przesÅ‚anÄ… ma być zatem „zmiana okolicznoÅ›ci”, przy czym zmiana ta ma dotyczyć usprawiedliwionych uprawnionego lub możliwoÅ›ci zarobkowych zobowiÄ…zanego (por. art. 135 kro).

Sam wyjazd dziecka za granicÄ™ nie oznacza automatycznie zmiany w zakresie obowiÄ…zku alimentacyjnego rodzica na wygaÅ›niÄ™cia obowiÄ…zku alimentacyjnego. Fakt, że ojciec ma trudnoÅ›ci w Å›wiadczeniu alimentów nie oznacza, że jest on z tego obowiÄ…zku zwolniony (oczywiÅ›cie zakÅ‚adamy, że nie zmieniÅ‚y siÄ™ tu jego możliwoÅ›ci zarobkowe i majÄ…tkowe i dalej może Å›wiadczyć alimenty w orzeczonej wysokoÅ›ci). WpÅ‚acanie pieniÄ™dzy na konto jest tylko jednym ze sposobów uiszczania rat alimentacyjnych. W opisanej sytuacji, ojciec może skorzystać także z przekazu pocztowego (oczywiÅ›cie tak dÅ‚ugo jak posiada aktualny adres matki). JeÅ›li jednak na skutek braku wiadomoÅ›ci co do aktualnego adresu zamieszkania wysÅ‚anie przekazu jest niemożliwe, do Å›wiadczenia alimentacyjnego należy zastosować przepisy ogólne kodeksu cywilnego dotyczÄ…ce wykonywania zobowiÄ…zaÅ„. Zgodnie z art. 467 kc jeÅ›li na skutek okolicznoÅ›ci za które dÅ‚użnik  nie ponosi odpowiedzialnoÅ›ci nie zna on miejsca zamieszkania wierzyciela, może on skorzystać z uprawnienia do zÅ‚ożenia przedmiotu Å›wiadczenia do depozytu sÄ…dowego (por. art. 692 i nast. kodeksu postÄ™powania cywilnego)

We wniosku o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego należy:
  1. okreÅ›lić zobowiÄ…zanie, przy wykonaniu którego skÅ‚ada siÄ™ przedmiot (tu: alimenty);

  2. przytoczyć okoliczności uzasadniające złożenie (tj. wskazać na okoliczność nieznajomości miejsca zamieszkania dziecka i matki);

  3. dokÅ‚adnie oznaczyć przedmiot, który ma być zÅ‚ożony (tu: rata alimentacyjna w okreÅ›lonej kwocie);

  4. wskazać osobÄ™, której przedmiot ma być wydany, oraz warunki, pod którymi wydanie ma nastÄ…pić (tu: wskazać nazwisko matki dziecka).

Jeżeli dÅ‚użnik jest zobowiÄ…zany do Å›wiadczeÅ„ powtarzajÄ…cych siÄ™, a zachodzÄ… warunki do zÅ‚ożenia do depozytu sÄ…dowego Å›wiadczeÅ„ już wymagalnych, sÄ…d może zezwolić dÅ‚użnikowi na skÅ‚adanie w przyszÅ‚oÅ›ci do depozytu dalszych Å›wiadczeÅ„ w chwili, gdy stanÄ… siÄ™ wymagalne. Fakt, że znajomy nie zna adresu zamieszkania dziecka i matki nie ma wpÅ‚ywu na możliwość zÅ‚ożenia raty do depozytu sÄ…dowego. Zgodnie bowiem z art. 693[3] kpc jeżeli wierzyciel lub jego miejsce zamieszkania nie sÄ… znane, o zezwoleniu na zÅ‚ożenie przedmiotu Å›wiadczenia do depozytu sÄ…dowego sÄ…d ogÅ‚osi publicznie w budynku sÄ…dowym oraz w lokalu organu gminy. Ponadto sÄ…d zarzÄ…dza umieszczenie ogÅ‚oszenia w dzienniku o zasiÄ™gu ogólnopolskim lub podaje je w inny sposób do wiadomoÅ›ci publicznej; może je również ogÅ‚osić w Monitorze SÄ…dowym i Gospodarczym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika