Polsko-niemiecka współpraca w transporcie

Współpraca w komunikacji kolejowej i drogowej były głównymi tematami rozmów Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka z Ministrem Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast RFN Wolfgangiem Tiefensee. 

W trakcie spotkania 26 marca br. ministrowie dyskutowali nad możliwościami zdynamizowania prac nad kluczowymi projektami infrastruktury kolejowej i drogowej w ruchu transgranicznym. Minister C. Grabarczyk wyraził uznanie Stronie Niemieckiej za tempo prac nad przebudową mostu kolejowego Kunowice-Frankfurt na Odrze, który został oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku.  

Porady prawne

Zrealizowanie w tak krótkim czasie tej inwestycji było możliwe dzięki „Umowie między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w ciągu linii kolejowych o znaczeniu państwowym w RP i w ciągu federalnych linii kolejowych w RFN" podpisanej przez obu ministrów i ostatnio ratyfikowanej.  

Polska bardzo poważnie podchodzi do rozwoju transportu kolejowego, który staramy się wzmacniać - powiedział Minister C. Grabarczyk. Zapowiedział zdynamizowanie prac nad wzajemnym uznawaniem taboru w ruchu kolejowym przez polsko-niemiecką granicę.    

Minister C. Grabarczyk poinformował swojego gościa o przygotowaniach do realizacji w Polsce programu budowy kolei dużych prędkości, wyrażając nadzieję na połączenie tej linii z siecią kolei dużych prędkości w Niemczech oraz innych krajach europejskich. Podkreślił, że Polska również skorzysta z doświadczeń niemieckich, które pomogą naszemu krajowi przygotować się do Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 r.  

Obie strony opowiedziały się za zintensyfikowaniem wzajemnych kontaktów. Wyrazem tego było złożenie przez Stronę Polską i Stronę Niemiecką deklaracji o wymianie stażowej pracowników resortów. Postanowiono nawiązać kontakty robocze pomiędzy resortami w takich dziedzinach jak system poboru opłat na autostradach.  

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika