"Dałem się namówić mojemu znajomemu na wzięcie na siebie pożyczki w jednym z parabanków. Pożyczkę wziąłem na siebie w 2010 roku. Niestety mój znajomy pożyczki nie spłacił. 10 czerwca 2015 roku otrzymałem z firmy windykacyjnej nakaz zapłaty. Czy jesteście w stanie Państwo powiedzieć mi, czy czasem nie doszło do przedawnienia? "
Odpowiedź prawnika: Wzięta pożyczka w parabanku-kiedy następuje przedawnienie?
Niniejsza opinia zostaÅ‚a sporzÄ…dzona na podstawie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz.U.2014.157 j.t.) - dalej: u.f.i.; ustawy Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121 j.t.) - dalej: k.c.; ustawy Kodeks postÄ™powania cywilnego (Dz.U.2014.101 j.t.) -dalej: k.p.c. oraz aktualnych komentarzy doktryny i orzecznictwa odnoszÄ…cych siÄ™ do rozpatrywanych kwestii.
W kontekście możliwości powołania się przez Pana na upływ terminu przedawnienia należy zważyć co następuje.
Przedawnione roszczenie nie wygasa, a jedynie zamienia siÄ™ w tzw. zobowiÄ…zanie niezupeÅ‚ne (naturalne), którego cechÄ… jest niemożność jego przymusowej realizacji. Z dalszym istnieniem przedawnionego roszczenia zwiÄ…zane sÄ… pewne skutki prawne, które sprawiajÄ…, że nie staje siÄ™ ono wcale bezprzedmiotowe (np. potrÄ…cenie roszczenia przedawnionego, jeÅ›li w chwili w której potrÄ…cenie staÅ‚o siÄ™ możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastÄ…piÅ‚o – art. 502 k.c.).
Polski ustawodawca wskazuje kilka terminów przedawnienia roszczeÅ„ majÄ…tkowych. Termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeÅ„ o Å›wiadczenia okresowe oraz roszczeÅ„ zwiÄ…zanych z prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej - trzy lata. Ponadto mogÄ… być jeszcze inne terminy przedawnienia wynikajÄ…ce z przepisów szczególnych (art. 118 kc). Parabank (a w konsekwencji również przejmujÄ…ca jego wierzytelność firma windykacyjna) jako podmiot prowadzÄ…cy dziaÅ‚alność gospodarczÄ… może dochodzić roszczeÅ„ wynikajÄ…cych z zawieranych przez siebie umów w ciÄ…gu 3 lat liczÄ…c od dnia, w którym roszczenie staÅ‚o siÄ™ wymagalne. Termin wymagalnoÅ›ci roszczenia okreÅ›la ustawa lub umowa. W umowie pożyczki zazwyczaj znajduje siÄ™ zapis, zgodnie którym pożyczkodawca np. w razie nieterminowej spÅ‚aty kredytu wypowiada umowÄ™ z danym okresem wypowiedzenia, po upÅ‚ywie którego roszczenie banku staje siÄ™ wymagalne co do caÅ‚ej kwoty zaciÄ…gniÄ™tej pożyczki (takie też postanowienie znalazÅ‚o siÄ™ w ust. 20 zawartej przez Pana umowy pożyczki). Od tej pory należy liczyć termin przedawnienia wynoszÄ…cy 3 lata.
Z uzasadnienia pozwu oraz z samej umowy wynika, że umowa pożyczki zostaÅ‚a zawarta w dniu 20 lipca 2010 roku. Brak jest przy tym informacji odnoÅ›nie tego kiedy umowa ta zostaÅ‚a wypowiedziana i kiedy rozpoczÄ…Å‚ swój bieg termin wymagalnoÅ›ci roszczenia. W pozwie czytamy jednak, że w dniu 28 maja 2015 r. zostaÅ‚ wystawiony wyciÄ…g z ksiÄ…g funduszu inwestycyjnego. PodstawÄ… jego wydania byÅ‚ art. 194 u.f.i.
art. 194 u.f.i.
1. KsiÄ™gi rachunkowe funduszu sekurytyzacyjnego, wyciÄ…gi z tych ksiÄ…g podpisane przez osoby upoważnione do skÅ‚adania oÅ›wiadczeÅ„ w zakresie praw i obowiÄ…zków majÄ…tkowych funduszu i opatrzone pieczÄ™ciÄ… towarzystwa zarzÄ…dzajÄ…cego funduszem sekurytyzacyjnym oraz wszelkie wystawione w ten sposób oÅ›wiadczenia zawierajÄ…ce zobowiÄ…zania, zwolnienie z zobowiÄ…zaÅ„, zrzeczenie siÄ™ praw lub pokwitowanie odbioru należnoÅ›ci majÄ… moc prawnÄ… dokumentów urzÄ™dowych oraz stanowiÄ… podstawÄ™ do dokonania wpisów w ksiÄ™gach wieczystych i rejestrach publicznych.
2. Moc prawna dokumentów urzÄ™dowych, o której mowa w ust. 1, nie obowiÄ…zuje w odniesieniu do dokumentów wymienionych w tym przepisie w postÄ™powaniu cywilnym.
Z ust. 2 powyższego przepisu wynika, iż dokument w postaci wyciągu z ksiąg rachunkowych funduszu nie ma charakteru urzędowego w postępowaniu cywilnym (art. 244 k.p.c.), jest jedynie dokumentem prywatnym, stąd ciężar dowodu istnienia Pańskiego zobowiązania spoczywa na Powodzie. Z treści pozwu nie wynika, by wykazał on kiedy nastąpiło wypowiedzenie przedmiotowej umowy pożyczki, co skłania do stwierdzenia, że podniesienie zarzutu przedawnienia w niniejszej sprawie jest w pełni zasadne.
Zarzut przedawnienia zostanie podniesiony w sprzeciwie od nakazu zapÅ‚aty, choć nie można jednoznacznie wskazać terminu, w którym roszczenie miaÅ‚oby ulec przedawnieniu. Zaznaczamy przy tym, iż już wczeÅ›niej mogÅ‚o dojść do przerwania biegu terminu przedawnienia (choć Powód nie przedstawia tego rodzaj argumentacji). Zgodnie z art. 123 § 1 k.c. bieg przedawnienia przerywa siÄ™:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobÄ™, przeciwko której roszczenie przysÅ‚uguje;
3) przez wszczęcie mediacji.
Art. 124 § 1 wskazuje z kolei, iż po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. § 2. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postÄ™powaniu przed sÄ…dem lub innym organem powoÅ‚anym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeÅ„ danego rodzaju albo przed sÄ…dem polubownym albo przez wszczÄ™cie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postÄ™powanie to nie zostanie zakoÅ„czone.
Roszczenie funduszu wzglÄ™dem Pana może być uzasadnione. Na podstawie informacji przedstawionych w dokumentach nie można wskazać czy, a jeÅ›li tak to kiedy doszÅ‚o do przedawnienia roszczeÅ„. Można by wyciÄ…gnąć wniosek wrÄ™cz przeciwny, że roszczenie jest wymagalne i może być skutecznie dochodzone, jednak Powód w żaden sposób nie wykazaÅ‚, że umowa pożyczki zostaÅ‚a wypowiedziana. Dowodem na istnienie nieprzedawnionego zobowiÄ…zania nie jest wyciÄ…g z ksiÄ…g funduszu, bowiem w postÄ™powaniu cywilnym nie ma on statusu dokumentu urzÄ™dowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?