Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

www.sxc.hu/mzacha
(fot. www.sxc.hu/mzacha)

1 600 zł brutto. Tyle od Nowego Roku będzie wynosiła najniższa krajowa.

W porównaniu do 2012 roku najniższa krajowa wzrośnie z 1 500 zł na 1 600, czyli o 100 zł  – dodajmy 100 zł brutto.  

Rzeczywiście pracownik otrzyma więc „na rękę” 1 181,38 zł (w 2012 roku najniższa pensja netto wynosiła 1 111,86 zł).

Zobacz, ile wyniesie najniższa krajowa w 2014 roku.

Jakby nie liczyć, wzrost realnego wynagrodzenia wyniesie więc w przybliżeniu 69,52 zł. Co ciekawe – w 2012 roku pensja wzrosła o 79,52 zł – pracownicy dostaną więc w 2013 roku mniejszą podwyżkę niż w roku poprzednim.

Co wlicza się do najniższej krajowej?

Czy zasadnicze wynagrodzenie musi wynieść 1 600 zł brutto? Niekoniecznie. Obliczając minimalne wynagrodzenie bierze się bowiem pod uwagę: dodatki do wynagrodzenia (np. stażowe czy za warunki pracy), premie i nagrody oraz wynagrodzenie chorobowe. Jeśli suma wszystkich wymienionych składników wraz z wynagrodzeniem zasadniczym przekroczy 1 600 zł brutto, pracownik nie będzie mógł domagać się wyrównania.

Przykład 
Płaca minimalna w 2013 roku wynosi 1 600 zł brutto. Pan Kowalski jest zatrudniony na cały etat i w styczniu otrzymał 1 500 zł wynagrodzenia zasadniczego oraz 200 zł premii, łącznie 1 700 zł. Pan Kowalski nie może domagać się wyrównania wynagrodzenia zasadniczego do kwoty 1 600 zł. W sytuacji, gdyby Pan Kowalski nie otrzymał wspomnianej premii, jego wypłata osiągnęłaby wysokość poniżej wynagrodzenia minimalnego. Wówczas miałby on prawo do ubiegania się o wyrównanie wynagrodzenia do kwoty 1 600 zł brutto.

Wliczeniu do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie podlegają natomiast nagrody jubileuszowe, odprawa emerytalna lub rentowa czy wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Najniższa krajowa netto na 2013 rok nie napawa optymizmem. Warto jednak dodać, że minimalna płaca jest jeszcze mniejsza w Czechach, na Słowenii czy w Bułgarii. Z drugiej strony nie możemy się porównywać do takich krajów jak Irlandia czy Holandia, gdzie najniższa pensja krajowa wynosi ok. 1 400 euro.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. (Dz.U.2012 poz. 1026).

  • Podziel się:

 

Komentarze: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

  • Sedes 2013-12-14 15:31:43

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie staaaaaałoo.

  • ot 2013-12-03 09:02:43

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    Trochę widzę tu niezrozumienie tematu - przecież najniższa krajowa dotyczy zatrudnienia na umowę o pracę, a to znaczy, że jek masz umowę o dzieło czy zlecenie, to stawki już mogą być niższe - to jest bardzo częsta forma zatrudniania młodych osób, które szukają dodatkowego zajęcia, i nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież gdzieś trzeba doświadczenie zdobyć, nie? A nie zapłącą Ci od razu kilku tysięcy tylko za to, że raczyłaś pojawić się w pracy - najpierw trzeba zdobyć statut profesjonalisty i eksperta, więc takie narzekania mnie osobiście bardzo dziwią. I nie ma w tym nic dziwnego, że na miejsce twojej koleżanki czekało dużo osób - jeśli oferta była atrakcyjna pod względem nauki i zdobycia doświadczenia. Ot.

  • enimars 2013-10-25 15:50:26

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    Ja zarabiam 1900 brutto czyli około 1400 zł na rękę w Polskiej Ak. Nauk i mam doktorat. Jest to umowa na czas nieokreslony i cały etat (na szczęście). Tylko 300 zł więcej od minimalnej krajowej. Tak się w Polsce traktuje naukę! żenada!

  • agus 2013-08-28 16:00:24

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    czy od najnizszej krajowe komornik ma prawo zajac mi wynagrodzenie za prace?? Gdyz netto mojej wyplaty wynosi 1180zl

  • ja 2013-08-26 12:52:30

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    jola>> Koleżance zaproponowano 6zł/h = 240zł/tydzień więc wychodzi mniej niż najniższa krajowa. Zgodziła się, bo jest studentką, a na jej miejsce czeka cała grupa innych osób.

  • ja 2013-08-26 12:50:51

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    Problem jest dużo bardziej złożony. Rodzice są nauczycielami dyplomowanymi. O pracę się nie martwią, ale mówili, że jest bardzo dużo młodych chętnych na stanowisko nauczyciela i jak dyrektor zaproponuje 1600zł to i tak większość będzie chciała, bo pracy brakuje.

  • jola 2013-07-25 17:11:24

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    Mam problem. Otóż dostalam umowe o pracę na której widnieje wynagrodzenie brutto 1400 zł czli mniej niż najniższa krajowa która wynosi 1600 zł brutto czy jest to zgodne z prawem ? Proszę o pomoc gdyz jest to moja pierwsza umowa i sie nie orientuje Pozdrawiam

  • rydrych 2013-07-16 09:32:09

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    Wszystkiemu winni są ŻYDZI!!!! ...i LISONOSZE!!!!! Dlaczego LISTONOSZE??? .... a dlaczego ŻYDZI????? Nie zachowuj się jeden z drugim jełopie jak nazistowska słuchaczka radia przewielebnego - bezmózgie stworzenie leży plackiem przed krzyżem zapominając o tym. że Chrystus był królem żydowskim. NASZ KOCHANY RODAK - PRZEDSIĘBIORCA: 1.Wiąże się umową-zleceniem z pracownikiem, bo ma możliwość ucieczki przed zapłatą pełnego ubezpieczenia/tylko zdrowotne w podatku/. 2.Podatki?????-okradanie skarbu państwa!!!!! /firmy rozliczeniowe (bardzo często) specjalizują się w działaniu na korzyść klienta-gumowe prawo/; zaniżanie obrotów. 3.Łowi na siłę niepełnosprawnych / umowa o pracę na najniższej krajowej/, bo to daje mu możliwość kolejnego skubnięcia niemałych ulg. 4.Proponując umowę na najjniższej krajowej wykorzystuje koniunkturę gooadarczą - rynek pracy i płacy małych miejscowości oraz bezrobocie. 5. ...etc. ...etc. .... ale BIEDNY skurwiel ma tysiąc powodów do narzekania - jaki to jestem BIEDNY!!!! - niech CHAM zamknie "nierentowny" interesik i przyjmie się do pracy na najniższej krajowej ....zaraz, zaraz... jak się pisze cham???...pisowni nie znam, choć z samym chamstwem spotykam się bez przerwy. UKOCHANY KRAJ - rządzących po ucichnięciu postulatów wyborczych dopada sężenie pośmiertne z którym się urodzili; ZUS w szukaniu rezerw u beznogich, bezrękich, wypłaca "kupione" świadczenia na "zapalenie lewej skarpetki"; Totek "przekręca" cały naród/losowanie na żywo po 10-tej wieczorem!!!!!! ... RE: ZUS można sprawdzić - wystarczy zajrzeć do kartoteki czy delikwent po przyznaniu renty brał jakiekolwiek leki na "swoje schorzenie".... w niemieckim Totku/losowanie: środa-18:50, sobota 19:50/ nie zdarzają się kumulacje na szóstkę jedynie na kombinację siedmiu cyfr....rządzących naród powiniem rozliczać - Rady Nadzorcze firm składają swoim udziałowcom raport, bilans i są z tego tytułu obligowani do odpowiedzialności... UKOCHANY KRAJ!!!! podpisano: mały PATRIOTA - niepoprawny optymista, do którego OJCZYZNA odwraca się ......plecami

  • hahaha co za jaja 2013-07-09 20:43:29

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    hahaha wyobrazcie sobie jak wejdzie euro i beda unikac podawania stawki godzinowej, przeciez to smiech na sali 2 euro na godzine hhahaha

  • kierowca zawodowy 2013-06-20 09:30:28

    Re: Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

    Brawo . ..... Tak czytam i coś mnie ogarnia . . . Ale nie ważne. Co do rządu , weźmy wszyscy jako naród urlop na jedn dzień , . Ba i tu zaczyna się schodek , jak jest rozmowa czy się odezwać w pracy na temat pieniędzy , to ja mam rodzinę, i tak mam nie dadzą, wrrr Hehe więc czego wy chcecie, zarabiamy tyle na ile pozwalamy pracodawcą. Dodam tyle że jak ma być dobrze, jak pracownik z 20 letnim stażem może zarabia naj niższa krajową wrrr tyle co młody człowiek po szkole.

  • Rafaello 2013-05-22 08:59:22

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Pracodawcy chcą jak najwięcej mieć zysku dla siebie, wzbogacać się kosztem ludzi. A pracownik to robol któremu dają resztki do wegetacji. Ja proponuje aby była ustawa taka że. Pracownicy zarabiają zasadniczą ustaloną w umowie + 30% zysku firmy do podziału między pracowników, wtedy zobaczymy czy naprawde firmy tak kiepsko stoją.

  • edzio 2013-03-15 21:58:05

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Kompletne dno i paranoja - po prostu nie ma czego komentować....w Zanzibarze mają więcej..

  • Monika 2013-02-19 14:30:19

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Dobrze od jakiejś kwoty trzeba zacząć... ale co powiedzieć o pensji po 25 latach pracy wykształcenie wyższe zawodwe i dostawać pensję brutto w wysokości 2088,- złotyc. Startuje na posła w następnych wyborach....

  • leń 2013-02-18 09:58:12

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    żydo-komuna z po nie da godziwie życ Polakom. zawszałe gnidy ickowe

  • Aga 2013-02-12 16:15:47

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    niech ci z rządu zamienią się na miesiąc z zwykłym człowiekiem który musi jebać jak beduin za tą nędze grosze nie musieli by szukać po kieszeniach drobnych bo tylko takie by były

  • miodzia334 2013-02-11 21:43:30

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    niech ci z rządu dostaną tą najniższą krajową tzw. gówno, bo nie wiadomo co z tym zrobić i niech za to żyją!!!

  • Artur 2013-02-10 12:17:11

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Wszyscy w rządach to pedały , złodzieje. My prości ludzie zarabiamy mało i nam nie wystarcza na żywność. a te urzędasy mają tyle że co weekend na Hawaje latają za nasze pieniądze. K.J

  • p 2013-02-05 13:03:24

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Wszyscy którzy siedzą w rzadzie powinni dostać najniższą krajową i by zobaczyli wtedy jak ludzie muszą oszczędzać żeby utrzymać rodzinę. Brak mi słów na te ich śmieszne podwyżki . Poprostu debile bo ich inaczej nie idzie nazwać.!!!!!!!!!

  • qwer 2013-01-31 08:24:28

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    proponuje by każdy z was założył działalność gospodarczą i zatrudnił conajmniej po 3 osoby dając im pensje po 2500netto, od razu będzie żyło wam się lepiej w tym kraju

  • marek 2013-01-29 19:27:55

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    sami debile w tym rzadzie

  • karolk 2013-01-23 11:26:04

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    kasandra pracując na umowę o pracę tymczasową, najniższa stawka jaka może Ci być zaproponowana to najniższa krajowa. Mając stawkę 10.35 brutto i tak już masz wyżej niż minimalna krajowa (więc podwyżki prawdopodobnie nie dostaniesz bo i tak masz więcej niż minimalna krajowa)

  • gg 2013-01-21 12:18:07

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Kasadnra nie dostaniesz podwyzki. Chyba, że z Twojej stawki ci nie wyjdzie najniższa krajowa.

  • kasandra 2013-01-11 10:27:50

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    witam, mam umowe o prace tymczasową na pełen etat z tym że mam ustaloną stawkę godzinową -10.35 brutto, pracuje 5dni w tygodniu po 8h, czy powyżka wynagrodzenia minimalnego mnie też obowiązuję? czy dostanę więcej na h?

  • ferdek 2013-01-09 08:12:44

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Za miedzą za paliwo płaci się podobną kasę jak u nas, ceny towarów też są podobne, tylko że my mamy 1600 zł a oni 1600 ojro, nie zdziwi mnie jak znajdzie się grupka osób z granatem i rrozpizduu rZĄD WTEDY BĘDZIE KONIEC ŚWIATA

  • grrrrrrr......... 2013-01-08 12:58:34

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    nic sie nie stało Polacy nic się nie stało.............

  • nikki 2013-01-07 21:46:08

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Co to dla zwykłego kowalskiego ,wzrost towaru w sklepach tak się podniusł że to 100zł nie będzie odczówalne ,fajnie że coś dali ale ten kto to uznał że ta kwota wystarczy to idziota ,pracy nie ma niskie zarobki jak tu uchować 4 osobową rodzinę ,taki zarobek wystarczy na samotnika choć też wątpie ,

  • Majorka 2013-01-04 19:48:19

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Śmiać się czy płakać??? Chyba najlepiej się porzygać !!!!!

  • milczek 2013-01-02 20:00:27

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    na umowę o dzieło mogą dać Ci 5 zeta na godzinę i tak najczęściej robią ( a nasza wina jest taka, że się na to zgadzamy jak nie mieli by chętnych za 5 zeta to dali by więcej )

  • malajkita 2013-01-02 17:42:58

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Niech ktoś mi podpowie, czy najniższa krajowa obowiązuje również w przypadku umowy o dzieło, czy mogą zaproponowac niższą kwotę?

  • Rafaello 2012-12-31 04:46:00

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    400 euro brutto... masakra... jak żebraki... POLSKA - BIAŁO-CZERWONI !!!

  • Edzia 2012-12-29 17:18:03

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Płakać się chce.

  • artur 2012-12-24 19:18:43

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    to jest guwno

  • hub 2012-12-17 22:14:48

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Pracuje w firmie właśnie za taką stawke i co normalnie wegetacja niech Ci którzy to ustalają spróbują za tę jałmużne wyżywić zapłacić rachunki i utrzymać rodzinę!!!Paranoja, to jest normalnie wstyd że polacy sobie takie kłody rzucają minimalna krajowa na dzien dzisiejszy to min 2500zł i to nie brutto tylko netto. Taka kwota pozwalała by na wmiare godne życie gdzie człowiek nie martwił by się o jutro i mógłby na coś sobie pozwolić, ale nie my wolimy KRYZYS!!! Inaczej nie będzie bo ludzie nie maja pieniedzy wiec co za tym idzie nie inwestują a przez to między innymi gospodarka siada na dupe bo przeciętnego kowalskiego nie stać na nowy wóz z salonu tylko ciuła sie 20latkiem aż się rozsypie!!! Podsumowanie!!! Dajcie ludziom godne zarobki, to i gospodarka cała na tym zyska i to w krótkim czasie...

  • agnes 2012-12-07 20:08:52

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    z punktu widzenia pracownika to malo, natomiast z punktu widzenia osoby prowadzacej dzialalnosc to duzo. dlatego najchetniej taki pracodawca zawiera umowy czwilno prawne, a nie typowe umowy o prace. Traci potencjalny pracownik..... takie sa realia w naszym kraju kto juz ma etat i umowe na czas nieokreslonz to ma powodz do radosci

  • agnes 2012-12-07 20:08:52

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    z punktu widzenia pracownika to malo, natomiast z punktu widzenia osoby prowadzacej dzialalnosc to duzo. dlatego najchetniej taki pracodawca zawiera umowy czwilno prawne, a nie typowe umowy o prace. Traci potencjalny pracownik..... takie sa realia w naszym kraju kto juz ma etat i umowe na czas nieokreslonz to ma powodz do radosci

  • gofa72 2012-10-19 11:10:24

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Statystyczny Kowalski ma w tym kraju umowę śmieciową (1/2, 3/4 etatu)i najniższą krajową, najbardziej poszukiwani do pracy to studenci, inwalidzi , emeryci i renciści, ale hura podniosą nam tę najniższą aż o 100 zł btutto.Tak długo nie pożyjemy. Dobrze że dyrektorzy i prezesi mają umowy o prace i kolosalne stawki wynagrodzeń choć oni są mało produktywni dla gospodarki.Może czas najwyższy docenić tych zdrowych co faktycznie pracują.

  • gargamel WROCŁAW 2012-10-18 09:06:03

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Witam jesli chodzi o mnie i o dobro polaków do powinno co rok powinni podwyzszać minimalną co 100 zł i to wyjdzie na dobre dla ludzi dla budzetu i dla gospodarki bo im wiecej statytyczny polak zarabia tym panstwu i firmom maja wiekszy wpływy finasowe niestety nasze państwo robi łaske ze podwyzsza a to jest krótkowzroczne.ps; Jesli chodzi o ze za duże koszty pracy by miały firmy to mozna im obnizac jakies podatki np CIT no ale to juz nie moja głowa :)

  • Natalia 2012-10-11 17:51:40

    Re: Najniższa krajowa w 2013 roku

    Porównywanie do takich krajów, jak np. Holandia, jest niepoważne i niemerytoryczne, zważywszy na różnice między PKB Polski a Holandii. Tylko psuje krew. (Oczywiście pięknie by było, żebyśmt w obu wielkościach jak najszybciej dogonili Holandię). Pozdrowienia, Natalia