Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości

Pytanie:

"W przypadku gdy jest 4 współwłaścicieli jednej nieruchomości, to jak powinien wyglądać wniosek o zniesienie współwłasności? Czy potrzebny jest do tego stosowny formularz? Kto powinien być wnioskodawcą? Czy decyzja Sądu poza opłatami sądowymi obciążona jest jakimiś kosztami skarbowymi? Cyz zgodny wniosek o przeprowadzenie podzialu daje jakieś uprawnienia współwłaścicielom?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości

W podanym przez Pana stanie faktycznym nie ma nic mowy o tym jakie są udziały poszczególnych współwłaścicieli w prawie własności nieruchomości.W takim wypadku opieram dalesze wnioski na artykule 197 Kodeksu Cywilnego mówi, że domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe.Jeśli chodzi o pytanie kto może wystąpić z żądaniem zniesienia współwłasności, to artykuł 210 KC daje taką możliwość każdemu ze współwłaścicieli.W takim więc razie wystarczy,że tylko jedna osoba złoży wniosek do sądu(wystarczające jest przedłożenie odpisu z księgi wieczystej, w którym wnioskodawca został wymieniony jako współwłaściciel nieruchomości).Nie istnieje jeden tylko określony wzorzec wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości. Kodeks postępowania cywilnego statuuje tylko pewne generalne wymagania co do wymaganych informacji w takim pozwie.Zniesienie współwłasności następuje w drodze postępowania nieprocesowego.Wniosek o zniesienie współwłasności musi : a)spełniać wszystkie wymagania stawiane wnioskowi o wszczęcie postępowania nieprocesowego (określone w artykule 511 Kodeksu Postępowania Cywilnego). b)dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi.- polega na to podaniu miejsca jej położenia (miejscowość, ulica, numer), oznaczenia przypisanego w księdze wieczystej (zbiorze dokumentów) i ewidencji gruntów, obszaru, części składowych (w tym praw związanych z własnością) oraz przeznaczenia gospodarczego. Jeśli w skład nieruchomości wchodzą budynki, należy wskazać ich położenie, przeznaczenie, funkcje użytkowe oraz - w miarę potrzeby ogólne dane techniczne. W wypadku gruntów istotna jest powierzchnia i rodzaj użytków. Jeżeli będąca przedmiotem współwłasności nieruchomość - lub jej część składowa - stanowi zabytek wpisany do rejestru zabytków, informacja o tym fakcie stanowi istotny element jej opisu. c)przedstawić dowody prawa własności-np.odpisy z ksiąg wieczystych (zbiorów dokumentów), orzeczenia sądowe lub administracyjne, odpisy umów notarialnych przenoszących własność, wyciągi z tabel likwidacyjnych, wyrysy i wypisy z ewidencji gruntów i budynków oraz operaty ewidencyjne. W braku takich dokumentów prawo własności nieruchomości może być wykazywane za pomocą innych środków dowodowych, źródeł osobowych nie wyłączając; w takiej sytuacji te właśnie środki dowodowe należy wymienić we wniosku. Decyzja Sądu będzie obciążona następującymi kosztami: -opłatę sądową zgodnie z treścią § 27, § 29 pkt 4 i 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz. U. 1996 r. Nr 154 poz. 753 z późn. zm.) oraz § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie kosztów sądowych przy zakładaniu ksiąg wieczystych (Dz. U. 2002 r. Nr 44 poz. 415) Zgodny wniosek współwłaścicieli z dokładnym określeniem sposobu przeprowadzenia podziału, powoduje uwzględnienie tego planu przez Sąd. Jednak nie jest on nim związany.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ann 2012-11-29 19:11:15

    Wystepujac o zniesienie wspolwasnosci ( ziemia i dz. budowlana wlasnosc Matki wylacznie ) wspolwlasnosc po Babci gospodarstwo rolne. Sad nie dopuszczjac nas w ogole do postepowania tworzy nieistniejace od lat zamiast przydzielic dzieciom spadkodawcy ziemie i dz. budowlane stworzyl inna miejscowosc i obdarzyl caloscia niestniejace gospodarstwo dla posiadacza zaleznego gospod. na wlasciach Babci stworzone na cele przestepcze ( gdyz w tym czasie nie wolno rzekomo dzieli gosp. rolnych wczesniej przepisujac niezg. z uchylona ustawa z 1971 ziemie niby nalezaca do niestniejacego gosp.)Nam sad w postanowieniu o nabyciu spadu po Matce przyznal 1/4 udziali natomist posiadaczowi zaleznemu calosc nie piszac jednego zdania o dzialkach budowlanych. Posiadacz zalezny nie komunikujac sie z nami oddal nasza czesc na Skarb Panstwa za swiadzcenia rolne. Pytanie czy mogl to uczynic bez podzialu wlasnosci i wspolwlasnosci


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika