Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Wszystko zależy od tego, na jaką kwotę opiewa zlecenie i z kim podpisaliśmy taką umowę.

Zasadniczo zarobki z umowy zlecenia trzeba rozliczyć z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

W związku z tym wpisujemy je na formularzu PIT-37 albo PIT-36. Ostateczny termin na złożenie tych deklaracji mija 30 kwietnia.

Przy rozliczaniu wspomnianych umów pomocny okaże się druk informacyjny PIT-11. Znajdziemy na nim kwotę uzyskanego przychodu, pobranej zaliczki na podatek dochodowy oraz kwotę składek, które zostały pobrane w trakcie roku.

Zleceniodawca powinien przesłać nam PIT-11 do końca lutego. W niektórych sytuacjach nie dostaniemy jednak takiej informacji i nie będziemy musieli rozliczać się z fiskusem.

Umowa zlecenie bez składania PIT?

Chodzi o sytuację, gdy umowa nie została zawarta między pracownikiem i pracodawcą, a kwota należności z takiej umowy nie przekracza 200 zł brutto.

Jeśli zostaną spełnione łącznie te dwa warunki, osiągnięty przez nas przychód nie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, lecz jest obciążony ryczałtem w wysokości 18 proc.

Taki podatek pobiera z naszego wynagrodzenia zleceniodawca. Wówczas nie musi on wystawiać nam informacji PIT-11, a my uwzględniać takich umów w rocznej deklaracji.

Może się wtedy okazać, że składanie PIT za rok 2013 w ogóle okaże się zbędne. Będzie tak oczywiście w sytuacji, gdy nie mamy innych przychodów podlegających opodatkowaniu. Gdy i tak musimy złożyć deklarację, a spełniono powyższe warunki dotyczące ryczałtu, zarobków z umowy zlecenia po prostu nie wpisujemy w PIT.

Umowa zlecenie ze stawką godzinową

Może się jednak zdarzyć, że każdą umowę trzeba będzie rozliczyć z fiskusem – niezależnie od tego, ile na niej zarobimy.

Chodzi o sytuację, gdy wartość umowy nie została określona kwotowo, a np. w zależności od przepracowanych przez nas godzin lub dni. Wówczas zryczałtowany sposób opodatkowania nie jest możliwy.

Zleceniodawca ma wtedy obowiązek pobrania zaliczek na podatek dochodowy, a w konsekwencji wystawienia nam informacji PIT-11.

  • Podziel się:

 

Komentarze: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

  • 123 2014-04-16 13:41:21

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    W 2013r pracowałam na podstawie umowy zlecenie. Trwało to 1 dzień. Stawka była godzinowa, a całościowe wynagrodzenie za ten dzień nie przekraczało 200 zł. Nie byłam pracownikiem tej firmy, a pracodawca nie przesłał mi pitu 11 za ten dzień. Jednak w roku kalendażowym pracowałam jeszcze w innej firmie na podstawie umowy zlecenie, lecz łączny dochód przekroczył 3 tys. Czy pomimo, że będę rozliczała się z tej ostatniej umowy, muszę rozliczać się z umowy, której moje wynagrodzenie nie przekraczało 200 zł?

  • Katerina 2014-03-04 21:13:55

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    Dodam że dochód nie przekroczył kwoty 200zł

  • Katerina 2014-03-04 21:11:50

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    Witam. W roku 2013 podjęłam pracę na umowę zlecenie. Jednak z problemów zdrowotnych musiałam z niej zrezygnować i pracowałam tam tylko 1 dzień. Umowa była sporządzona tylko na okres tego 1 dnia. Otrzymałam informację od pracodawcy pit-11. I tu pojawia się moje pytanie. Czy mam obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Dodam że zawsze rozliczałam się wspólnie z rodzicem bo nie pracowałam i teraz tylko ten jeden dzień miałam przepracowany. A rozliczenie podatkowe zostało już złożone w urzędzie skarbowym przez mamę które było rozliczane wspólnie ze mną. Proszę o pomoc bo nie wiem teraz co robić :/

  • Ewka 2014-02-06 14:09:45

    Re: Umowa zlecenie. Czy mogę rozliczyć się z dziećmi.

    Witam.Chciałam się dowiedzieć czy jeżeli pracowałam na umowę zlecenie 2 miesiące (dochód na miesiąc wynosił 299 zł )czy w takim razie mogę rozliczyć się z dwójką dzieci?

  • magda 2013-09-23 16:52:21

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    Witam Od kwietnia 2013 jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenie. W między czasie podpisywałam również trzy inne takie umowy. W każdym z przypadków wynagrodzenie przekraczało kwotę 200 zł. Rozumiem, że powinnam dostać od każdego ze zleceniodawców PIT-11`? Czy przy wypełnianiu Pit-37 mogę uwzględnić ulgę na dziecko?

  • kit572 2013-05-05 11:21:17

    Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    Zostałam skierowana na staż z Urzędu Pracy. Odbyłam 4 miesiącde stażu, po czym nie zostałam zatrudniona. Nie dostałam żadnego PITa ani nic innego. Co w tej sytuacji?

  • wolfi896 2013-03-25 19:15:32

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    Chcę zawrzeć umowę zlecenia zawarcia transakcji w formie pośrednictwa. Ja będę wystawiał umowę będąc pośrednikiem, a moje wynagrodzenie będzie prowizją od wysokości transakcji. Moje pytanie ,czy wystarczy roczne rozliczenie na ogólnych zasadach z takich umów zlecenia z całego roku? Z każdej prowizji mogę odliczyć 20% kosztów uzyskania przychodu (czy do tego potrzebne jest udokumentowanie?), a następnie z dochodu wyliczam 18% podatku? Czy umowa zlecenia podpisana przez obie strony ale przesłana droga elektroniczną, jest ważna?

  • johnny 2013-03-25 04:29:24

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    Pracowałem na umowę zlecenie we wrześniu 2012, w pażdzierniku dostałem przelew 860 zł netto ale do tej pory nie dostałem PIT-11, bo okazało się że pracodawca ogłosił upadłość. 22.03. wysłałem fax, ktory został odebrany, wysłałem też pismo z upomnieniem o PIT za potwierdzeniem odbioru. Telefonów w firmie nikt nie odbiera, a mejle wracają. W sumie to nie wiem kto odebrał tego faxa. Może sprzątaczka. Co mam robić w takiej sytuacji? Wyliczyć sobie samemu? Wchodzę więc na http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/ i tam mam parę niejasności: koszty uzyskania przychodu (20 lub 50%), ze składkami chorobowymi czy bez, ze składkami ZUS czy bez, bez limitu autorskich kosztów uzyskania przychodu lub z? Składki ZUS chyba były czy były składki chorobowe nie pamiętam czy zaznaczałem. Czy w taki przypadku mam podać najwyższą z możliwych kwotę jaka wyjdzie mi z tego kalkulatora?

  • pati 2013-03-06 00:43:30

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    witam. mam problem poniewaz juz sie rozliczylam lada dzien otrzymam pieniadze bo to przez internet ale otrzymalam pit-11 z firmy w ktorej pracowalam dorywczo kilka dni co mam zrobic w takiej sytuacji co jesli nie rozlicze tego?

  • jowita 2013-03-05 20:41:59

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    witam. jestem studentką w roku 2012 pracowałam na umowę zlecenie i zarobiłam netto 144zł. nie dostałam pit-u 11 bo mój pracodawca stwierdził że rozliczył mnie ryczałtem. wiem że należy mi się zwrot podatku ale czy mogę się rozliczyć w takim wypadku? w umowie miałam podaną tylko stawkę godzinową.

  • adrian 2013-02-26 11:16:58

    Re: PIT 2012. Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    Każdy, kto uzyskał jakieś dochody w ubieglym roku podatkowym musi się rozliczyć. Nawet jeśli zarobiona kwota nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku.

  • dona 2013-02-25 14:22:34

    Re: PIT 2012. Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    witam,w 2012 roku bylam na stazu po nim zostalam zatrudniona na okres wymaganych przez urzad pracy 3miesiecy ma pol etatu,w umowie mialam 700 zl miesiecznie wynagrodzenia czy powinnam sie rozliczyc?jesli tak to na jakim formularzu?dodam ze byla szefowa twierdzi ze nie musze sie z tego rozliczac..czy ma racje?

  • kasia3156 2013-01-14 20:23:28

    Re: PIT 2012. Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    witam. w 2012 zostałam zatrudniona przez agencje pracy tymczasowej na umowe zlecenie. moje wynagrodzenie wynosilo 7,50 brutto za godz. łącznie przepracowałam 75 godzin i wypłacono mi 473,50zł. czy agencja powinna mi wystawić za to jakiś pit?czy muszę się z tego rozliczyć?

  • aneczka 2013-01-08 15:39:55

    Re: PIT 2012. Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    w roku 2012 pracowalam na umowe zlecenie dwa razy, przy pierwszej zarobilam 257zl a drugiej 74,75zl. Czy dobrze zrozumialam, ze wystarczy rozliczyc tylko pierwsza a o drugiej nie mam obowiazku wspominac?

  • Sylwia 2013-01-05 16:55:17

    Re: PIT 2012. Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy i chcę zawrzeć umowę zlecenia z innym podmiotem (nie moim pracodawcą) na kwotę nie przekraczającą 200zł z takim założeniem, że będę sobie ją sama rozliczać. Czy będę musiała odprowadzić od niej tylko ten zryczałtowany podatek, czy też jeszcze jakichś innych należności?

  • Aneta 2013-01-04 12:52:03

    Re: PIT 2012. Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    wszystko zależy od daty otrzymania gotówki/przelewu. Jeśli gotówkę /przelew otrzymałeś w 2012 roku to dochód ten uwzględniasz przy rozliczaniu się za rok 2012, czyli do kwietnia 2013 roku. Jeśli natomiast gotówkę/przelew otrzymałeś np w styczniu 2013 roku, to dochód ten uwzględniasz przy roliczaniu się za 2013 roku, czyli do kwietnia 2014 roku.

  • andrzej 2012-12-20 18:42:54

    Re: Umowa zlecenie. Kiedy nie rozliczać w PIT?

    jestem bezrobotny;pracujena umowe zlecenie w grudniu kiedy mam sie rozliczyc z urzedem skarbowym