Twierdzenia wniosku trzeba poprzeć dokumentami


Wnosząc skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego strona wystąpiła z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. WSA odmówił, a wyrokiem skargę oddalił. Strona wniosła skargę kasacyjną, a nadto kolejny wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA ów wniosek oddalił, stwierdzający przy tym, że


Twierdzenia podnoszone we wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji powinny bezwzględnie zostać poparte dokumentami źródłowymi. Konieczność uwzględnienia w postępowaniu sądowoadministracyjnym całości akt sprawy nie oznacza, że Sąd w odniesieniu do wniosku miałby się domyślać jakie dowody chciałaby przedstawić wnioskodawca, aby wykazać spełnienie przesłanek z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Porady prawne

NSA uznał, że wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji nie został wystarczająco uzasadniony z punktu widzenia art. 61 § 3 p.p.s.a. Wnioskodawca nie przedstawił bowiem dokładnie i precyzyjne, w jaki sposób wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudne do odwrócenia skutki. Co prawda wniosek zawierał uzasadnienie, ale sprowadzało się ono do ogólnikowych twierdzeń o negatywnych skutkach wykonania decyzji dla zdrowia wnioskodawcy. Rzecz w tym, że wnioskodawca w żaden sposób tego ujemnego wpływu uprawdopodobnił. Twierdzenia wnioskodawcy muszą koniecznie zostać poparte dokumentami źródłowymi, w tym przypadku - zaświadczeniami lekarskimi, wypisami ze szpitali, zaświadczeniami o rehabilitacji itp. Dopiero takie dokumenty mogłyby Sądowi dać pełen obraz sytuacji zdrowotnej wnioskodawcy.


Cytując utrwalony pogląd doktryny, NSA przypomniał, że warunkiem wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności jest wykazanie przez stronę we wniosku okoliczności uzasadniających możliwość wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Uzasadnienie wniosku o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności winno odnosić się do konkretnych zdarzeń (okoliczności) świadczących o tym, że w stosunku do wnioskodawcy wstrzymywanie wykonania zaskarżonego aktu jest uzasadnione (B. Gruszczyński [w:] B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka-Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2009, s. 206).


Postanowienie NSA z dnia 18 marca 2010 roku, sygn. akt II FSK 502/09



Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika