PKPP Lewiatan o wecie Prezydenta do reformy rentowej

PKPP Lewiatan z rozczarowaniem przyjmuje decyzję Prezydenta RP, który odmówił podpisania ustawy wprowadzającej nowy system naliczania rent z tytułu niezdolności do pracy.

Dostosowanie zasad obliczania wysokości rent z tytułu niezdolności do pracy do nowych zasad obliczania emerytur jest koniecznością wynikającą z wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej. Dzięki przyjęciu jednolitej podstawy obliczenia emerytur i rent dla osób urodzonych po 1948 r., zachowana byłaby - niezbędna dla współistnienia obu systemów - relacja wysokości świadczeń emerytalnych do wysokości świadczeń rentowych. Zapewniona byłaby też stabilność finansowa systemu ubezpieczeń społecznych poprzez dostosowanie wysokości świadczeń do kwoty opłaconych składek oraz zwiększona zależność wysokości indywidualnego świadczenia od indywidualnie wnoszonych składek. Nie można zatem zgodzić się z opinią Prezydenta, że proponowany, nowy system naliczania rent jest niesprawiedliwy społecznie. Wręcz odwrotnie niesprawiedliwe będzie pozostawienie dotychczasowych zasad nabywania prawa do rent z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 1948 r.

W przypadku utrzymania starych zasad naliczania rent może okazać się będą one wyższe od emerytur przysługujących wieloletnim pracownikom. Dotychczasowa formuła rentowa zapewnia bowiem świadczenia w wysokości niemożliwej do zrealizowania - wyższe wypłaty niż kwota wpłaconych składek. Dlatego PKPP Lewiatan uważa, że to nie nowy system rentowy, ale decyzja prezydenta o zablokowaniu jego wejścia w życie, jest niesprawiedliwa społecznie.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan 
2 grudnia 2008 roku 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika