Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Pytanie: Z mocy wyroku sądowego posiadamy wyrok o eksmisję, ale odpowiednia gmina nie dysponuje lokalem socjalnym. Jak możemy ubiegać się o odszkodowanie od gminy i na jakiej podstawie prawnej? Mamy kilku najemców nadających się do eksmisji z powodu niepłacenia czynszu i oplat związanych z ekspoatacją mieszkania. Jak i kiedy występujemy do gminy o odszkodowanie? Czy w trakcie trwania procesu sądowego o eksmisję danego najemcy, możemy równocześnie ubiegać się o odszkodowanie od gminy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z opisanego stanu faktyczneo wynika, iż posiadają Państwo wyrok sądu zasądzający eksmisję lokatorów. Wynika z tego, iż jako tytuł egzekucyjny został już opatrzony klauzulą wykonalności i stał się tytułem wykonawczym. Eksmisja to nic innego jak jeden ze sposobów przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Państwo jesteście wierzycielami. W pierwszej kolejności proszę pamiętać o treści art. 16 ustawy o ochronie lokatorów, który stanowi, iż wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Z powyższych uwag wynika, iż jeżeli próba dokonania eksmisji nastąpiła w tym właśnie okresie, to egzekucja nie mogła mieć miejsca z powodu treści w/w przepisu. Jednak po zakończeniu okresu ochronnego, nawet w braku lokalu zastępczego, przeprowadzenie eksmisji będzie możliwe. Komornik sądowy wykonujący wyrok eksmisyjny obowiązany jest z urzędu uwzględnić wprowadzony ustawą okres ochronny. Ze strony eksmitowanego nie jest wymagane podnoszenie żadnych zarzutów w tym przedmiocie. W opisanej sytuacji podstawą żadania odpowiedniego odszkodowanie jest art. 18 ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Ustęp 4 powołanego wyżej artykułu stanowi, iż jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku sądowego, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy w wysokości odpowiadającej różnicy między odszkodowaniem odpowiadającym wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu (jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego) a odszkodowaniem płaconym przez byłego lokatora, o ile osoba ta nadal zamieszkuje w lokalu właściciela. O odszkodowanie jednak mogą Państwo wystąpić dopiero wtedy, gdy będą już Państwo posiadać wyrok eksmisyjny, a gmina nie dostarczy mieszkania socjalnego bezzwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku eksmisyjnego przyznającego uprawnienie do lokalu socjalnego. Proszę przy tym pamiętać, iż właściciel nie musi informować gminy o tym, kiedy wyrok eksmisyjny stał się prawomocny. Wysokość odszkodowania od gminy obejmuje różnicę pomiędzy opłatami wnoszonymi przez osobę oczekującą na lokal socjalny a kwotą, jaką właściciel mógłby otrzymać za wynajęcie lokalu w takim stanie, w jakim się aktualnie znajduje. Jeśli „lokator” w ogóle nic nie płaci, albo płaci mniej niż się należy właścicielowi, odszkodowanie należne od gminy podwyższa się o kwoty nie uiszczone od „lokatora” po dniu uprawomocnienia się wyroku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

  • mariola 2010-05-21 11:52:48

    Re: Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

    ja już czekam jakieś trzy lata na lokal socjalny od chwili wydania klazulę wykonalnośći wyroku,a od wyroku minęło jakieś 5 lat ,z tym że zaległości czynszowe spłaciłam zgodnie a wyrokiem i bieżący czynsz płacę regularnie.wystąpiłam do gminy o pozostawienie mnie w tym lokalu z którego mam eksmisję,nadmienie że ste=andard lokalu odpowiada lokalowi socjalnemu.niestety usłyszałam że na dwie osoby mam metraż za duży t.j.22metry powierzchni mieszkalnej.mam pytanie czy w takiej sytuacji mam prawo do odszkodowania?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 5
  • 1
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane