Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


20 Kwietnia 2010

Samo zażywanie narkotyku nie jest karalne

Oskarżony poprosił na ulicy nieznanego mężczyznę o papierosa. Mężczyzna poczęstował go papierosem w postaci "skręta", którego oskarżony niezwłocznie wypalił - mimo iż w trakcie palenia zorientował się, że papieros zawiera susz konopi indyjskich. Następnego dnia oskarżony w towarzystwie innych osób jechał samochodem, z udziałem którego doszło do zdarzenia drogowego. W trakcie wykonywania czynności służbowych policjanci pobrali od wszystkich osób próbki krwi. W przypadku oskarżonego wykryto w tej krwi obecność przetworów konopi indyjskich. To doprowadziło do postawienia oskarżonemu zarzutu posiadania środka odurzającego, a następnie do skazania go. Wyrok nie został zaskarżony i się uprawomocnił, ale kasację od niego wywiódł Prokurator Generalny. Sąd Najwyższy przy rozponaniu sprawy stwierdził zaś, że

Poza obszarem penalizacji nadal pozostaje proces zażywania środka odurzającego lub substancji psychotropowej, który zawsze wiąże się z jakąś formą "posiadania", "dysponowania", "dzierżenia", czy po prostu "trzymania" takiego środka. Wszystkie te formy dysponowania środkiem odurzającym w omawianej sytuacji nie mogą być uznane za jego "posiadanie" w rozumieniu art. 62 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Nie budziło wątpliwości, że oskarżony "posiadał" środek odurzający wyłącznie w czasie jego zażywania. Problem sprowadzał się właśnie do właściwej interpretacji znamienia "posiadania" zawartego w art. 62 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa ta nie zakazuje samego zażywania narkotyków przez sprawcę. Karalne jest posiadanie środka narkotycznego w chwili stwierdzenia tego czynu. SN podkreślił, że takie posiadanie jednak powinno nosić cechy pewnej trwałości od momentu wejścia przez sprawcę w posiadanie środka odurzającego do momentu ujawnienia tego faktu przez organy ścigania. Nie można przecież użyć środka odurzającego bez wcześniejszego wejścia w jego "posiadanie", czyli bez "trzymania go". Wszystkie dysponowania środkiem odurzającym bezpośrednio przez jego użyciem nie mogą być uznane za jego "posiadanie" w rozumieniu art. 62 w/w ustawy. A zatem w przypadku użycia w całości środka odurzającego karanie takiej osoby za wcześniejsze jego posiadanie byłoby wyrazem złamania podstawowych reguł procesu karnego, w szczególności zasady nullum crimen sine lege (nie można karać za coś, co nie jest przestępstwem).

W przedmiotowej sprawie oskarżony nie został ujęty w czasie dysponowania środkiem odurzającym. Stwierdzono jedynie, że był pod jego wpływem. Do jego skazania doszło w wyniku niedopuszczalnej wykładni rozszerzającej przepisu art. 62 ust. 1 ustawy z dn. 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wbrew intencjom ustawodawcy. Kierując się zatem przedstawionymi powyżej względami Sąd Najwyższy uniewinnił oskarżonego.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2010 roku, sygn. akt V KK 363/09

 • Podziel się:

 

Komentarze: Samo zażywanie narkotyku nie jest karalne

 • Maciek 2018-01-09 17:28:38

  Re: Samo zażywanie narkotyku nie jest karalne

  miastowciaga@gmail.com Witam, Po wykonaniu badań wykryto mała zwartość kwasu po spożyciu marihuany. Otrzymałem akt oskarżenia z wyzywaniem do złożenia wnioskowy dowodowych. w bliżej nie określonym czasie nie później niz 2014r w bliżej nie określonym miejscu na terenie powiatu X posiadał wbrew przepisów ustawy środki odurzające w postaci suszu konopi w ilości pozwalającej na odurzenie jednej osoby. wcześniej po wynikach przyznałem ze z pożywałem sam i nie pamiętam skad miałem. teraz dostałem własnie akt oskarżenia. co powinienem teraz zrobić ? jedyny dowód to badania plus moje wyjaśnienie. czy składać wniosek o umorzenie??

 • Iwo 2017-05-01 17:41:17

  Re: Samo zażywanie narkotyku nie jest karalne

  Drogi Jerzy! Jestem pewien że został by on wtedy ukarany za (zapewne nieumyślne, ponieważ po marihuanie nie zyskuje się specjalnej ochoty do mordowania;)) zabójstwo, ale sam fakt zażywania powinien pozostać niekaralny. Jeżeli już komuś miało by zaszkodzić, to tylko i wyłącznie zażywającemu(a w przypadku marihuany o wiele mniej niż tak powszechnie stosowany ( i legalny!) alkohol;))

 • kiniiiiiaa 2013-04-17 12:07:37

  Re: Samo zażywanie narkotyku nie jest karalne

  ja mam takie pytanie gdy chlopak pod wpływem środków odurzajacych tzn ekstazy,metamfetaminy i amfetaminy sam idzie na policje i składa fałszywe zeznania gdzie policja reaguje na to.nastepnie umieszczja go w zakladzie psychiatrycznym na okres 6dni (jest maloletni tzn 17lat )jak kara mu grozi?

 • Kuba 2010-09-19 23:43:28

  Re: Samo zażywanie narkotyku nie jest karalne

  słownik proszę w rękę ..

 • jerzydomator57 2010-05-11 12:56:44

  Re: Samo zażywanie narkotyku nie jest karalne

  Nie sprawiedliwe a jak by zabił pare osub naprzykład na przestanlo PKS to co tesz by mu nic nie było bo ktos poczenstował go papierosem a może i by mugł zabic w domu domownika i tesz Nic bo by postawili ten artykuł Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2010 roku, sygn. akt V KK 363/09


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane