W sprawie udzielania pomocy młodym rolnikom ze środków UE...

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie udzielania pomocy młodym rolnikom ze środków UE. Oto treść tego wystąpienia:

Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają liczne wnioski od osób, którym odmówiono przyznania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. 2007 r. Nr 200, poz. 1443 ze zm.), ze względu na wyczerpanie się zarezerwowanej na ten cel puli środków finansowych.

Warunki przyznania pomocy w ramach wskazanego wyżej programu reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. 2007 r. Nr 200, poz. 1443 ze zm.). Z dniem 14 lutego 2008 r. został znowelizowany § 2 ust. 3 przedmiotowego rozporządzenia w ten sposób, iz osoba fizyczna, która wystąpiła o przyznanie pomocy w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem i której nie przyznano tej pomocy, przy czym nie zaistniał żaden inny z przypadków określonych w ust. 2 (dot. uznania działalności rolniczej osoby fizycznej), może ponownie wystąpić z wnioskiem o przyznanie pomocy.

Porady prawne

W obecnym stanie prawny można zatem ponownie wystąpić o przyznanie pomocy w ramach wskazanego programu m. in. w przypadku wyczerpania puli środków finansowych zarezerwowanych w programie jedynie w sytuacji, gdy nie rozpoczęło się i nie prowadziło działalności rolniczej. Wyjątek w tym względzie statuuje jedynie przepis § 7 rozporządzenia, który dopuszcza przyznanie pomocy osobie, która przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym nabytym w drodze spadku lub darowizny po spełnieniu określonych dodatkowych wymagań.

Skorzystania zatem z możliwości ponownego wystąpienia z wnioskiem umożliwiono jedynie ograniczonej grupie osób, której pomocy nie przyznano z powodu wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel.

Problem, który dostrzegł Rzecznik Praw Obywatelskich na tle powyższej regulacji, jest okoliczność, iż zdecydowana większość osób ubiegających się o przyznanie pomocy, należy do kategorii wyłączonej przez rozporządzenie z możliwości ponownego wystąpienia z wnioskiem.

Spowodowane jest to faktem, iż osoby te rozpoczęły już działalność rolniczą, a ze względu na upływ czasu przez które prowadzą działalność rolniczą, w roku następnym nie mogą ubiegać się ponownie o przyznanie tej pomocyr gdyż uniemożliwia im to norma prawna wyinterpretowana z brzmienia § 2 ust. 3 w związku z § 2 ust. 2 rozporządzenia.

W ocenie Rzecznika wyłączenie takie dyskryminuje młodych rolników, którzy złożyli prawidłowo wypełniony wniosek, a nie otrzymali pomocy z powodu wyczerpania puli środków przeznaczonych w danym roku na realizację programu. Właściwym byłoby w tym względzie rozszerzenie możliwości ponownego złożenia wniosków na wszystkie osoby, którym odmówiono z tego powodu przyznaniania pomocy. Zdaniem Rzecznika, jeśli środków przeznaczonych na program nie starcza dla wszystkich wnioskujących powinno się rozważyć zmianę kryteriów ich przyznawania, a w przypadku pozostawienia dotychczasowych należałoby rozważyć czy nie właściwszym sposobem przyznawania pomocy byłby system losowego jej rozdzielania na podstawie złożonych w danym okresie wniosków. Eliminowało by to element wpływu dużej ilości wniosków w krótkim okresie, który zawsze powoduje trudności organizacyjne, a także system taki zabezpieczyłby również sprawiedliwy wybór benficjentów środków pomocowych.

Mając powyższe argumenty na uwadze, na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (t. j. Dz. U. 2001 r. Nr 14, poz. 147) zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o przedstawienie stanowiska w powyższej sprawie.

Źródło: www.rpo.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika