Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Formularze PIT 2011. Sprawdź zmiany

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Dochody z pracy, najmu czy działalności gospodarczej za rok 2010 wykażemy na nowych deklaracjach podatkowych. Na starych drukach rozliczą się nieliczni.

Od 1 stycznia 2011 roku obowiązywać będzie siedem nowych wzorów zeznań, na których osoby fizyczne obliczą swoje dochody.

Mniej wypełniania będą miały osoby, które zdecydują się przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wcześniej musiały one wpisać w PIT pełną nazwę wspieranej organizacji oraz numer, jaki przydziela jej Krajowy Rejestr Sądowy. Od przyszłego roku wystarczy, że podamy jedynie wspomniany numer.

Dlatego w przyszłorocznych formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 w części Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) nie znajdziemy już pola Nazwa OPP.

Ułatwienia dla małżeństw

Zmiany czekają również na osoby, które chcą skorzystać z rozliczenia wspólnego. Zniesiony zostanie wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT. Rozliczając podatek za rok 2010 wystarczy, że znajdzie się na nim podpis żony lub męża.

Według kodeksu karnego (art. 233) osoba, która składa fałszywe oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Musimy jednak pamiętać, że podpis jednej osoby będzie traktowany tak, jakby złożyła ona oświadczenie, że współmałżonek zezwala na wspólne opodatkowanie. Dlatego w PIT-37 i PIT-36 (część K) przy miejscu na podpis pojawi się pouczenie, że za fałszywe zeznania grozi kara.

W roku 2011 zbędne stanie się również przesyłanie druku UPL-1 do urzędów skarbowych. Muszą to teraz robić małżeństwa, które chcą się rozliczyć wspólnie drogą elektroniczną. Dopiero po przekazaniu fiskusowi wspomnianego dokumentu mogą wysłać PIT przez internet.

Najem tylko ze stawką 8,5 proc.

Właściciele mieszkań, którzy zarabiają na wynajmie swoich lokali, muszą zwrócić uwagę na brak w PIT-28 jednej ze stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chodzi o stawkę 20 proc., która została zlikwidowana ustawą o ochronie praw lokatorów z grudnia 2009 roku.

Z PIT-28A zniknie natomiast pole 36, w którym wskazany był przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze objętych stawką 20 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2010 roku przychody z najmu są opodatkowane według jednej stawki, która wynosi 8,5 proc.

Które formularze PIT się zmieniają?

a) PIT-28 (rozliczamy na nim przychody z najmu)
b) PIT-28A (pomaga rozliczyć dochód z najmu, podnajmu czy dzierżawy)
c) PIT-36 (korzystają z niego np. osoby prowadzące działalność gospodarczą)
d) PIT-36L (wypełniają go przedsiębiorcy opodatkowani stawka liniową)
e) PIT-37 (wykazujemy w nim dochody uzyskane z pracy)
f) PIT-38 (można w nim rozliczyć np. dochody uzyskane na giełdzie)
g) PIT-39 (wykazujemy w nim dochód zdobyty ze sprzedaży nieruchomości)
h) załączniki PIT/D i PIT/O

Chcesz zobaczyć nowe wzory druków PIT? Zajrzyj TUTAJ.

Z nowych formularzy muszą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają dochody lub straty poniesione od dnia 1 stycznia 2010 roku. Wyjątkiem są osoby, które podlegają tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Chodzi np. o obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski na kontrakt i teraz opuszczają nasz kraj. Mogą oni skorzystać ze starych druków, jeśli dostarczą je do urzędu skarbowego do końca tego roku.

Bez zmian pozostał natomiast formularz PIT-40 (dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz załączniki: PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Formularze PIT 2011. Sprawdź zmiany

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Renata

  ocena usługi:

 • Włodek

  ocena usługi:

 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wszystko poszło szybko i sprawnie. Jestem bardzo zadowolony
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Polecam, każde nurtujące mnie pytanie opisane bardzo szczegółowo. Jeśli jeszcze będę potrzebowała pomocy, na pewno do Państwa wrócę.
 • Kinga

  ocena usługi:

 • Adrianna Rożej

  ocena usługi:

 • Jerzy

  ocena usługi:

  Dziękuje , za bardzo szybką odpowiedz.
 • Rutkowska

  ocena usługi:

 • Leszek

  ocena usługi:

 • Marta

  ocena usługi:

  Dziękuję. Opinia uzyskana od Państwa pozawala mi z nadzieją oczekiwać na sprawę w sądzie. Wiem już na czym mam się oprzeć i jakie są moje prawa. Państwa stronę polecę każdemu kto będzie tego potrzebował.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane