Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

e-prawnik.pl
(fot. e-prawnik.pl)

Odliczasz internet, utrzymanie dziecka lub darowiznę? Samo wypełnienie deklaracji nie wystarczy.

Na złożenie PIT za rok 2013 jest jeszcze sporo czasu, jednakże już teraz warto pomyśleć o swojej deklaracji podatkowej.

Pamiętajmy, by wraz z zeznaniem dostarczyć fiskusowi odpowiedni załącznik. To dzięki niemu odliczymy np. ponad 1.100 zł w ramach ulgi prorodzinnej. Przedsiębiorca będzie mógł natomiast uwzględnić w rozliczeniu stratę z działalności.

Najczęściej wypełnianym załącznikiem do PIT będzie zapewne formularz PIT/O, który dodajemy m.in. do deklaracji PIT-37, PIT-36 czy też PIT-28. 

Osoby, które chcą odliczyć np. ulgę internetową, muszą zaznaczyć to nie tylko w odpowiednim miejscu deklaracji, lecz również w wyznaczonych polach wspomnianego załącznika. Podobnie będzie w przypadku ulgi na dziecko czy rehabilitacyjnej.

Takie ulgi odliczysz przez załącznik PIT/O

Numery pól w załączniku,
dotyczące danej ulgi

Rodzaj odliczenia


11, 12

Darowizny przeznaczone na cele pożytku publicznego, na cele krwiodawstwa, na cele kultu religijnego. Łącznie suma darowizn nie może przekroczyć 6 proc. zeszłorocznego dochodu.

13, 14

Darowizny przeznaczone na cele charytatywne i opiekuńcze, przeznaczone dla kościoła katolickiego.


15, 16

Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz kwoty wykorzystane na wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

17, 18

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu (w kwotach uwzględniających podatek) jeżeli zwroty te nie były potrącone przez podatnika.

19, 20

Wydatki za internet. Odliczenie nie może przekroczyć 760 zł w roku podatkowym.

21, 22

Kwoty przeznaczona na kupno nowych technologii.


23, 24

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). 

25, 26, 27

Tutaj wpisujemy pozostałe ulgi wcześniej niewymienione.


30, 31

Ulgi, przeznaczone na wykształcenie albo zatrudnienie uczniów w celu przygotowania zawodowego.

32, 33

Składki ZUS wynikające z umowy aktywizacyjnej, która została zawarta z osobą bezrobotną.


34, 35, 36

Liczba dzieci i suma ulgi prorodzinnej. Na jedno dziecko roczny limit wynosi 1.112,04 zł.

.

- W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składa się wspólny załącznik PIT/O – wyjaśnia resort finansów.

Jeżeli z odliczeń korzysta zarówno mąż jak i żona, należy wypełnić zarówno odpowiednie pozycje podatnik oraz pozycje małżonek. Skorzystamy z tego np. w przypadku ulgi internetowej. Małżonkowie mogą w rocznym PIT wykorzystać podwójny limit – 1.520 zł, gdy razem taki wydatek faktycznie ponieśli.

Gdy małżonkowie opodatkowują swoje dochody indywidualnie, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania osoba korzystająca z ulgi.

Innym załącznikiem do deklaracji PIT-37 jest formularz PIT/D. Powinny wypełnić go osoby dokonujące np. odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Chodzi o pożyczki udzielone w latach 2002-2006.

Wskazujemy w nim tez m.in. wydatki z ubiegłych lat na cele mieszkaniowe (w tym na remont lub modernizację domu/mieszkania), jeżeli nie znalazły one pokrycia odpowiednio w dochodzie, przychodzie lub podatku za te lata.

Podobnie jak w przypadku PIT/O, tak i tutaj nie trzeba składać dwóch załączników w sytuacji wspólnego rozliczenia. – Zasada ta nie dotyczy małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację tłumaczy resort finansów.

Jednymi z popularniejszych załączników składanych przy rocznych zeznaniach są także druki PIT/B oraz PIT/ZG. Ten pierwszy dotyczy dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodajemy go do np. PIT-36. Drugi jest kierowany do osób, które uzyskali dochód za granicą i może stanowić załącznik do PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

 • Podziel się:

 

Komentarze: PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

 • kasiek 2014-01-31 22:42:54

  Re: PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

  Ja mam pytanie w 2013 roku byłam na kuroniówce 10 miesiecy bo poprzednie dwa to był rok 2012(to juz rozliczone w tamtym roku) mój dochód to 5.455,90 zaliczka pobrana to 79zł składki na ubepieczenie zdrowotne to 408,11 czy mogę odliczyć ulgę na dziecko?dodam ze jestem matką samotnie wychowujaca dziecko!Czytając te nowe przepisy nic nie rozumiem.a robiąc pit w internecie wychodzą i dziwne liczby.proszę o szybką odpowiedz


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Renata

  ocena usługi:

 • Włodek

  ocena usługi:

 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wszystko poszło szybko i sprawnie. Jestem bardzo zadowolony
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Polecam, każde nurtujące mnie pytanie opisane bardzo szczegółowo. Jeśli jeszcze będę potrzebowała pomocy, na pewno do Państwa wrócę.
 • Kinga

  ocena usługi:

 • Adrianna Rożej

  ocena usługi:

 • Jerzy

  ocena usługi:

  Dziękuje , za bardzo szybką odpowiedz.
 • Rutkowska

  ocena usługi:

 • Leszek

  ocena usługi:

 • Marta

  ocena usługi:

  Dziękuję. Opinia uzyskana od Państwa pozawala mi z nadzieją oczekiwać na sprawę w sądzie. Wiem już na czym mam się oprzeć i jakie są moje prawa. Państwa stronę polecę każdemu kto będzie tego potrzebował.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane