Do dziś wybierasz: pensja czy emerytura
Po 1 października ZUS rozpocznie zawieszanie emerytur. Co zrobić, by zachować świadczenie?
Pracownicy pobierający emeryturę mają ostatni dzień na dostarczenie do ZUS dokumentów, które potwierdzają rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli tego nie zrobią, od października nie dostaną świadczenia.
Nie dotyczy to jednak wszystkich osób, a jedynie tych, które od 2009 roku przeszły na emeryturę bez rezygnowania z pracy i nadal pozostają na tym samym stanowisku. Aby zachować i etat i świadczenie, muszą się dzisiaj zwolnić choćby na jeden dzień.
Problem mogą mieć ci, którzy mają dłuższy okres wypowiedzenia, a pracodawca nie pójdzie im na rękę i nie rozwiąże stosunku pracy za porozumieniem stron. Tym, którym się uda dzisiaj zwolnić, powinni zanieść do ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy potwierdzające rozwiązanie umowy. Dokumenty można też przesłać listem poleconym. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że jeśli przesyłka nie dotrze na czas, to wypłata świadczenia może się opóźnić. Emerytura zostanie jednak wypłacona za październik w całości.
Z dniem 1 października ZUS wstrzyma wypłatę:- emerytur wcześniejszych, przyznanych przed dniem 1 stycznia 2011 r., osobom, które nie rozwiązały stosunku
pracy, zawartego przed nabyciem prawa do tych emerytur;
- emerytur powszechnych, przyznanych przed dniem 1 stycznia 2011 r., osobom, które nie rozwiązały stosunku
pracy, zawartego przed nabyciem prawa do tych emerytur, a wcześniej nie były uprawnione do emerytur
przyznanych – na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS – z innego tytułu;
- emerytur powszechnych, przyznanych przed dniem 1 stycznia 2011 r. osobom, które przed nabyciem prawa
do tych emerytur były uprawnione do emerytur wcześniejszych, ale nie rozwiązały stosunku pracy zawartego
przed przyznaniem emerytury wcześniejszej;
- emerytur, przyznanych przed dniem 1 stycznia 2011 r., osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy, zawartego
przed nabyciem prawa do tych emerytur, a przed uzyskaniem tych emerytur pobierały emerytury pomostowe
lub nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Co z emerytem, który się nie zwolni?
Jego świadczenie zostanie wstrzymane niezależnie od tego, ile zarabia. Będzie przywrócone wtedy, gdy senior zakończy karierę zawodową. Niestety – nawet mimo kilku dodatkowych lat pracy – w takiej samej wysokości jak przed zawieszeniem.
Tutaj z pomocą przychodzą nowe przepisy, które wchodzą w życie 1 października. Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2011 r. Nr 168 poz. 1001).
Zgodnie z nowym prawem emeryt dostanie szansę ponownego przeliczenia świadczenia. Będą mogli starać się o to zarówno emeryci urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku, urodzeni po 31 grudnia 1948 roku oraz pobierający tzw. emeryturę mieszaną.
Na przeliczeniu na pewno nie stracisz
Wspomniane grupy osób dostaną możliwość podwyższenia świadczeń pod warunkiem, że będą kontynuować pracę przez 18 miesięcy, licząc od 1 października tego roku. Dopiero po tym czasie mogą się zwolnić i liczyć na dodatkowe pieniądze. Jeśli odejdą z pracy choćby dzień wcześniej, to nie skorzystają z nowych przepisów.
W nowelizacji znalazły się również trzy zasady, które będą dotyczyć wszystkich składających wnioski o przeliczenie. Po pierwsze ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie mogło nastąpić dopiero po ustaniu ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, czyli wtedy, gdy nie będziemy już pracować. Po drugie przeliczenie na podstawie wspomnianej ustawy będzie mogło nastąpić tylko jeden raz.
Ostatnia zasada ma zabezpieczyć portfele tych osób, w przypadku których po ponownym ustaleniu świadczenia okaże się, że wysokość emerytury jest niższa niż przed przeliczeniem. Nowela zapewnia im w takiej sytuacji, że świadczenie będzie wypłacane w wysokości dotychczasowej, a nie niższej.
Przeliczenie świadczenia nie odbędzie się automatycznie. Po zakończeniu kariery zawodowej emeryt będzie musiał wystąpić z wnioskiem do ZUS.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?