Czy mogę zasiedzieć strych?
Pytanie:
"Jestem właścicielką mieszkania. Czy jeżeli jestem jedyną osobą która użytkuje strych to czy mogę skorzystać z zasiedzenia? "
Odpowiedź prawnika: Czy mogę zasiedzieć strych?
Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz odpowiedź na zadane pytania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., nr 16, poz. 93, dalej k.c.), ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 80 poz. 903, dalej u.w.l.), poglądy doktryny oraz aktualne orzecznictwo sądów polskich.
Z przedstawionego opisu wynika, że co najmniej od 1994 roku, a więc od uchwalenia regulacji u.w.l., w Państwa budynku istnieje wspólnota mieszkaniowa, której członkami są właściciele poszczególnych lokali. W ramach wspólnoty istnieje część wspólna, będąca przedmiotem współwłasności właścicieli lokali, obejmująca m.in. strych, korytarze, czy piwnice. Treść aktu notarialnego odnoszącego się strychu i zawarte w nim zobowiązanie jest jedynie określeniem sposobu korzystania z części nieruchomości wspólnej (tzw. podział quad usum). Czynności ta sama w sobie nie wpływa na kwestie związane z prawem własności oraz możliwością zasiedzenia jej części – stanowi jedynie o sposobie użytkowania przez członków wspólnoty z przedmiotowego strychu
Przedmiotem zasiedzenia - według prawa polskiego - mogą być wyłącznie niektóre spośród praw rzeczowych. Niedopuszczalne jest natomiast nabycie w drodze zasiedzenia praw o charakterze obligacyjnym. Przedmiotem zasiedzenia mogą być nieruchomości budynkowe. Możliwość nabycia w drodze zasiedzenia dotyczy zatem jedynie takiego budynku, który stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności - jest odrębną nieruchomością. Z uzyskanych informacji wynika, że budynek, w której znajdują się lokale, stanowi odrębną od gruntu nieruchomość.
§ 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Następnie zgodnie z § 1 tego artykułu:
§ 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
W konkluzji strych mógłby być przedmiotem zasiedzenia dopiero po jego wyodrębnieniu jako lokal stanowiący osobną własność. Odrębna własność lokalu powstać może na trzy sposoby:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?