Oszustwo nigeryjskie

Na czym polega oszustwo nigeryjskie?

Czy znaleźliście na swojej skrzynce pocztowej informację z prośbą o pomoc w odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy, zaproszenie do pomocy w inwestowaniu pieniędzy czy o spadku otrzymanym po nieznanym krewnym? Jeśli tak, to mieliście okazje spotkać się z coraz powszechniejszym rodzajem przestępstwa - tzw. oszustwem nigeryjskim (znanym tez jako „nigeryjski szwindel" lub „przestępstwo 419").

Przestępstwo polega na wysyłaniu drogą elektroniczną wiadomości, która najczęściej jest napisana w języku angielskim, w celu wciągnięcia odbiorcy w grę psychologiczną. Jej fabuła - oparta na fikcyjnym transferze dużej kwoty pieniężnej z jednego z krajów afrykańskich (choć coraz częściej w grę wchodzą także inne państwa, np. Wielka Brytania czy Hiszpania) - ma na celu wyłudzenie pieniędzy.

Z jakimi rodzajami tego typu oszustw można się spotkać?

Wyróżnia się kilka rodzajów oszustw nigeryjskich:

 • Na uchodźcę politycznego". W tym przypadku skontaktuje się z nami dziedzic ogromnej fortuny lub syn jednego z obalonych przywódców. Będzie prosił o wsparcie finansowe konieczne do założenia firmy czy przekupienia urzędników itp. Oferowane przez niego sumy często będą sięgać nawet 30 mln dolarów, przy czym osoba decydująca się na pomoc w załatwieniu spraw „uchodźcy" może liczyć na połowę tej kwoty. W rzeczywistości wpłacane pieniądze trafiają na konta oszustów.
 • Na inwestora". Tutaj oszust szuka chętnych do pomocy w zainwestowaniu ogromnego majątku swojego przyjaciela, ojca itp., którzy z różnych przyczyn nie mogą tego zrobić sami. Dalszy przebieg działań jest analogiczny jak w poprzednim modelu.
 • Na wygraną na loterii". Często może się zdarzyć, że otrzymamy wiadomość o wygranej dużej sumy pieniędzy na jednej z zagranicznych loterii (najczęściej odbywającej się w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Włoszech). Kwota wygranej jest jednak dużo niższa niż w klasycznym oszustwie nigeryjskim, tak żeby bardziej odpowiadała realnym wygranym na loteriach. Standardowo już konieczne będzie wniesienie stosownych opłat, np. za wystawienie dokumentów, za pomoc prawnika, opłacenie podatku itp.


 • Na konto w banku". W tym przypadku oszust podszywa się pod pracownika banku, który informuje, że jeden z klientów zmarł pozostawiając ogromną kwotę na rachunku nie wskazując jednak spadkobierców. Otrzymamy też dokumenty potwierdzające wysokość zgromadzonych środków, a jedyne co, to musimy opłacić koszty bankowe, pomoc prawną itp. Oszuści, w celu uwiarygodnienia historii, często podawać będą nazwiska prawdziwych dyrektorów banków, jednak już telefony czy adresy mailowe do tych placówek będą różnić się od tych rzeczywistych.
 • Na spadek". Potencjalna ofiara otrzymuje wiadomość, że jest jedynym spadkobiercą po dalekim „krewnym". Aby przejąć pieniądze pozostawione w spadku należy tradycyjnie dopełnić kilku formalności. Charakterystyczną cechą tego rodzaju oszustwa jest wyższy poziom j. angielskiego niż w pozostałych przypadkach.
 • Na aukcję internetową". Coraz powszechniejszym zjawiskiem jest nawiązywanie kontaktów z osobami wystawiającymi towary na portalach aukcyjnych. Oszustowi tak bardzo zależy na szybkim zakończeniu transakcji, że oferuje za to sumę nawet dwukrotnie wyższą od tej, jakiej żąda sprzedający. W wiadomości potwierdzającej dokonanie wpłaty często pojawia się prośba o szybkie wysłanie rzeczy, która jako prezent musi dojść na czas do celu. Oszust zwykle grozi konsekwencjami finansowymi za zerwanie umowy lub zawiadomieniem odpowiednich organów ścigania w przypadku nie wysłania towaru we wskazanym czasie. W rzeczywistości żadna opłata za wysłany towar nie trafia na nasze konto.

 

Ofiarami oszustów mogą padać także firmy. Mogą one otrzymać bardzo korzystne oferty współpracy, najczęściej duże zamówienia handlowe od dopiero co poznanego kontrahenta. Tradycyjnie firma musi dokonać transferu dużej sumy pieniędzy lub przesłać określoną partię towaru.

Czy to oszustwo jest ścigane?

Przestępstwo nigeryjskie jest ścigane przez polskie prawo. Jest to klasyczne oszustwo, o którym mowa w art. 286 Kodeksu karnego: „Kto - w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania swojego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat". Niestety, skuteczność ścigania takich przestępstw jest bardzo niska. Często samo dotarcie do oszustów jest niezwykle trudne, a odzyskanie wyłudzonych pieniędzy praktycznie niemożliwe. Problemy najczęściej pojawiają się już na etapie ustalenia skąd tak naprawdę wysyłane były wiadomości. Jedynym wyjściem jest zachowanie czujności w opisanych sytuacjach. Nie należy pod żadnym pozorem przesyłać swoich danych osobowych, numerów kont bankowych, druków firmowych. Nadal często odnaleźć można grupę osób chętnych na łatwy i szybki zarobek, którzy później padają ofiarami oszustów internetowych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Bozena 2020-02-11 03:59:37

  Beata..mozesz napisac cos więcej na priv.

 • Beata 2019-11-11 19:46:00

  Oszukują na lekarza z Iraku żeby wysłać pieniądze dla córki ,która jest w Niemczech ,w szkole potrzebuje na książki i na przybory szkolne,dopóki tata nie wróci.Nastepnie potrzebował na kartę urlopowa ,która trzeba opłacić w ambasadzie ,dalej na pozwolenie na wyjazd z Iraku ,potem na bilet do domu , potem znów na przetworzenie świadectwa emerytalnego,i tak cały czas coś .Dał nawet e-mail do córki aby przekonać się że to prawda .Wyłudzają pieniądze wciąż coś wymyślając.Jesli nie chcesz posłać już piniedzy,obrażają cię i mówi że znajdzie inna kobietę ,która mu pomoże.Wiec kobiety uważajcie nie dajcie się wciągnąć w ich gierkę.Jeszcze dodam ,że rozkochują ,zdobywają twoje zaufanie ,cały czas będzie pisał ,dzwonił,wysyłał zdjęcia niby córki i jego co jest nieprawdą,to są oszuści,Proszę uważajcie i bądźcie czujne .

 • ted 2019-03-14 17:46:28

  kosciol katolicki jest najlepszym przykladem nigeryjskiego szwindla. Za obietnice raju po smierci zobaczcie ile zyskali

 • Piotrdivine 2017-01-11 17:22:54

  To jak sprzedawanie miejsca w niebie.

 • ZiamaZiamaZiama 2015-01-27 12:02:23

  Pisany koślawą angielszczyzną lub niezrozumiałą polszczyzną bełkot trudno nawet uznać za próbę wyłudzenia czegokolwiek skoro wartość perswazyjna czegoś takiego jest problematyczna. Nazwa "nigerian scam" jest mało zręczna, lepiej używać terminów "afrykański szwindel" bądź "419 scam" (od numeru artykułu nigeryjskiego kodeksu karnego opisującego te praktyki)

 • Farida2013 2015-01-25 16:31:46

  Już czasami mam dosć tych spamów . Pamiętajcie ,że wszystkie podawane numery telefonów tel. kierunkowego to początek 22,23,27 i wiadomo już ,że to oszustwo. Można zawsze sprawdzić oszustwo za pomocą słowa SPAM wstawiajac do pzegladarki. odrazu wyskakuje strona monitująca fałszerzy. Oni są tak nachalni ,że już trudno z nimi walczyć . Co zablokuję adres e-mail pojawia sie nowy. Czesto też pojawiają sie osoby chcące nawiazac przyjaźnie ,znajomości. Szukają sposobu aby uzyskać pozwolenie na opuszczenie kraju . Nikomu nie wierzcie. To najlepsza recepta ; kasować ich wiadomości natychmiast. Nie pracują i mają czas buszowac po internecie.

 • Makumba 2015-01-24 14:20:08

  Z jednej strony istnieje ART 286 KK , a z drugiej strony obywatelu radź sobie sam . - prokuratura jak wyżej olewa sprawę. Mój wniosek; Czy byłaby możliwość wysyłania tych " NIGERYJSKICH Oszustw" e-maili do instytucji ,które by się tym zainteresowały. Korzyść byłaby chociaż taka , że Polacy nie uchodzili by za głupków w Afryce ,Angli ........

 • Janusz Bartkiewic 2014-02-13 17:24:12

  Za 8 ZŁ (SMS + VAT) spodziwałem się czegoś bardziej konkretnego. To co przeczytałem widziałem sam, bez potrzeby wydawania 8 zł. Po za tym, dwukrotnie otrzymałem takie maile i powiadomiłem prokuraturę, która mnie po prostu olała.

 • grazyna 2014-02-08 15:44:41

  witam ja też otrzymuję takie mejle z nigerji i od kilku osób ale myślałam ze to prawda co pisze panienka rose mis jonhson z Afryki jako jest uchoćcem w nigerji ma 22 lata to co czytam to szok.! Grazyna

 • www.ostrzeszow.or 2014-02-06 17:20:57

  często otrzymuję na pocztę internetową tego typu listy, czy prawo w ten obszar nie powinno wkroczyć . Chcą ACTA wprowadzać a z ewidentnymi szwindlami na zwykłych obywatelach nie mogą sobie poradzić

 • Brudas 2013-02-25 10:38:12

  Ja dostałem propozycje odkupienia ode mnie laptopa za bardzo dobrą cene Cała historia skończyła się jak napisałem że najpierw pieniądze wpłyną na moje konto potem wysyłka Nigeryjczyk naciskał kilka dni o wysłąnie a potem sie odczepił Oczywiście uznania w moim banku nie było ani żadnej transakcji sprzedaży

 • jotbel44 2013-02-24 19:19:47

  Ktoś kiedyś powiedział,że pieniądze leżą na ulicy tylko trzeba je umieć znajdować.To prawda tylko,że pieniądze leżące na ulicy wyrzucane są przez tych,którzy wierzą w takie bajeczki.

 • Janusz Mendel 2013-02-24 16:00:34

  W jaki sposób wyłapać tych oszustów. Albo napisać ażeby te pieniądze znalazły się w polskim banku. Do tego nigdy nie dojdzie. Albo im zaoferować , że wygrali 100 mln. w Polsce niech przyjadą.

 • mikroszkop 2013-02-24 14:27:32

  dodajcie jeszcze "na sołdata z iraku" - ja otrzymałem maila w stylu jestem żołnierzem usa stacjonuję w iraku, znalazłem skrzynie z kilkoma mln dolarów i potrzebuję pomocy.... bla bla więcej szczegółów po kontakcie... naiwne ale ktoś inny może się skusić.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika