Przyłączenie strychu do mieszkania w spółdzielni

Pytanie:

"Zamieszkuję budynek, w którym mieszka 3 lokatorów. Jedno z mieszkań jest wykupione na własność i należy do wspólnoty mieszkaniowej, pozostałe w tym i moje podlegają pod spółdzielnię mieszkaniową. Interesuje mnie kupno strychu, aby dołączyć go do własnego lokalu będącego niezmiernie małym, o tylko 19,5 m2. Poinformowano mnie, iż muszę mieć na taką operację zgodę współlokatorów. Uzyskałem takową strony posiadającej mieszkanie na własność. Druga rodzina nie chce współpracować. Czy mam jakieś szanse na wykup tego strychu bez zgody obu stron? W obecnej sytuacji mam po swojej stronie jakoby zgodę 2/3, bo 1 z lokatorów no i siebie? "

Odpowiedź prawnika: Przyłączenie strychu do mieszkania w spółdzielni

Przede wszystkim należy wskazać, że nie jest możliwe w świetle prawa, by ten sam budynek był zarządzany przez wspólnotę mieszkaniową i spółdzielnię. To, że jeden z lokali jest przedmiotem odrębnej własności nie oznacza, iż mamy do czynienia ze wspólnotą. Odrębna własność jest możliwa także w spółdzielni i tak prawdopodobnie jest w przedstawionym przypadku. Właściciel tego mieszkania ma udział w części wspólnej nieruchomości. Jest współwłaścicielem tej części razem ze spółdzielnią. Adaptacja strychu oznacza, że część przedmiotu tego prawa własności zostanie ograniczona spółdzielczym prawem do lokalu. W związku z tym konieczna jest zgoda obu właścicieli, czyli osoby mającej odrębną własność lokalu oraz zgoda spółdzielni. Wymóg uzyskania zgody lokatorów, którzy mają spółdzielcze prawo do trzeciego lokalu, wynika prawdopodobnie ze statutu spółdzielni.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika