Prawo karne: Przestępstwo - Artykuły

Jak nie dać się oszukać przy rezerwacji noclegu i zakupach online?

26.8.2024

Planując wyjazd, istnieje ryzyko natknięcia się na oszustwa, jak np. fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty, nieprawdziwe oferty wyjazdowe czy fałszywe informacje o miejscu. Zakupy online, również te związane z urlopami, mogą być pułapką. Warto zachować ostrożność, (...)

Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować

31.7.2024

W jaki sposób opiekunowie mogą uchronić swoje pociechy przed negatywnymi konsekwencjami kontaktu dzieci ze szkodliwymi treściami w Internecie? Co zrobić, gdy dziecko może być sprawcą cyberprzemocy?

Jak chronić swoje dobra osobiste?

3.6.2024

Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Gdy nasze dobra osobiste są naruszane przez czyjeś działanie, możemy szukać ochrony  na gruncie prawa cywilnego a także (...)

Co jeśli Policja nie chce ścigać przestępstwa?

11.1.2024

Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa, jeśli uzyska wiarygodną wiadomość o jego popełnieniu. Niektóre z przestępstw są ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a niektóre tylko jeśli wystąpi on z oskarżeniem przeciw sprawcy. Jeśli np. Jan Kowalski będzie publicznie (...)

Vishing - oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych

17.10.2023

Najpopularniejszą formą oszustwa jest phishing. Może on przybierać różne formy. Jedną z nich jest vishing (voice phishing), czyli oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych. Przestępcy podszywają się pod przedstawicieli banku lub innej firmy, policję, a nawet rodzinę (...)

Jak zgłosić przestępstwo?

21.9.2023

Jesteś świadkiem albo ofiarą przestępstwa? Ktoś ukradł ci samochód albo rower? A może ktoś cię oszukał? Zgłoś takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić.

Reforma Kodeksu karnego od października

13.9.2023

1 października br. wchodzi w życie przełomowa reforma Kodeksu karnego, którą opracował resort sprawiedliwości pod kierunkiem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. Nowe przepisy zaostrzają sankcje dla sprawców najcięższych przestępstw, wprowadzają (...)

Jak zgłosić przestępstwo?

13.8.2023

Jeśli dana osoba jest świadkiem albo ofiarą przestępstwa, np. ktoś ukradł jej samochód albo rower ktoś ją oszukał, to może ona zgłosić takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak nie dać się cyberprzemocy?

31.1.2023

Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem?

Blokowanie skradzionych telefonów komórkowych

5.12.2022

Dowiedz się, jak zablokować numer IMEI skradzionego telefonu komórkowego, jak odblokować numer IMEI odnalezionego telefonu komórkowego i jak zminimalizować ryzyko kupna kradzionego telefonu?

Jak bronić się przed znęcaniem się?

22.10.2022

Znęcanie się stanowi przestępstwo. Każdy ma prawo do życia w wolności od strachu, poniżenia, wymuszeń. Nie należy ignorować stodowania przemocy psychicznej, aby takie milczenie nie zostało odebrane jako przyzwolenie oraz aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli.

Jak nie dać sobie ukraść pieniędzy z konta?

9.6.2021

UOKiK otrzymuje skargi od konsumentów, którzy w wyniku oszustwa stracili pieniądze z konta. Urząd przypomniał, że bank powinien w ciągu jednego dnia roboczego oddać konsumentowi utracone w wyniku oszustwa środki, a następnie wyjaśnić kto odpowiada za incydent lub zgłosić (...)

Oferty-pułapki w sieci

22.3.2021

Drugi laptop za darmo, wakacje życia na Zanzibarze, 6 tys. dolarów zarobku dziennie? Uważaj, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe. Zanim podasz swoje dane i zapłacisz, dokładnie sprawdź sprzedawcę i warunki umowy. 

Uwaga na oszustów żerujących na koronawirusie

23.5.2020

W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny radzi, jak chronić się przed (...)

ABC kwarantanny

27.4.2020

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! Kwarantanna to odosobnienie osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki

9.12.2019

Jesteś członkiem zarządu spółki handlowej? Pracujesz w takiej spółce? Powinieneś wiedzieć, za co odpowiadają członkowie zarządu. Członek zarządu spółki handlowej, prócz odpowiedzialności względem spółki oraz zgromadzenia wspólników, ponosi (...)

Nie daj się zarazić wirusem

5.8.2019

Wszyscy, tylko nie ja. Pewnie nie raz powtarzaliście sobie, że nie jesteście łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Nie łudźcie się, Wy także możecie być celem ataku. Jak tego uniknąć? Przeczytajcie poniższe wskazówki.

Fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

19.5.2019

W komunikacie Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzeżono przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich (...)

Sankcje za wypalanie traw

10.4.2019

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka. Wypalanie traw grozi np. utratą dopłat i karami.

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

20.9.2018

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Stalking, określany jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w niektórych przypadkach nawet (...)

Jak może bronić się ofiara przemocy?

28.2.2018

Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? Przede wszystkim należy pamiętać, iż przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo, (...)

Oszustwo nigeryjskie

19.9.2017

Czy znaleźliście na swojej skrzynce pocztowej informację z prośbą o pomoc w odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy, zaproszenie do pomocy w inwestowaniu pieniędzy czy o spadku otrzymanym po nieznanym krewnym? Jeśli tak, to mieliście okazje spotkać się z coraz powszechniejszym (...)

Niebezpieczna marihuana. Palisz? Nie jedź.

26.8.2017

Czy wiesz, że marihuana może być wykryta w Twoim organizmie jeszcze miesiąc po jej użyciu? Czy odważysz się prowadzić samochód po zapaleniu skręta? Co może Ci grozić?

Czym jest sprawstwo kierownicze? Rodzaje sprawstwa.

15.7.2017

Np. znachorowi, który doprowadził do śmierci półrocznego dziecka, prokuratura zarzuca sprawstwo kierownicze w nieumyślnym doprowadzeniu do śmierci. Czy jednak w tym przypadku rzeczywiście można mówić o sprawstwie kierowniczym?

Nakaz rozbiórki a kara grzywny

17.1.2017

Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez (...)

Uprawnienia pokrzywdzonego przestępstwem

26.9.2016

Pokrzywdzonym jest osoba, która ucierpiała w wyniku przestępstwa, tzn. gdy przestępstwo naruszyło jej dobro prawne albo mu zagrażało. Dobrem prawnym, o którym mowa może być jakiekolwiek dobro, które jest chronione przez prawo, np. zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, dobre (...)

Kodeks karny 2014 - duże zmiany już niebawem?

15.2.2014

W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywany jest projekt obszernej nowelizacji Kodeksu Karnego. Ważne zmiany czekają przede wszystkim część ogólną w zakresie zasad odpowiedzialności karnej, form popełniania przestępstwa, okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną, kar (...)

Handel ludźmi - w okresie wakacyjnym należy szczególnie uważać

12.7.2013

Zwykle zaczyna się bardzo niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki, nowa przygoda. Potencjalny pracodawca wydaje się być przemiłym człowiekiem, który nie pragnie niczego innego, jak tylko dać nam szansę na spełnienie marzeń. Niestety, w dzisiejszych (...)

Kiedy potrzebny jest wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa?

13.5.2013

Niektóre przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego. Są to tzw. przestępstwa wnioskowe. Wniosek o ściganie należy złożyć do organu ścigania. Po złożeniu wniosku postępowanie toczy się tak samo, jak w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego (a zatem potrzebne (...)

Prawomocne orzeczenie sądu karnego a później ujawnione czyny

15.4.2013

Pytanie o zakres powagi rzeczy osądzonej w ewentualnym kolejnym postępowaniu karnym powstaje w każdej sytuacji, w której sąd, któremu przychodzi następnie orzekać w przedmiocie odpowiedzialności karnej za zachowania nie objęte uprzednim prawomocnym skazaniem stwierdzi, iż zachowania będące (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika