Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Formularze PIT 2011. Sprawdź zmiany

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Dochody z pracy, najmu czy działalności gospodarczej za rok 2010 wykażemy na nowych deklaracjach podatkowych. Na starych drukach rozliczą się nieliczni.

Od 1 stycznia 2011 roku obowiązywać będzie siedem nowych wzorów zeznań, na których osoby fizyczne obliczą swoje dochody.

Mniej wypełniania będą miały osoby, które zdecydują się przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wcześniej musiały one wpisać w PIT pełną nazwę wspieranej organizacji oraz numer, jaki przydziela jej Krajowy Rejestr Sądowy. Od przyszłego roku wystarczy, że podamy jedynie wspomniany numer.

Dlatego w przyszłorocznych formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 w części Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) nie znajdziemy już pola Nazwa OPP.

Ułatwienia dla małżeństw

Zmiany czekają również na osoby, które chcą skorzystać z rozliczenia wspólnego. Zniesiony zostanie wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT. Rozliczając podatek za rok 2010 wystarczy, że znajdzie się na nim podpis żony lub męża.

Według kodeksu karnego (art. 233) osoba, która składa fałszywe oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Musimy jednak pamiętać, że podpis jednej osoby będzie traktowany tak, jakby złożyła ona oświadczenie, że współmałżonek zezwala na wspólne opodatkowanie. Dlatego w PIT-37 i PIT-36 (część K) przy miejscu na podpis pojawi się pouczenie, że za fałszywe zeznania grozi kara.

W roku 2011 zbędne stanie się również przesyłanie druku UPL-1 do urzędów skarbowych. Muszą to teraz robić małżeństwa, które chcą się rozliczyć wspólnie drogą elektroniczną. Dopiero po przekazaniu fiskusowi wspomnianego dokumentu mogą wysłać PIT przez internet.

Najem tylko ze stawką 8,5 proc.

Właściciele mieszkań, którzy zarabiają na wynajmie swoich lokali, muszą zwrócić uwagę na brak w PIT-28 jednej ze stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chodzi o stawkę 20 proc., która została zlikwidowana ustawą o ochronie praw lokatorów z grudnia 2009 roku.

Z PIT-28A zniknie natomiast pole 36, w którym wskazany był przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze objętych stawką 20 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2010 roku przychody z najmu są opodatkowane według jednej stawki, która wynosi 8,5 proc.

Które formularze PIT się zmieniają?

a) PIT-28 (rozliczamy na nim przychody z najmu)
b) PIT-28A (pomaga rozliczyć dochód z najmu, podnajmu czy dzierżawy)
c) PIT-36 (korzystają z niego np. osoby prowadzące działalność gospodarczą)
d) PIT-36L (wypełniają go przedsiębiorcy opodatkowani stawka liniową)
e) PIT-37 (wykazujemy w nim dochody uzyskane z pracy)
f) PIT-38 (można w nim rozliczyć np. dochody uzyskane na giełdzie)
g) PIT-39 (wykazujemy w nim dochód zdobyty ze sprzedaży nieruchomości)
h) załączniki PIT/D i PIT/O

Chcesz zobaczyć nowe wzory druków PIT? Zajrzyj TUTAJ.

Z nowych formularzy muszą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają dochody lub straty poniesione od dnia 1 stycznia 2010 roku. Wyjątkiem są osoby, które podlegają tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Chodzi np. o obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski na kontrakt i teraz opuszczają nasz kraj. Mogą oni skorzystać ze starych druków, jeśli dostarczą je do urzędu skarbowego do końca tego roku.

Bez zmian pozostał natomiast formularz PIT-40 (dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz załączniki: PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Formularze PIT 2011. Sprawdź zmiany

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  Cena mogłaby być niższa ale opinia prawna to rekompensuje pozdrawiam
 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, jeżeli zajdzie konieczność na pewno skorzystam ponownie.
 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane