Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Formularze PIT 2011. Sprawdź zmiany

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Dochody z pracy, najmu czy działalności gospodarczej za rok 2010 wykażemy na nowych deklaracjach podatkowych. Na starych drukach rozliczą się nieliczni.

Od 1 stycznia 2011 roku obowiązywać będzie siedem nowych wzorów zeznań, na których osoby fizyczne obliczą swoje dochody.

Mniej wypełniania będą miały osoby, które zdecydują się przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wcześniej musiały one wpisać w PIT pełną nazwę wspieranej organizacji oraz numer, jaki przydziela jej Krajowy Rejestr Sądowy. Od przyszłego roku wystarczy, że podamy jedynie wspomniany numer.

Dlatego w przyszłorocznych formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 w części Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) nie znajdziemy już pola Nazwa OPP.

Ułatwienia dla małżeństw

Zmiany czekają również na osoby, które chcą skorzystać z rozliczenia wspólnego. Zniesiony zostanie wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT. Rozliczając podatek za rok 2010 wystarczy, że znajdzie się na nim podpis żony lub męża.

Według kodeksu karnego (art. 233) osoba, która składa fałszywe oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Musimy jednak pamiętać, że podpis jednej osoby będzie traktowany tak, jakby złożyła ona oświadczenie, że współmałżonek zezwala na wspólne opodatkowanie. Dlatego w PIT-37 i PIT-36 (część K) przy miejscu na podpis pojawi się pouczenie, że za fałszywe zeznania grozi kara.

W roku 2011 zbędne stanie się również przesyłanie druku UPL-1 do urzędów skarbowych. Muszą to teraz robić małżeństwa, które chcą się rozliczyć wspólnie drogą elektroniczną. Dopiero po przekazaniu fiskusowi wspomnianego dokumentu mogą wysłać PIT przez internet.

Najem tylko ze stawką 8,5 proc.

Właściciele mieszkań, którzy zarabiają na wynajmie swoich lokali, muszą zwrócić uwagę na brak w PIT-28 jednej ze stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chodzi o stawkę 20 proc., która została zlikwidowana ustawą o ochronie praw lokatorów z grudnia 2009 roku.

Z PIT-28A zniknie natomiast pole 36, w którym wskazany był przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze objętych stawką 20 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2010 roku przychody z najmu są opodatkowane według jednej stawki, która wynosi 8,5 proc.

Które formularze PIT się zmieniają?

a) PIT-28 (rozliczamy na nim przychody z najmu)
b) PIT-28A (pomaga rozliczyć dochód z najmu, podnajmu czy dzierżawy)
c) PIT-36 (korzystają z niego np. osoby prowadzące działalność gospodarczą)
d) PIT-36L (wypełniają go przedsiębiorcy opodatkowani stawka liniową)
e) PIT-37 (wykazujemy w nim dochody uzyskane z pracy)
f) PIT-38 (można w nim rozliczyć np. dochody uzyskane na giełdzie)
g) PIT-39 (wykazujemy w nim dochód zdobyty ze sprzedaży nieruchomości)
h) załączniki PIT/D i PIT/O

Chcesz zobaczyć nowe wzory druków PIT? Zajrzyj TUTAJ.

Z nowych formularzy muszą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają dochody lub straty poniesione od dnia 1 stycznia 2010 roku. Wyjątkiem są osoby, które podlegają tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Chodzi np. o obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski na kontrakt i teraz opuszczają nasz kraj. Mogą oni skorzystać ze starych druków, jeśli dostarczą je do urzędu skarbowego do końca tego roku.

Bez zmian pozostał natomiast formularz PIT-40 (dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz załączniki: PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Formularze PIT 2011. Sprawdź zmiany

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane