Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

e-prawnik.pl
(fot. e-prawnik.pl)

Odliczasz internet, utrzymanie dziecka lub darowiznę? Samo wypełnienie deklaracji nie wystarczy.

Na złożenie PIT za rok 2013 jest jeszcze sporo czasu, jednakże już teraz warto pomyśleć o swojej deklaracji podatkowej.

Pamiętajmy, by wraz z zeznaniem dostarczyć fiskusowi odpowiedni załącznik. To dzięki niemu odliczymy np. ponad 1.100 zł w ramach ulgi prorodzinnej. Przedsiębiorca będzie mógł natomiast uwzględnić w rozliczeniu stratę z działalności.

Najczęściej wypełnianym załącznikiem do PIT będzie zapewne formularz PIT/O, który dodajemy m.in. do deklaracji PIT-37, PIT-36 czy też PIT-28. 

Osoby, które chcą odliczyć np. ulgę internetową, muszą zaznaczyć to nie tylko w odpowiednim miejscu deklaracji, lecz również w wyznaczonych polach wspomnianego załącznika. Podobnie będzie w przypadku ulgi na dziecko czy rehabilitacyjnej.

Takie ulgi odliczysz przez załącznik PIT/O

Numery pól w załączniku,
dotyczące danej ulgi

Rodzaj odliczenia


11, 12

Darowizny przeznaczone na cele pożytku publicznego, na cele krwiodawstwa, na cele kultu religijnego. Łącznie suma darowizn nie może przekroczyć 6 proc. zeszłorocznego dochodu.

13, 14

Darowizny przeznaczone na cele charytatywne i opiekuńcze, przeznaczone dla kościoła katolickiego.


15, 16

Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz kwoty wykorzystane na wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

17, 18

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu (w kwotach uwzględniających podatek) jeżeli zwroty te nie były potrącone przez podatnika.

19, 20

Wydatki za internet. Odliczenie nie może przekroczyć 760 zł w roku podatkowym.

21, 22

Kwoty przeznaczona na kupno nowych technologii.


23, 24

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). 

25, 26, 27

Tutaj wpisujemy pozostałe ulgi wcześniej niewymienione.


30, 31

Ulgi, przeznaczone na wykształcenie albo zatrudnienie uczniów w celu przygotowania zawodowego.

32, 33

Składki ZUS wynikające z umowy aktywizacyjnej, która została zawarta z osobą bezrobotną.


34, 35, 36

Liczba dzieci i suma ulgi prorodzinnej. Na jedno dziecko roczny limit wynosi 1.112,04 zł.

.

- W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składa się wspólny załącznik PIT/O – wyjaśnia resort finansów.

Jeżeli z odliczeń korzysta zarówno mąż jak i żona, należy wypełnić zarówno odpowiednie pozycje podatnik oraz pozycje małżonek. Skorzystamy z tego np. w przypadku ulgi internetowej. Małżonkowie mogą w rocznym PIT wykorzystać podwójny limit – 1.520 zł, gdy razem taki wydatek faktycznie ponieśli.

Gdy małżonkowie opodatkowują swoje dochody indywidualnie, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania osoba korzystająca z ulgi.

Innym załącznikiem do deklaracji PIT-37 jest formularz PIT/D. Powinny wypełnić go osoby dokonujące np. odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Chodzi o pożyczki udzielone w latach 2002-2006.

Wskazujemy w nim tez m.in. wydatki z ubiegłych lat na cele mieszkaniowe (w tym na remont lub modernizację domu/mieszkania), jeżeli nie znalazły one pokrycia odpowiednio w dochodzie, przychodzie lub podatku za te lata.

Podobnie jak w przypadku PIT/O, tak i tutaj nie trzeba składać dwóch załączników w sytuacji wspólnego rozliczenia. – Zasada ta nie dotyczy małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację tłumaczy resort finansów.

Jednymi z popularniejszych załączników składanych przy rocznych zeznaniach są także druki PIT/B oraz PIT/ZG. Ten pierwszy dotyczy dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodajemy go do np. PIT-36. Drugi jest kierowany do osób, które uzyskali dochód za granicą i może stanowić załącznik do PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

 • Podziel się:

 

Komentarze: PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

 • kasiek 2014-01-31 22:42:54

  Re: PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

  Ja mam pytanie w 2013 roku byłam na kuroniówce 10 miesiecy bo poprzednie dwa to był rok 2012(to juz rozliczone w tamtym roku) mój dochód to 5.455,90 zaliczka pobrana to 79zł składki na ubepieczenie zdrowotne to 408,11 czy mogę odliczyć ulgę na dziecko?dodam ze jestem matką samotnie wychowujaca dziecko!Czytając te nowe przepisy nic nie rozumiem.a robiąc pit w internecie wychodzą i dziwne liczby.proszę o szybką odpowiedz


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  Cena mogłaby być niższa ale opinia prawna to rekompensuje pozdrawiam
 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, jeżeli zajdzie konieczność na pewno skorzystam ponownie.
 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane