Ciąg przestępstw a czyn ciągły

Pytanie:

"Przeciwko dłużnikowi trwają dochodzenia w związku z art. 286 par. 1 k.k. (oszustwo), jednakże w wielu różnych prokuraturach właściwych dla miejsca zamieszkania pokrzywdzonych, bo to on jeździł do nich po towar, który wyłudzał - w całej Polsce. Czy to oznacza, że ewentualnie w każdym z tych rejonów ów dłużnik będzie miał sprawę karną tylko z powodu jednego oszustwa, którego tam dokonał i te wszystkie prokuratury (sądy) nie dowiedzą się, ile globalnie oszukał ludzi i na jaką kwotę? Nie będzie można "zsumować" kary?"

Odpowiedź prawnika: Ciąg przestępstw a czyn ciągły

Jeżeli organa ścigania (Prokuratura) ani wymiaru sprawiedliwości (Sąd) nie uzyskają informacji o popełnieniu podobnych przestępstw przez tego samego sprawcę, w podobny sposób na rzecz innych osób, wtedy każdy sąd skarze go za przestępstwo oszustwa niezależnie od innego sądu. Konstrukcję taką w polskim prawie karnym uznać należy za niewłaściwą. Adwokat oskarżonego będzie wtedy wykazywał, że sprawca oszustw działa w granicach czynu ciągłego. Poza tym, gdyby tego nie wykazał może sąd przyjąć ciąg przestępstw, a już na pewno realny zbieg przestępstw i wymierzyć karę łączną.

Wstępnie należy stwierdzić, że możemy mieć tu do czynienia z możliwością zastosowania czynu ciągłego. Art. 12 kodeksu karnego stanowi bowiem, że dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego. W takim przypadku należy stwierdzić, że zachowania w postaci oszustw dokonanych w stosunku poszczególnych ludzi stanowi jeden czyn zabroniony. Zsumowaniu podlegają kwoty, na które sprawca dokonał oszustw. Wszystkie zachowania zatem stanowią jeden czyn. Warunkiem przyjęcia takiej konstrukcji jest stwierdzenie krótkich odstępów czasu pomiędzy dokonanymi przestępstwami. W razie skazania przy przyjęciu art. 12 (czyn ciągły) sprawca nie będzie odpowiadał za poszczególne czyny, lecz za jeden czyn zabroniony, na który składają się liczne zachowania. Jeśli potem wyjdzie na jaw kolejne zachowanie (kolejne oszustwo) obejmujące przyjęty czasookres dokonywania oszustw będzie podlegało takie postępowanie co do tego czynu umorzeniu, z uwagi na powagę rzeczy osądzonej jako już objęte czynem ciągłym. Czasem popełnienia przestępstwa ciągłego (czynu ciągłego) jest okres (odcinek czasu), który zaczyna się w chwili pierwszego działania (zaniechania) przestępnego, a kończy się w chwili zakończenia ostatniego działania (zaniechania) objętego ciągłością.

Jeśli natomiast nie może dojść do stwierdzenia tych krótkich odstępów czasu, wtedy możliwe jest przyjęcie z art. 91 ciągu przestępstw, który to artykuł stanowi, że jeżeli sprawca popełnia w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu, dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę na podstawie przepisu, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje, w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Należy raczej przyjąć, z uwagi na licznie dokonane oszustwa i powtarzanie się sposobu działania, że sprawca działał w granicach czynu ciągłego. Poza tym rolą obrońcy oskarżonego będzie udowodnienie jego niewinności. Jeśli jednak stwierdzi, że dowody są zbyt obciążające, wtedy będzie próbował udowodnić, że poszczególne zachowania (oszustwa) składały się na czyn ciągły.

Zsumowaniu kary mogą podlegać, jeśli sąd nie przyjmie ani czynu ciągłego, ani ciągu przestępstw, lecz zbieg realny, tzn., że sprawca popełnił osobne przestępstwo w stosunku do każdego z pokrzywdzonych. I tak suma kar nigdy nie przekroczy 15 lat pozbawienia wolności w takim przypadku, choćby oszukał i milion osób.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paulina 2016-08-24 22:37:44

    Mała korekta: wspominając art. 91 KK miałam oczywiście na myśli ciąg przestępstw, a nie ich zbieg.

  • Paulina 2016-08-24 22:30:53

    Asiu! Z całym szacunkiem do Twojej wypowiedzi, ale nie wydaje mi się, abyśmy w stosunku do powyższego przykładu mogli wykluczyć czyn ciągły. Art. 12 KK owszem wskazuje na tożsamośc pokrzywdzone, ale tylko, jeśli przedmiotem zamachu jest DOBRO OSOBISTE, pod którym kryje się m.in życie, zdrowie, wolność, cześć (bardziej rozwinięty katalog - art. 23 KC), ale z całą pewnością nie mienie, a zatem nie musimy analizować na kim dokładnie sprawca dopuścił się oszustwa. Będąc obrońcą, jak najbardziej kierowałabym się w stronę czynu ciągłego, gdyż nie występuje tu zaostrzona katalność, jak w przypadku zbiegu przestępstw (art. 91), a znamiona są jak najbardziej wypełnione. Pozdrawiam

  • Asia 2016-07-22 21:24:02

    Jeżeli warunkiem zaistnienia czynu ciągłego jest tożsamość poszkodowanego, to w opisanej sytuacji nie może być mowy o czynie ciągłym - ponieważ pojedynczych przestępstw dokonano na różnych osobach. Czyn ciągły ma zastosowanie jeśli poszczególni poszkodowani zostali oszukani kilkakrotnie przez tego samego oszusta - w takiej sytuacji mamy do czynienia z czynem ciągłym względem każdego poszkodowanego, a co za tym idzie sąd może stwierdzić ciąg przestępstw złożony z czynów ciągłych, tym samym oszust zostanie skazany raz, na karę wyższą niż przy czynie ciągłym. Dodatkowo, warunek krótkich odstępu czasu dotyczy zarówno czynu ciągłego jak i ciągu przestępstw. Należy więc przyjąć, z uwagi na licznie dokonane oszustwa i powtarzanie się sposobu działania, że sprawca działał w granicach ciągu przestępstw.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika