Wypłata świadczenia emerytalnego na rzecz innej osoby niż uprawniony

Pytanie:

Czy możliwa jest wypłata świadczenia emerytalnego na rzecz innej osoby niż uprawniony?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy przewidują tylko dwa przypadki wypłacenia świadczenia emerytalnego na rzecz innej osoby niż uprawniony do emerytury a więc wypłata na rzecz opiekuna lub kuratora. Mianowicie możliwe jest wypłacenie emerytury (poprzez pocztę lub na rachunek bankowy) tylko osobie sprawującej opiekę prawną nad emerytem – art. 130 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przez opiekę prawną należy rozumieć opiekę ustanowioną na mocy odpowiednich przepisów prawa. Nie chodzi tu o opiekę sprawowaną faktycznie bez podstawy prawnej. Kwestię tę precyzują przepisy rozporządzenia. Zgodnie z § 43 ust. 1 rozporządzenia Jeżeli dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty ustanowiono opiekuna lub kuratora, emeryturę lub rentę wypłaca się do rąk tego opiekuna lub kuratora.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 27.1.2005

    Od 16 września 2004 r. rzadsze podwyżki dla emerytów i rencistów

    Od 16 września 2004 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Ma ona duże znaczenia dla wszystkich tych, którzy już pobierają emerytury i renty. Nie będzie już corocznej waloryzacji. (...)

  • 21.1.2005

    Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu

    Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje podmiotu, które podlegają obowiązkowemu i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. (...)

  • 26.3.2014

    System emerytalny przed OFE

    Wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 roku reforma emerytalna oparta o rozwiązanie III-filarowe, całkowicie zmieniła ówczesny system emerytalny. System działający w Polsce do 1 stycznia 1999 roku (...)

  • 28.1.2018

    Odliczenie wpłat na IKZE w PIT

    Osoby, które w roku podatkowym 2017 dokonywały wpłat na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), mogą odliczać poniesione przez siebie wydatki od uzyskanego dochodu.

  • 28.4.2006

    Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

    W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono (...)