Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wydatkowanie środków na cele mieszkaniowe

Pytanie: Sprzedałem mieszkanie po 3 latach od jego nabycia. Złożyłem w US zobowiązanie, iż kwotę uzyskaną ze sprzedaży wydatkuję na cele mieszkaniowe (określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych) w ciągu 2 lat. Czy ten warunek zostanie spełniony, gdy kupię 2 różne mieszkania za kwotę równą tej uzyskanej ze sprzedaży?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Powołany przepis nie ogranicza zakresu tych pojęć. Podstawową okolicznością decydującą o stosowaniu powyższego zwolnienia jest zatem wyłącznie przeznaczenie przychodów (lub ich części) uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. l pkt 32 lit. a ustawy. Na wstępie należy podkreślić, że zwolnienie opisane w art. 21 ust. 1 pkt 32 updof jest zwolnieniem części przychodu. O stosowaniu zwolnienia decyduje przede wszystkim cel i termin, natomiast sama kwota nie jest tutaj kluczową przesłanką dopuszczalności ulgi - zwolnieniu od podatku będzie podlegał przychód ze sprzedaży nieruchomości w części, w której w dwuletnim terminie będzie wydatkowany na cele mieszkaniowe. Czyli przykładowo: jeżeli podatnik sprzedaje nieruchomość za 200.000 zł i wydatkuje na cele mieszkaniowe w dwuletnim terminie 90.000 zł., wówczas nie traci prawa do zwolnienia, jednak zwolnieniem objęte będzie jedynie 90.000 zł., natomiast 110.000 zł będzie podlegać opodatkowaniu. W omawianym przepisie wymienione są cele, na które powinny być przeznaczone przychody, aby możliwe było stosowanie zwolnienia. Przepis nie ogranicza zakresu używanych w nim pojęć i w przypadku nabycia mieszkania nie wprowadza żadnych dodatkowych wymogów, takich jak np. cel zakupu. Wykładnia językowa nie pozostawia wątpliwości, że jeżeli podatnik dokonuje kilku różnych wydatków na cele mieszkaniowe w ramach uzyskanego uprzednio przychodu ze sprzedaży nieruchomości, zwolnienie obejmie część przychodu obejmującą sumę wydatków na cele mieszkaniowe. Zatem, jeżeli w przywołanym wyżej przykładzie podatnik dokona jeszcze innego wydatku mieszkaniowego na kwotę 120.000 zł i w sumie poniesie wydatki na cele mieszkaniowe w wysokości 210.000 zł, zwolnieniem będzie objęty przychód w wysokości 200.000 zł., czyli cały przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie zwolniony od opodatkowania w całości.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Wydatkowanie środków na cele mieszkaniowe

  • Jarosław 2010-02-17 20:49:16

    Re: Wydatkowanie środków na cele mieszkaniowe

    Sprzedałem mieszkanie po 3 latach od jego nabycia korzystając z prawa bonifikaty. Złożyłem w US zobowiązanie, iż kwotę uzyskaną ze sprzedaży wydatkuję na cele mieszkaniowe (określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych) w ciągu 2 lat. Jednak Urząd Miasta(wydział nieruchomości)żąda zwrotu bonifikaty sugerując,że uzyskany dochód powinienem przeznaczyć, na cele mieszkaniowe nabywając nieruchomość a nie na dokończenie rozpoczętej budowy domu na wczesniej kupionej nieruchomości gruntowej.Jeden z urzędników sugeruje mi że ustawa o mieruchomościach nie ma nic wspólnego z ordynacją podatkową. Nie wiem o co tu chodzi i to jest dopiero problem.Proste a jednak skąplikowane.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 7
  • 1
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Pożyczka dla pracownika w braku ZFŚS

    Czy zakład pracy nie posiadający funduszu socjalnego może udzielić swojemu pracownikowi pożyczki na cele socjalno - mieszkaniowe?

  • Pożyczka od pracodawcy na cele mieszkaniowe

    Jestem pracownikiem sp. z o.o. zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Moja firma zgodziła się udzielić mi pożyczki na preferencyjnych (...)

  • Sprzedaż mieszkania własnościowego

    W 2009 roku sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu. Na transakcji straciłem, tj. sprzedałem za mniej niż kupiłem. Czy w tej sytuacji też muszę złożyć (...)

  • Wydatki na cele mieszkaniowe.

    Czy wydatek na zakup gruntu może zostać zaliczony do wydatków na własne cele mieszkaniowe?

  • Katalog celów mieszkaniowych

    Nabyłem mieszkanie na początku 2009 r. Chciałbym je sprzedać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami będę musiał zapłacić 10% kwoty za jaką sprzedałem mieszkanie, (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane