Cofnięcie wniosku o znęcanie

Pytanie klienta:

""Jest sprawa o znęcanie się nad rodziną. Policja wszczęła dochodzenie. Wniosek złożyła żona. Czy żona może się jeszcze wycofać w trakcie dochodzenia, jeśli mąż się poprawił? Czy policja może w trakcie dochodzenia postawić już zarzut? Czy może to zrobić dopiero prokurator? Do jakiego momentu może wycofać się pokrzywdzony z całej sprawy?""

Odpowiedź prawnika:

W przypadku przestępstwa ściganego na wniosek, wniosek ten może być cofnięty  w postępowaniu przygotowawczym za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu - do rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie. Jeżeli wniosek został cofnięty, ponowne jego złożenie jest niedopuszczalne.

W trakcie dochodzenia  policja przeprowadza różnorakie czynności na podstawie których sporządzany jest ewentualnie akt oskarżenia.  W trakcie dochodzenia ustala się, czy zachodzą wystarczające podstawy do wniesienia aktu oskarżenia lub innego zakończenia postępowania. Dokonywane są czynności,  takie jak przykładowo: przesłuchanie podejrzanego i pokrzywdzonego czy też przeprowadzenie i utrwalenie w protokołach czynności, których nie będzie można powtórzyć. W dochodzeniu nie jest wymagane sporządzenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz wydanie postanowienia o zamknięciu dochodzenia, chyba że podejrzany jest zatrzymany lub tymczasowo aresztowany.

Akt oskarżenia sporządzony przez policję zatwierdzany jest przez prokuratora, który wnosi go  do sądu albo wydaje postanowienie o umorzeniu, o zawieszeniu albo o uzupełnieniu dochodzenia.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.