Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka

Pytanie: Czy żona może sprzedać samochód bez zgody męża? Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej, jednak auto zostało zakupione samodzielnie przez męża i to właśnie jego podpis widnieje na wszystkich dokumentach dotyczących zakupu. Czy fakt, iż mąż przebywa aktualnie za granicą i nie ma z nim żadnego kontaktu, będąc jedynym żywicielem, pozostawił rodzinę bez środków do życia, może działać na korzyść żony, jeżeli podjęłaby się próby sprzedaży ww. samochodu? Czy kupujący poniósłby tutaj jakieś konsekwencje, w przypadku gdyby taka sprzedaż była nielegalna?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli samochód został zakupiony w czasie trwania małżeństwa, ze środków niestanowiących majątku osobistego męża, nie ma prawnego znaczenia, że na dokumentach jego zakupu widnieje jedynie podpis męża. Samochód ten stanowi majątek wspólny małżonków. W tych okolicznościach powyższą sytuację regulować będą przepisy art. 36 – 39 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro).

Zgodnie z art. 36 § 1 i 2 kro oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Jednakże co do zasady każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. Przy wykonywaniu zarządu podstawowym i w zasadzie jedynym celem, jest takie gospodarowanie majątkiem, które służy dobru rodziny.

Samodzielność w zarządzie majątkiem wspólnym oznacza, że dla dokonania konkretnej czynności nie trzeba uzyskiwać zgody drugiego małżonka. Zgoda taka będzie potrzebna jedynie w pewnych poniżej określonych przypadkach. Poza tymi wyjątkami zasadą jest, że małżonek może podejmować wszystkie pozostałe czynności wedle swego rozeznania, mając na uwadze to, czy dane działanie będzie korzystne dla rodziny czy nie.

Przypadki, w których zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania określonych czynności określa przepis art. 37 § 1 kro. Odnosi się on do czynności, których przedmiotem jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, prawo rzeczowe, którego przedmiotem jest budynek lub lokal, gospodarstwo rolne lub przedsiębiorstwo, a także do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
W takich sytuacjach ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

W pozostałych przypadkach zgoda małżonka na dokonanie czynności, której przedmiot wchodzi w skład majątku wspólnego nie jest wymagana. Samochód nie jest objęty dyspozycją powołanego przepisu, zatem na jego sprzedaż nie trzeba uzyskiwać zgody współmałżonka.

Co jednak istotne, zgodnie z art. 36(1) kro, małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej. Sprzeciw jest skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności prawnej. Przepis ten znajdzie zastosowanie przy próbie sprzedaży sasmochodu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka

  • Anna 2016-05-30 10:51:50

    Re: Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka

    Witam serdecznie, chcę sprzedać auto które stanowi majątek wspólny-jesteśmy po rozwodzie aktualnie jesteśmy w trakcie podziału majątku (auto jest wycenione przez biegłe) czyli do podziału. Chcę pozbyć się samochodu i oczywiśćie zgłosze to w sądzie i podzielę się kasa - czy mogę pozbyc się auta bo generuje koszty. W dowodzie jestem tylko ja wspisana jako właścićiel. Pozdrawiam,

  • Anna 2016-02-25 14:14:34

    Re: Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka

    Witam, jak wygladalaby sytuacja w moim przypadku? Juz opisuje. Po 10tciu latach malzenstwa wyemigrowalismy z rodzina, tj. ja byly maz i troje dzieci (czwarte w drodze)za granice w celu polepszenia bytu itd. Wowczas dorobilismy sie w kraju domu z dosyc pokazna dzialka, 0,66ha.Przez kolejne lata wszystkie tzw.oszczednosci inwestowalismy w ,,polske,,(remonty, postawienie kolejnego budynku dospodarczego, garaz,sprzety gospodarstwa domowego itd.).Dorobilismy sie kilku samochodow (wszystkie zarejestrowane byly na ex w polsce)nie posiadam zadnych dokumentow, i wydzial komunikacji tez nie chce mi ich udostepnic. Wszystko to z mysla ze kiedys wrocimy. Jednak po 13tu latach w niemczech rozwiedlismy sie(bez orzekania o winie). Ex wniosl o podzial majatku wspolnego w czesciach rownych, w ktorym podal tylko jeden skladnik:w/w dom z dzialka,ktora rzeczoznawca wycenil na smieszna sume. Reszte w miedzy czasie sprzedal, ukryl, oddal, nie jestem pewna, ogolnie mowiac narazil mnie na szkode uszczuplajac znaczna czesc. Bylalym wdzieczna za podpowiedz jak mam sie odnies do takiego wniosku, czy mam szanse na sprawiedliwosc?Dodam ze bede probowala sama sie bronic, dochodzic ,,swojego,,bo zwyczajnie nie stac mnie na adwokata.

  • maniolo 2012-10-13 15:40:50

    Re: Sprzedaż samochodu a zgoda współmałżonka

    Witam! Czy mogę sprzedać samochód bez zgody żony po sprawie rozwodowej ale przed uprawomocnieniem się wyroku? Rozwód bez orzekania o winie


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 3
  • 5
  • 8
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • krystyna

    ocena usługi:

    Doskonała ,szybka ,i profesjonalna.
  • Beata

    ocena usługi:

    Opinia przedstawiona w sposób przejrzysty,czytelny, konkretny i szczegółowy dla zwykłego człowieka nie mającego wogle do czynienia z przepisami i ustawami z zakresu prawa cywilnego. Polecam.
  • aga

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do przedstawionego problemu oraz wskazanie rozwiązania. Zdecydowanie polecam ten portal. Aga
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpująca. Polecam. Będę korzystał również w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię, która jest jasna i konkretna, bardzo mnie uspokoiła na tym etapie procesu sądowego!!! Będę korzystać z Państwa porad prawnych i innych zachęcam!!!
  • Jan

    ocena usługi:

    Po prostu jestem zadowolony; nie oczekiwałem niczego więcej za stosunkowo niewysoką cenę. Doceniam też przyjazny i sprawny czat, który pozwolił doprecyzować moje potrzeby.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • aurelia

    ocena usługi:

    Opinia okazała się przydatna. Dziękuję za obszerną odpowiedź.
  • DARIUSZ

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się trafić na Państwa portal. W pełni profesjonalna i rzeczowa obsługa zgłoszonego problemu. Z pełną świadomością będę polecać Państwa usługi prawne. z pewnością będę korzystać w razie potrzeby z Państwa pomocy. Gorąco polecam!!! :-)
  • wanda

    ocena usługi:

    polecam wszystkim potrzebujacym szybkiej i rzetelnej odpowiedzi na nurtujace panstwa pytania wszystko w rozsadnej cenie super szybka obsluga jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana takim obrotem sprawy jeszcze raz serdeczne dzieki i pozdrawiam cieplutko
  • tadeusz

    ocena usługi:

    Świetny sposób na rozwiązanie nurtującego nas problemu prawnego. Bez szukania prawnika, zamawiania wizyt i dojazdu do biura prawnego. Myślę także, że usługa realizowana przez e-prawnik.pl jest dużo tańsza,co ma niebagatelne znaczenie dla osób uboższych. Profesjonalizm, chęć pomocy, przyjazne nastawienie do klienta, wyrozumiałość i cierpliwość, to cechy trudne do oszacowania w dzisiejszej, skomercjalizowanej rzeczywistości. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany opinią prawną zgłoszonego problemu, a powoływanie się w jej treści na konkretne artykuły Kodeksu Cywilnego, pozwala na samodzielne zgłębienie naszej sprawy w świetle obowiązującego prawa. Szczerze polecam korzystanie z porad prawnych na e-prawnik.pl.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź konkretna przekazana zrozumiałym językiem, jestem zadowolona jeżeli będę kiedyś potrzebować porady prawnej to skorzystam z portalu e-prawnik. Jak najbardziej polecam.
  • Beata

    ocena usługi:

  • Irena

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do sprawy, wyczerpująca analiza tematu, krótki czas oczekiwania,rzetelne traktowanie klientów. Uzyskałam pomoc, dzięki której w krótkim czasie uzyskałam pewność co do prawidłowości zamierzonych działań. Wystawiam szóstkę za całość obsługi i zdecydowanie polecam!
  • JUSTYNA

    ocena usługi:

    opinia jest taka jak powinna i wyszła w niej nasza racja a to nam dużo pomoże wiemy co robić i gdzie się kierować oby pomogło w ukaraniu jednej osoby i do tego doprowadzimy
  • Anna

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane