Do każdej sprawy trzeba dołączyć osobny odpis z KRS

Wojewódzki Sąd Administracyjny wezwał stronę (spółkę z o.o.) do uzupełnienia braków formalnych skargi przez dołączenie odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Strona poinformowała Sąd, że taki odpis znajduje się w aktach innej sprawy (w tym samym sądzie). WSA uznał, że braki nie zostały uzupełnione i skargę odrzucił. Spółka wniosła skargę kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny skargę tę oddalił, orzekając przy tym, iż

Nie wypełnia dyspozycji art. 29 P.p.s.a. złożenie odpisu KRS, wykazującego umocowanie organu do działania w imieniu spółki, w innej sprawie tego podmiotu, zaś w pozostałych sprawach jedynie poinformowanie Sądu, że takowy odpis znajduje się w jego posiadaniu. W unormowaniu tym jest mowa o wykazaniu umocowania "w postępowaniu", przez co należy rozumieć postępowanie dotyczące konkretnej skargi (nią zainicjowane), a więc konieczne jest wykazanie tegoż umocowania w każdym indywidualnym procesie (poprzez złożenie stosownego dokumentu).

Porady prawne

Zgodnie z przywołanym przepisem, przedstawiciel ustawowy lub organ albo osoby, o których mowa w art. 28 P.p.s.a., mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu.

NSA zajmował się już podobnym problemem, ale dotyczącym dokumentu pełnomocnictwa. Orzekł wtedy, że złożenie pełnomocnictwa do akt innej sprawy sądowej tej samej strony nie czyni zadość wymaganiom przewidzianym w tych przepisach. Strona zobowiązana jest uzupełnić braki formalne pisma i złożyć pełnomocnictwo (względnie jego odpis) w każdej indywidualnej sprawie (wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2005 r., sygn. akt I GSK 89/05). W niniejszej sprawie NSA zastosował analogiczne rozwiązanie w odniesieniu do odpisu z KRS.

NSA wykluczył przy tym zastosowanie w przedmiotowej sytuacji art. 47 § 1 P.p.s.a., który dotyczy dołączania odpisów pisma i załączników do niego. Otóż w razie wnoszenia jednego pisma łącznie w kilku sprawach to sąd powinien sporządzić dodatkowe odpisy pisma do pozostałych spraw we własnym zakresie. Tu jednak nie chodziło o dołączenie odpisu składanego pisma procesowego, lecz o wykazanie umocowania do działania w imieniu strony skarżącej w indywidualnej sprawie sądowoadministracyjnej.

Już niejako na marginesie NSA zaznaczył, że podzielenie stanowiska spółki prowadziłoby do sytuacji patologicznych, takich jak ignorowanie przez stronę poleceń Sądu odnośnie do uzupełniania braków formalnych skargi

Postanowienie NSA z dnia 24 września 2009 roku, sygn. akt II FSK 1586/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika