PE o sytuacji w Demokratycznej Republice Konga

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie pogarszającej się sytuacji we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Posłowie w przyjętej rezolucji wyrazili głębokie oburzenie z powodu masakr oraz zbrodni przeciwko ludzkości, w tym przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt we wschodnich prowincjach DRK. Parlament domaga się, aby zdolności operacyjne i mandat MONUC zostały zwiększone.

PE przygotowując rezolucję wziął pod uwagę bardzo złą sytuację w DRK - od chwili wybuchu przemocy, miliony ludzi zostało zabitych i wysiedlonych. Dane pokazują, że około 250 000 ludzi zostało wysiedlonych od czasu wznowienia przez generała Laurenta Nkunde walk w DRK. Doprowadziło to do katastrofy humanitarnej na wschodzie Kongo.

Porady prawne

Zaangażowanie międzynarodowe

Parlament wezwał organizacje międzynarodowe, w tym Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby w trybie pilnym przyjęła wszelkie środki pozwalające w rzeczywisty sposób zapobiegać dalszym atakom na ludność cywilną we wschodnich prowincjach DRK, która najbardziej dotkliwie odczuwa skutki konfliktu. Parlament wezwał Radę, a w szczególności Belgię, Francję, Włochy i Wielką Brytanię do odgrywania wiodącej roli w zagwarantowaniu, że Rada Bezpieczeństwa ONZ poprze MONUC, zwiększając jego zdolności operacyjne w zakresie odpowiedniego wyposażenia i potencjału ludzkiego a konkretnie poprzez wkład europejskich sił specjalnych.

Nielegalna eksploatacja bogactw naturalnych we wschodniej części DRK jest źródłem finansowania dla grup rebeliantów. Parlament wezwał kongijskie władze, w porozumieniu z MONUC, do likwidacji źródeł finansowania grup rebeliantów poprzez uniemożliwienie im dostępu do zaopatrzenia w kopaliny, zwłaszcza diamenty, koltan i złoto. PE wezwał także Radę do wystąpienia do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wyposażenie MONUC w mandat i środki pozwalające na rozwiązanie problemu eksploatacji kopalin przez grupy zbrojne.

Posłowie wezwali Komisję i państwa członkowskie do zagwarantowania, że europejskie przedsiębiorstwa nie handlują, nie pośredniczą w handlu ani nie importują produktów pochodnych kopalin, które zostały pozyskane w sposób przynoszący korzyści grupom zbrojnym w DRK. Posłowie domagają się także pociągnięcia do odpowiedzialności każdego, kto kontynuuje takie praktyki.

Przemoc wobec kobiet

Sytuacja kobiet w DRK jest bardzo dramatyczna w tym konflikcie, zwłaszcza ze względu na powszechne praktyki gwałtów i przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt. Dlatego posłowie wezwali do stosowania zasady „zero tolerancji" w odniesieniu do przemocy seksualnej, która jest powszechnie stosowana, jako narzędzie walki.

Parlament wezwał Radę i Komisję do natychmiastowego wdrożenia na szeroką skalę programów pomocy humanitarnej i medycznej dla ludności cywilnej, koncentrując się w szczególności na pomocy kobietom i dziewczętom będącym ofiarami przemocy seksualnej. Zwrócono uwagę na rolę kobiet w odbudowywaniu zniszczonych wspólnot.  

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 20.11.2008

 

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika