Ministerstwo Sprawiedliwości nie wycofuje się z przymusowego leczenia pedofilów

W związku z artykułem „Kastracja na życzenie" zamieszczonym w dzisiejszej Gazecie Wyborczej i zawartymi w nim informacjami o zmianach w przygotowywanym projekcie o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji, informuję: Ministerstwo Sprawiedliwości nie wycofało się z wprowadzenia przymusowego leczenia osób skazanych za przestępstwa seksualne, których ofiarami są małoletni.

Wysunięcie takiej tezy przez autorkę wspomnianego artykułu, mogło być spowodowane różnicą w proponowanych zapisach projektu ustawy z 17 września a projektem ostatecznym, skierowanym pod obrady Rady Ministrów.

Proponowany, w projekcie z 17 września, zapis art. 204a Kodeksu karnego wykonawczego brzmiał (na czerwono zaznaczono sformułowanie, które miało być dodane do obowiązującego zapisu art. 204a):
„Wobec sprawcy umieszczonego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, ośrodku prowadzącym terapię farmakologiczną lub psychoterapię zmierzającą do obniżenia popędu seksualnego, albo w zakładzie leczenia odwykowego, można stosować środki przymusu bezpośredniego na zasadach, w trybie i w sposób określony w przepisach o ochronie zdrowia psychicznego."

W ostatecznym projekcie z 1 października, zrezygnowano z dopisania tego sformułowania ze względu na uzgodnienia dokonane podczas spotkań roboczych, w których brali udział, między innymi, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i seksuolodzy, w tym prof. dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie seksuologii.

Zwrócono wówczas uwagę, że proponowane dodanie w art. 204a kkw zapisów o poszerzeniu katalogu zakładów, w których można stosować przymus bezpośredni jest niewłaściwe. Dotychczasowe zapisy tego artykułu i proponowane nowelą zmiany, w pełni umożliwią realizację celów nowej ustawy. W tym także stosowanie przymusu bezpośredniego przy podawaniu leków osobom skazanym za pedofilię lub kazirodztwo osadzonym w zakładach zamkniętych dysponujących warunkami wzmocnionego zabezpieczenia (w których umieszczane będą takie osoby zgodnie z art. 200§1 i wprowadzanym ustawą 200§3a kk). Katalog zakładów zamkniętych, które prowadzić będą odpowiednią terapię, będzie formułowany Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wydawanym na podstawie dodawanego tą nowelą art.201§6 kkw. Normy dotyczące przymusowego podania leków w zakładach tego typu reguluje dostatecznie ustawa o „Ochronie zdrowia psychicznego" w art. 18.

W przypadku osób, wobec których sąd orzeknie terapię w warunkach wolnościowych, nie jest możliwe zastosowanie środków przymusu przy stosowania terapii. Odmowa dobrowolnego poddania się terapii lub niestawienie się w wyznaczonym terminie, będzie mogło skutkować podjęciem przez sąd decyzji o skierowaniu osoby do zakładu zamkniętego gdzie taki przymus będzie mógł być stosowany.

Podsumowując, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Rady Ministrów projekt zawierający zapisy umożliwiające stosowanie przymusowej terapii osób skazanych za przestępstwa seksualne, których ofiarami są małoletni.

Porady prawne

Grzegorz Żurawski
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

Źródło: www.ms.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika