Spotkanie Grupy Roboczej ds. Statystyk Migracyjnych

W dniach 18-19 czerwca br. w siedzibie Urzędu do Spraw Cudzoziemców przy ul. Taborowej 33 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Statystyk Migracyjnych organizowane przez Eurostat i Grupę Państw Morza Bałtyckiego. Spotkanie miało charakter otwarty i wzięli w nim udział przedstawiciele następujących państw europejskich: Belgii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Głównym tematem spotkania był art. 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk Wspólnoty z zakresu migracji i ochrony międzynarodowej. Artykuł ten - dotyczący zezwoleń na pobyt - budzi sporo kontrowersji i sprawia najwięcej trudności podczas realizacji we wszystkich państwach członkowskich i Norwegii.

Porady prawne

Uczestnicy spotkania mieli okazję zaprezentować obecny stan dostosowania krajowych systemów informatycznych, przedyskutować napotkane trudności oraz zapoznać się ze stanowiskiem Eurostatu, jako odbiorcy tych danych. Jako rozwiązanie wszelkich kłopotów z osiągalnością wymaganych danych, przedstawiciele Eurostatu zasugerowali budowę oddzielnych systemów raportowania w oparciu o środki Uchodźczego Funduszu Integracyjnego. Dodatkowym argumentem była polska prezentacja takiego systemu (INEX) przygotowana przez Pana Marcina Gajewskiego z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Przedstawiciele Eurostatu zobowiązali Polskę do dostosowania legislacji oraz System Pobyt do przekazywania prawidłowych danych na temat liczby pozwoleń na pobyt wydanych cudzoziemcom i przypomnieli o nadrzędności prawa unijnego nad krajowym.

W celu kontynuowania rozpoczętych prac, uczestnicy spotkania powołali „Grupę Warszawską" - udział w której ma być na zasadzie dobrowolności. Polska została do niej zgłoszona przez Pana Przemysława Osiaka, Dyrektora Biura Informatyki i Ewidencji Cudzoziemców w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Źródło: www.udsc.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika