Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zaległy urlop wykorzystasz do końca lipca

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Zobacz jakie zmiany szykuje rząd dla pracowników i firm.

Rada Ministrów przyjęła tzw. drugi pakiet deregulacyjny. – Są to rozwiązania, które przyniosą kolejne ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej – informuje resort gospodarki, który je przygotował. Przypominamy, że pierwsza ustawa deregulacyjna zacznie obowiązywać już w lipcu tego roku. Od tego czasu zamiast zaświadczeń będzie można składać w urzędach własnoręcznie spisane oświadczenia. Jakie ułatwienia przyniesie druga deregulacja?

Więcej czasu na zaplanowanie urlopu

Zaległy urlop wypoczynkowy trzeba teraz odebrać do końca marca roku następnego. Zgodnie z propozycją resortu gospodarki będzie na to o cztery miesiące więcej czasu, a zaległe wolne weźmiemy do 31 lipca. Taka zmiana miałaby obowiązywać już od przyszłego roku. – W trakcie prac nad projektem założeń do ustawy deregulacyjnej-bis wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na wagę tej zmiany – przypomina Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP.

Jak uzasadniono odświeżenie przepisów? – Udzielenie wszystkim pracownikom zaległych urlopów do 31 marca następnego roku często dezorganizuje pracę i naraża pracodawcę na szkody – twierdzi resort gospodarki. Nieudzielenie przez firmę zaległego urlopu jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za co grozi kara grzywny.

- Również z punktu widzenia pracownika korzystniejsze jest wydłużenie terminu na wykorzystanie urlopu za poprzedni rok, ponieważ umożliwia to zorganizowanie wypoczynku w okresie wiosennym i letnim – pisze o swoim pomyśle ministerstwo.

Druk RMUA dostaniesz tylko raz w roku

Chyba, że zażądamy, by firma wydawała taki formularz częściej. Teraz pracodawca ma obowiązek przekazywania takiej informacji co miesiąc. Autorzy zmian tłumaczą, że jest to szczególnie dotkliwe dla średnich i dużych przedsiębiorstw. – Chodzi zwłaszcza o znaczne koszty związane z przygotowaniem i drukiem formularzy – wyjaśnia ministerstwo i dodaje, że pierwszy roczny druk RMUA pracownicy mieliby dostać za rok 2012.

Podczas prac nad zmianami krytyczne głosy do takiego pomysłu zgłaszały związki (OPZZ czy NSZZ Solidarność), a nawet reprezentująca przedsiębiorców PKPP Lewiatan.

Organizacja zauważa, że druk ZUS RMUA służy do potwierdzania ubezpieczonemu uprawnień do świadczeń z tytułu opieki zdrowotnej, zaś ZUS zaprzestał wydawania legitymacji ubezpieczeniowych. – W praktyce ubezpieczonemu, któremu skończyły się wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej pozostaje druk ZUS RMUA, a w wypadku choroby ubezpieczony nie powinien czekać co najmniej miesiąc na wystawienie tego druku, aby mógł skorzystać z opieki zdrowotnej, zwłaszcza jeżeli pomoc lekarska jest wymagana bezzwłocznie – twierdzi PKPP Lewiatan.

Według ministerstwa takie obawy są bezzasadne, ponieważ każdy będzie mógł wystąpić sam o częstsze wydanie druku. – Dodatkowo, jeżeli pacjent nie posiada aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń, może taki dokument przedstawić w innym czasie, jeśli przebywa w szpitalu - nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia lub w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielenia świadczenia – odpiera zarzuty resort gospodarki.

.

Krótsze okresy przechowywania dokumentów

W ministerialnym pakiecie znalazła się również propozycja, by dokumenty ubezpieczeniowe, np. kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych były przechowywane przez firmę przez 5 lat. Teraz wspomniane dokumenty przedsiębiorca musi przechowywać przez 10 lat od złożenia w ZUS.

Jednocześnie resort proponuje skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS. – Dzięki tej propozycji przedsiębiorcy i inni płatnicy będą mogli w krótszym okresie otrzymać zwrot nadpłaconych składek – wyjaśnia ministerstwo.

Co jeszcze przyniesie ustawa deregulacyjna?

Oprócz wspomnianych propozycji dokument zawiera kilka innych zmian, o których warto wspomnieć. Oto one:

1. Umożliwienie reprezentatywnym organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych (zwiększy to stabilność prawną firm, związaną z rodzajem wykonywanej działalności gospodarczej. Istotne dla konkretnych branż kwestie będą rozstrzygane w sposób jednolity).

2. Wydłużenie terminu na składanie deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 stycznia do 31 stycznia danego roku (ułatwi to przedsiębiorcom należyte wywiązanie się z tego obowiązku, także w przypadku wystąpienia sytuacji od niego niezależnych).

3. Zniesienie obowiązku uzyskiwania opinii rzeczoznawcy w kwestii spełniania przepisów BHP przez projekty budowlane (uzyskanie opinii rzeczoznawcy będzie fakultatywne). Utrzymany zostanie natomiast obowiązek zapewnienia przez pracodawcę zgodności budowy lub przebudowy obiektu z zasadami BHP.

4. Umożliwienie przesyłania niektórych dokumentów w postaci elektronicznej (członek OFE będzie mógł przesłać drogą elektroniczną informację do funduszu o zmianie stosunków majątkowych między małżonkami).

Założenia do projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców trafia teraz pod obrady Sejmu. Ministerstwo Gospodarki chce, by większość z zaproponowanych przepisów zaczęło obowiązywać już od 1 stycznia 2012 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Zaległy urlop wykorzystasz do końca lipca

 • kubuś 2011-06-10 12:37:08

  Re: Zaległy urlop wykorzystasz do końca lipca

  toc to tylko dałny mogli wymyslec urlop jest pracownika i to on decyduje o nim !!!!

 • JAREK 2011-06-10 11:06:02

  Re: Zaległy urlop wykorzystasz do końca lipca

  rząd to niech sie weżmnie za rządzenie krajem a nie za urlopy ludzi POLSKA TO NIE BIAŁORUŚ!!!!! bo te zmiany to robią dla swych kolesi a nie z troski o ludzi!!!!!

 • Halisia 2011-06-09 13:29:39

  Re: Zaległy urlop wykorzystasz do końca lipca

  hmmm mój pracodawca, duża korporacja, w ogóle nie wydaje RMUA...


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:Wakacje 2017 - First minute


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane